Oboje su rođeni sa ženskim biološkim karakteristikama, a danas se identifikuju kao muškarci. Kako sami ističu bili su majka i kćerka, a danas su otac i sin!
Dječak Gustavo bio je prvi koji je započeo tranziciju, sa svega četiri godine, što je kasnije dalo njegovom ocu Rafaelu snagu da i sam krene tim putem. Rafael je prestao da se identifikuje kao žena prošle godine i tada zamolio ljude da ga oslovljavaju kao muškarca. Na Instagramu je u septembru podijelio snimak na temu rodnog identiteta, napisavši: “Imam li disforiju svog tijela? Odgovor je da”.



Iako su mnogi pretpostavljali da je Gustavo uticao na oca, Rafael tvrdi drugačije.
– Nije bilo direktnog uticaja, ali mi je Gustavo dao snagu i hrabrost da se suočim sa tranzicijom – izjavio je on.
Njihova priča prikupila je skoro 25.000 pratilaca na Instagramu, a ne manjka im ni podrške od ljudi. Otac i sin su se posebno osvrnuli na ljude koji ih oslovljavaju starim, tzv. “mrtvim imenima”.
-Iako je naše pravo da naše novo ime bude poštovano, u praksi se to rijetko dešava – napisali su.
Gustavo se bavi glumom
Gustavo, pored toga što je učenik, bavi se i glumom, igrajući i transrodne i cispolne uloge. Liječi se u renomiranim institucijama u Sao Paulu, uključujući i Transdisciplinarnu ambulantu za rodni identitet i seksualnu orijentaciju.
Velika debata oko blokatora puberteta
Dok njihova priča izaziva burne reakcije širom svijeta, pitanje transrodnosti djece i adolescenata izaziva sve veću raspravu, posebno u Velikoj Britaniji. Krajem prošle godine u Engleskoj je uvedena trajna zabrana davanja blokatora puberteta djeci mlađoj od 18 godina, nakon što je Komisija za humane lijekove ocijenila da predstavljaju „neprihvatljiv rizik“ za bezbjednost djece.
Ministar zdravlja Ves Striting naglasio je da se zdravstvena njega djece mora zasnivati isključivo na dokazima.
– Moramo biti oprezni i slijediti preporuke stručnjaka, posebno kada se radi o ovako ranjivoj grupi mladih ljudi – rekao je on.
Nakon što je u aprilu objavljen izveštaj dr Hilari Kas, poznat kao “Cass izveštaj”, u kojem je preporučeno strožije regulisanje tretmana, vlada Velike Britanije odlučila je da blokatori puberteta budu dostupni samo u okviru kliničkih ispitivanja, prenosi ŽenaBlic.
Međutim, Britanska medicinska asocijacija oštro se usprotivila ovakvim potezima, najavljujući formiranje posebne grupe koja će “kritički analizirati” nalaze izveštaja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu