Društvo

(FOTO) Komunikacija i edukacija - imperativ u borbi protiv onlajn nasilja!

Nakon što su u okviru društveno odgovorne kampanje „Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu” održani paneli u pet gradova BiH, kompanija m:tel organizovala je panel-diskusiju i u Domu omladine u Banjaluci.

društveno odgovorna kampanja za zaštitu djece na internetu,
FOTO: M:TEL

Tema o kojoj su panelisti ovom prilikom razgovarali bila je „Nasilje u realnom vremenu i virtuelnom svijetu međusobni uticaj”, a učesnici su i ovoga puta stručnjaci koji se u svakodnevnom radu susreću sa problemom nasilja.

Pored predstavnice Unicefa Ninete Popović, koja vodi odjel za komunikacije ove kancelarije u BiH, panelu je prisustvovala i Maja Kovačević, psiholog i savjetnik na Plavom telefonu, obje kao predstavnici partnera kampanje „Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu“. Podsjećamo, ovu društveno odgovornu kampanju kompanija m:tel realizuje u partnerstvu sa UNICEF i Plavim telefonom, jedinom savjetodavnom linijom za djecu i mlade u BiH.

Kako je UNICEF organizacija koja djeluje globalno i kojoj je u fokusu upravo dobrobit djece, Nineta Popović je iznijela stav da su rješenja problema nasilja moguća jedino uz pomoć identifikovanja relevantnih podataka i uzroka sa terena.

društveno odgovorna kampanja za zaštitu djece na internetu,
FOTO: M:TEL
društveno odgovorna kampanja za zaštitu djece na internetu,
FOTO: M:TEL
društveno odgovorna kampanja za zaštitu djece na internetu,
FOTO: M:TEL
društveno odgovorna kampanja za zaštitu djece na internetu,
FOTO: M:TEL

– Nasilje na internetu treba posmatrati holistički, to nije jedan izolovan slučaj, nego je fenomen nasilja, odnosno refleksija nasilja koje se dešava u stvarnom svijetu. Kada govorimo o djeci, bilo da su žrtve ili čak počinioci nasilja, svi oni su u svakom slučaju žrtve. Zato što nasilno dijete dolazi iz nasilne porodice, iz nasilnog društva. Cijelo naše društvo je, nažalost, izuzetno tolerantno prema nasilju – rekla je Popovićeva, ističući potrebu uključivanja svih aktera u društvu u rješavanje ovog problema.

Psiholog i savjetnik na Plavom telefonu, Maja Kovačević, posebno je naglasila činjenicu da je ova kampanja već dala rezultate, u smislu da je primjetan porast poziva Plavom telefonu, a koji se odnose na roditelje koji primjećuju promjene u ponašanju djeteta, te se obraćaju sa pitanjima kako im pomoći.

– Putem poziva psiholozi Plavog telefona savjetuju kako djecu tako i roditelje o adekvatnom i neadekvatnom ponašanju te veoma bitnom učenju o empatiji – navela je Kovačevićeva.

Jedinstven stav koji je poslat i sa ovog panela bio je da je ključ bezbjednosti edukacija, i to edukacija cijele zajednice, a naročito roditelja, nastavnog osoblja ali i medija koji imaju uticaj na društvo u cjelini. S tim u vezi, Marija Jakovljević, psiholog u Centru za socijalni rad Banjaluka, naglasila je da su djeca prirodno radoznala a mediji i društvene mreže daju im mogućnost da ta radoznalost ode pogrešnim putem.

– Institucionalna prevencija je, nažalost, na niskom nivou. Nastavni program i osposobljavanje stručnog kadra ne odgovara potrebama današnjeg vremena. Nasilje se može spriječiti pravilnom  komunikacijom koja se može naučiti – rekla je Jakovljevićeva.

Oni koji se svakodnevno susreću s problemom nasilja u njegovom najgorem obliku su svakako predstavnici MUP, a o temi onlajn nasilja Darko Vukić, inspektor u Jedinici za visokotehnološki kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, rekao je: „Razvoj tehnologije doveo je do povećanja nasilja, ali i većoj mogućnosti pronalaska dokaza“.

Naglasio je potrebu da se sve snage usmjere prema prevenciji, jer, kako je istakao: „Koliko god da pričamo o prevenciji, malo je. Problem se mora prepoznati i podijeliti da bi se riješio.“

Kompanija m:tel će nastaviti da se bavi temom zaštite djece na internetu, jer je to misija koja treba da bude imperativ za sve subjekte društvene zajednice, a naročito one koji imaju mogućnost da ovakve poruke pošalju u javnost koristeći svoje resurse i znanja.

Za više informacija o kampanji „Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu“ posjetite mtelblog.ba.

F.T.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu