Komunikacija koja se ostvaruje između struke, nauke, između donosioca odluka i privrednika, veoma je važna i ovaj Samit energetike sigurno šalje jednu regionalnu poruku da sve zemlje koje smo jedni pored drugih da moramo da donosimo odluke koje će biti na dobrobit i energetskih kompanija i privatnih kompanija ali i vlada – rekao je Petrović.
Jedna od ključnih tema Samita biće i pravedna tranzicija, a Petrović kaže da ona u suštini podrazumijeva gašenje termoelektrana i ostvarivanje nekih novih prihoda i novih radnih mjesta u tim sredinama gdje su termoelektrane.
– Naravno da je 2050. godina naizgled veoma daleko, a zapravo i blizu. I mi moramo u međuvremenu da napravimo planove koji će izdefinisati način pravedne tranzicije, a znamo da je Evropa se više pritiska oko plaćanja CBAM mehanizma, odnosno emisije ugljen dioksida – rekao je Petrović.




Dodao je da će biti veoma pažljivi, da ćemo morati očekivati i pomoć iz EU kako bi se moglo postupiti alternativno – u vidu prihodovanja u tim lokalnim zajednicama.
– Mi svakako moramo koristiti naše kapacitete i mi ne možemo se dovesti u situaciju da uvozimo uopšte energiju po 120-150 evra, a da naša energija koja košta 60-70 evra i zapošljava radnike, angažuje privatne kompanije oko remonata i održavanja, da to ugrozimo. Bićemo veoma pažljivi, nećemo donositi ishitrene odluke, ali svakako da ćemo pratiti sve ekološke zahtjeve i zahtjeve energetske organizacije – rekao je direktor Elektroprivrede Srpske.
Govoreći o hidroelektranama Petrović je rekao da ih treba sačuvati, obnavljati, zanavljati opremu, održavati u kontinuitetu pogonsku spremnost hidroelektrana navodeći da je to inače najjeftinijih kilovatčas koji se može proizvesti.




– Naš cilj je da završimo započete hidroelektrane za koje smo definisali u finansijsku konstrukciju, kao što je hidroelektrana Dabar i hidroelektrana na Bistrici, to ide svojim tokom, a cilj je naravno da se i ostali kapaciteti u Republici Srpskoj razvijaju do kraja, jer imamo mnogo još potencijala i na Vrbasu, i na Bosni, u donjem toku Bosne i Srednja i Donja Drina, i naravno da moraju se gledati interesi svih zainteresovanih strana – istakao je on.
Šesti Samit energetike počeo je danas u Trebinju, a na njemu će učestvovati stručnjaci iz oblasti proizvodnje, prenosa i trgovanja električnom energijom iz nekoliko zemalja svijeta.
Samit se pod sloganom “Gradimo energetsku budućnost Zapadnog Balkana zajedno” održava u Kulturnom centru Trebinje do 21. marta. Dekarbonizacija, pravedna tranzicija energetskog sektora, izazovi investiranja u obnovljive izvore energije i pouzdanost prenosne mreže neke su od tema vodećeg regionalnog skupa u oblasti energetike.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu