Ali, krenimo jedno po jedno. Na 9 spratova 92 stana. Uglavnom 100 i više kvadrata. Sa četiri penthausa impozantne kvadrature na vrhu. Imaće izlaz na krov, zimske bašte i solarne panele.
Prizemlje i prvi sprat su poslovni prostori. Od drugog do devetog su stanovi. Na prvom spratu teretana, tursko kupatilo, dvije saune, tuševi, bazen širok 6 i dug 16,5 metara sa klupama za sjedenje i masažerima. Kada se poželite sunčanja, odmah tu je i velika otvorena terasa. Na ulazu u spa dio, stanari će moći da dobiju i peškire i bade mantile.




Posebnost ovog objekta je i u tome što je izgrađen u komadu. Jer, ovako velika zdanja obično budu podijeljena na lamele. Ovaj nigdje nije presječen. Stambeno-poslovni objekat površine je 25.000 kvadrata ima 2 stubišta i četiri lifta. Peti je rezervisan za poslovni dio. I u ovom slučaju investitor je vodio računa kome povjerava posao i birao odličan kvaliteta. Montažu liftova radiće renomirani švedski proizvođač. „Bijeli dvor“ se i u ovom razlikuje od standardnih stambenih zgrada. One su projektovane da na 40 stanova ide jedan lift. U ovom slučaju na 92 stana su 4 lifta i neće biti čekanja.
Kompleks ima posebno izgrađen dio za odlaganje otpada. Stanari neće morati da silaze, a posebna ventilacija pobrinuće se da nema nikavih loših mirisa. Planiran je i vešeraj, pa će stanari ostavljati veš na pranje i preuzati sve čisto i ispeglano na portinici.
Jeste li čuli za centralni usisivač? E, pa ova zgrada ga ima. Posebnost ovog sistema je što nema nikakve buke, način na koji radi i gdje je smješten. Kako nam je pojašnjeno, u podrumu će biti centralni usisivač i baš ništa se neće čuti kada neko usisava. U stanovima će biti razvučene instalacije, a kabl će se prikopčavati u njegovu namjensku utičnicu. Poenta je da ne pravi buku, može se usisavati i ako neko spava. Po istom principu će funkcionisati u hodnicima.
Vujadin Milosavljević, arhitekta i direktor firme „VMarh+“ koja je radila projekat „Bijelog dvora“, a sada i nadzor, kaže kako se veoma vodilo računa o zvučnoj izolaciji koja je problem u većini stanova novogradnje.
-Ovdje smo to rješavali drugačije. Korištena je Ytong Silka, generalno nešto novo na tržištu što smanjuje prolaznost zvuka. Dodali smo 3 centimetra vune sa jedne i druge strane i duplu gipsanu ploču. U drugim stambenim objektima je problem što između dva stana dogodi da su utičnice na istim stranama, pa se probije se i prolazi zvuk. Ovi se zidovi neće bušiti, jer će sve biti u tom gipsu. Procjena je da ćemo na ovaj način buku smanjiti oko 70 decibela – pojašnjava on.
Mnogi o tome ne misle kada kupuju stan i usele se, ali buka iz hodnika može baš da bude iritantna. I ovdje je investitor poveo računa o veoma važnom detalju. U hodnicima će biti postavljeni tepisi, kako se ne bi čulo „lupkanje“ štikli i cipela. Za svaki stan posebno izvučena je ventilacija kuhinje i kupatila.
Stolariju čine profili koji sigurno nisu ugrađeni do sada na Balkanu.




–Odabrali smo one koji su ugrađeni na kompaniji ’Gugl’, a na Balkanu još nisu nigdje. Veoma je važno da jako povećavaju energetsku efikasnost. Grijanje i hlađenje je riješeno pomoću toplotnih pumpi i izabran je sistem zadnje generacije. Te pumpe će rješavati pitanje tople vode za cijeli stan. Svaki stan ima svoju toplotnu pumpu i podno grijanje – pojašnjava Milosavljević.
U stanovima su projektovani veliki formati italijanskih pločica dimenzija 1 puta 3 metra. U objektima se uglavnom nude one 0,6 x 1,2 metra. Ko želi keramiku velikog formata, mora to masno da doplati.
-Ovdje nije tako. Već je predviđena velika dimenzija, kupci sami biraju nijanse. Takođe, česme su najvećeg i najboljeg kvaliteta koji može da se nađe na našem tržištu. Imamo kupce koji traže da im i podovi budu u keramici. Padovi su od tarketa – govori nam on. Planirane su i „pametne instalacije“. Roletne će svakako moći da se spuste električnim putem, ali kupcima će ponuditi da to mogu da urade i putem mobilnog telefona. Krov će biti ozelenjen. Visina stanova je 3,10, a satandard je 2,60 metara. Vrata su visoka 2,4 , a standard je 2,1 metara.
U „Bijelom dvoru“ su stanovi luksuzni i kvadraturno, sa velikim prostorijama. Ovdje nećete naći stan od 80 kvadrata, a sa 3 spavaće sobe.
-Svi stanovi imaju kupatilo i wc, a dobar broj njih 2 kupatila i wc. Gdje god imamo 3 sobe, imamo master spavaću sobu sa kupatilom i drugo kupatilo koje pokriva dvije druge sobe. Tu je i wc sa umivaonikom koji ’pokriva’ dnevni boravak, za goste koji dolaze – ističe Milosavljević. Ovaj kompleks, po mnogo čemu poseban, još će nešto izdvajati od svih ostalih.
-Ovo je prvi objekat stambeno- poslovnog karaktera koji će kompletno biti obložen keramičkom fasadom. U Banjaluci sigurno jedini stambeni. U BiH ima objekata koji imaju ovakvu fasadu, ali to su su uglavnom hoteli i objekti za poslovne namjene – naglašava Milosavljević.
Veoma važno je da je investitor tokom gradnje birao isključivo provjerene izvođače, a ne one koji „rade jeftinije“. Jer, ovako ogroman posao, 25.000 kvadrata na jednom mjestu, ne mogu da iznesu sve firme.
-Po izvođaču zidarskih i betonskih radova vidi se da je jedan od najboljih na tržištu po zidanju, kvalitetu betona, da je sve dobro izvibrirano, da su ravni zidovi. Struju, vodu i mašinske instalacije takođe će da rade vrhunske firme, sve najbolje što Banjaluka nudi. U ovom slučaju nema ’majstora iz garaže’. Investitor ne gleda gdje može da uštedi i ovakva gradnja opravda cijenu kvadrata – poručio je projektant. A cijena kvadrata je 6.500 i 7.000 KM.
Glavna karakteristika ove zgrade u odnosu na druge u Banjaluci je što se veoma brinulo o upotrebu energije za svaki stan, pa neće stizati veliki računi za grijanje i hlađenje. Stanarima će 24 časa dnevno na raspolaganju biti portirska služba. Kompleks je okolo pokriven video nadzorom.
U garaži je i auto-praonica, a za svaki stan obezbijeđen je i više od jednog parking mjesta. Naime, zgrada ima 92 stana i poslovne prostore, a 187 parking mjesta. Ima punjače za električne automobile, za stanare koji imaju takva vozila. Predviđen je i „car sharing“ gdje će stanari moći da iznajme vozilo na kraći period.
Imaće sandučiće za brzu poštu, pa neće biti potrebe da se silazi i preuzima od dostavljača. Naime, dostavljač će da ostavi paket, stanar će dobiti šifru, ukucaće je i uzimati poštu kada mu odgovara. To je još jedna specifičnost koju nudi „Bijeli dvor“.
Investitor će urediti i park ispred objekta i u sklopu njega izgraditi fontanu sa dvije statue. Planirano je da objekat ima i novogodišnju rasvjetu i jelku. Rok za završetak radova je Nova godina 2025./2026. kada će stanari da dobiju ključeve za useljenje.
A.E.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu