U BiH su se godinama skrivala brojna lica sa potjernica, uključujući i članove ozloglašenih mafijaških klanova. U pojedinim slučajevima, neki od njih imali su dvojno državljanstvo koje im je “olakšalo posao”.
Najsvježiji primjer zabilježen je prije nekoliko dana, kada je u Sokocu uhapšen Miloš Pejaković (Reljić) zvani Zemunac iz Sremske Mitrovice, koji je osumnjičen da je bio organizator ubistva Aleksandra Juršića u Sremskoj Mitrovici.
Pejaković je od ranije poznat policiji, osuđivan je zbog više krivičnih djela, a 2023. godine pobjegao od pravosudnih organa Srbije. U posljednje vrijeme skrivao se u Banjaluci, gdje se, prema saznanjima, oženio i promijenio prezime u Reljić.
Dogovor na autobuskoj stanici
On je osumnjičen da je 14. januara ove godine na glavnoj autobuskoj stanici u Banjaluci sa umišljajem podstrekao Srđana Božića da u Sremskoj Mitrovici ubije Aleksandra Jurišića. Kako je Srpskainfo pisala, Božić je za ovo ubistvo trebao biti plaćen 10.000 evra.

Prema saznanjima, Reljić i Božić su detalje ubistva dogovorili za 15 minuta u jednom lokalu na glavnoj autobuskoj stanici u Banjaluci. Božić je 15. januara ilegalno prešao granicu BiH i Srbije kod Sremske Rače. Na drugoj strani ga je sačekao saučesnik Marko Tucaković. Saučesnik je obezbijedio stan u kojem je Božić boravio dva dana, te oružje kojim je izvršeno teško ubistvo Jurišića. Žrtva je 17. januara oko 18 časova izašla iz porodične kuće i likvidirana sa tri hica. Reljić je uhapšen je 25. januara na području sarajevske regije od strane pripadnika MUP RS prilikom bjekstva, a Okružni sud u Banjaluci odredio mu je jednomjesečni pritvor.
Zoran Radovanović alijas Miletić iz Bačke Topole uhapšen je u julu 2024. godine u Bijeljini u okviru potrage za ubicom policajca Nikole Krsmanovića u Loznici. Za njega je postojao osnov sumnje da je organizovao transport Fatona Hajrizija, Krsmanovićevog ubice, od Preševa ka Loznici.

Prema saznanjima, Miletić je više puta mijenjao identitet i adresu stanovanja na području Banjaluke. Nakon ispitivanja u Republičkom javnom tužilaštvu, sproveden je u ekstradicioni pritvor u Sud BiH, a zatim je 17. januara ove godine trebao biti izručen Srbiji.
Najtraženiji bjegunac Evropske unije
Mladen Samardžija (34), jedan od najtraženijih bjegunaca Еvropske unije, uhapšen je na Jahorini u decembru 2023. godine u akciji Uprave za organizovani i teški kriminalitet i Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) MUP Republike Srpske, a po potjernici Interpola.
Samardžija se duže vrijeme nalazio u bjekstvu od slovenačkog pravosuđa, budući da je za njim bila raspisana potjernica zbog umiješanosti u organizovani kriminal. Pored toga, nalazio se i na listi 50 najtraženijih bjegunaca Еvropske unije.

Slovenačko pravosuđe Samardžiju je sumnjičilo da je bio član velike kriminalne grupe koja je otkrivena u maju 2021. godine pomoću tajnih agenata, te raspakivanja aplikacije ”Skaj”. Grupi se na teret stavljalo da su od decembra 2018. do maja 2021. godine na teritoriji više država krijumčarili velike količine droge. Droga je nabavljana iz Južne Amerike i potom transportovana u Sloveniju, te teritorije drugih zemalja u regionu.
Nakon njegovog hapšenja MUP Srpske i Tužilaštvo BiH su saopštili da je on osumnjičen da je nakon bjekstva iz Slovenije nastavio da rukovodi kriminalnom grupom koja se bavi međunarodnom trgovinom narkotika na području Еvropske unije, BiH, Srbije i Crne Gore. Budući da ima i državljanstvo BiH njegovo izručenje nije bilo moguće.
Samardžija je pušten iz pritvora krajem avgusta 2024. godine, kada su mu određene mjere zabrane u vidu kućnog pritvora.
Pravosuđe Slovenije ustupilo je BiH krivično gonjenje Mladena Samardžije u predmetu za organizovani kriminal i međunarodni šverc droge. Ova odluka je donesena nakon što je sud u Ljubljani uvažio molbu Tužilaštva BiH, te im ustupio predmet zbog kojeg je Samardžija svojevremeno završio na listi 50 najtraženijih bjegunaca Evropske unije.
-Predmet je u radu, te će mediji biti upoznati sa ishodom postupka nakon donošenja konačne tužilačke odluke protiv Mladena Samarždije – rečeno je ranije za Srpskainfo iz Tužilaštva BiH.
Jurić uhapšen u Banjaluci
Ivan Jurić uhapšen je u avgustu 2024. godine nakon što je u Banjaluci fizički napao jednu osobu. Provjerama je utvrđeno da je Hrvatska za njim raspisala međunarodnu potjernicu radi izvršenja krivične presude zbog počinjenog krivičnog djela ubistvo.
Međutim, Sud BiH ga je pustio na slobodu, te mu odredio mjere zabrane i to zabrana putovanja van BiH, zabrana napuštanja boravišta i obavezno javljanje nadležnom organu.
– Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba, a najduže do okončanja ekstradiconog postupka ili drugačije odluke Suda, s tim da će se kontrola opravdanosti izrečenih mjera zabrane vršiti svaka 2 (dva) mjeseca od donošenja posljednjeg rješenja – naveli su tada u Sudu BiH.
Inače, Jurića je Županijski sud u Slavonskom Brodu osudio na 10 godina zatvora zbog ubistva Milana Gubića (31) 22. avgusta 2017. godine. Zločin se dogodio ispred kafića ”Hajduk” u Slavonskom Brodu kada je Jurić u Gubića ispalio tri hica iz pištolja. Presudu je potvrdio i Vrhovni sud Hrvatske i za Jurićem je raspisana potjernica. Jurić je po potjernici uhapšen u Trebinju krajem marta 2018. godine, ali tada je pušten na slobodu, jer je utvrđeno da pored hrvatskog ima i državljanstvo BiH.
Falsifikovani dokumenti
Plaćeni ubica i bivši pripadnik “Crvenih beretki” Predrag Ratković iz Srbije uhapšen je 2. avgusta 2024. godine u Tuzli. Ratković je, za kojim je Srbija raspisala potjernicu zbog ubistva u Beogradu, prema pisanju federalnih medija, imao lažna dokumenta na ime Nenad Dragosavac.

Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno ga je u martu 2024. godine osudio na 16 godina zatvora. Utvrđeno je da je zajedno sa Stefanom Blagojevićem, učestvovao u ubistvu Vladimira Bjelanovića u decembru 2015. godine na Vračaru.
Falsifikovane dokumente imali su i Srbi Darko Dulović i Dušan Jovanović Giba za kojeg se pisalo da je osumnjičen za ubistvo „Škaljarca“. Oni su uhapšeni 17. septembra 2023. godine u zgradi „Sarajevo Tower“. Jovanović je imao legalan pasoš BiH na ime Goran Stojanović, dok se Darko Dulović koristio imenom Đorđe Kuga. Dobili su po osam mjeseci zatvora za krivično djelo falsifikovanje dokumenata, isplatili su preostali dio kazne, te su predati policiji u Srbiji. Prema pisanju medija, oni su se dovodili u vezu sa Kavačkim klanom i kriminalnom grupom Veljka Belivuka.
U maju 2023. godine, u Trebinju, uhapšen je policajac iz Srbije, Igor Avramović, nakon što je u Priboju usmrtio Ervina Ćelahmetovića (35). Nastradali je preminuo nakon što ga je policajac u jednom ugostiteljskom objektu, navodno, brutalno pretukao.

Za njim je CNB Interpol Beograd bio raspisao međunarodnu crvenu Interpolovu potjernicu.
U julu 2023. godine u Mostaru je uhapšen Igor Glavaš, kojeg je Crna Gora tražila zbog učešća u ubistvu Šćepana Roganovića, koje se dogodilo 13. februara 2020. godine u Crnoj Gori.
Crnogorac Nikola Ivović je u julu 2020. godine uhapšen na Palama zbog ubistva Stefana Šarovića (31) 2019. u Herceg-Novom kada je izrešetan sa šest hitaca. Za njim je bila raspisana međunarodna potjernica od strane Interpola Podgorica. Prilikom hapšenja kod Ivovića su pronađeni dokumenti Slovenije za koje su postojali osnovi sumnje da su falsifikovani, kao i manja količina marihuane.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu