Magazin

(FOTO) Marija svaki dan pila 3 jogurta, živjela 117 godina i bila zvanično NAJSTARIJA OSOBA U SVIJETU: Genetičari analizirali njen DNK i otkrili nevjerovatan podatak o genima koje je naslijedila

Marija Branjas Morera, Amerikanka koja je živjela 117 godina i umrla u Španiji u avgustu prošle godine, imala je mikrobiotu sličnu onoj kod beba, pokazala je studija.

(FOTO) Marija svaki dan pila 3 jogurta, živjela 117 godina i bila zvanično NAJSTARIJA OSOBA U SVIJETU: Genetičari analizirali njen DNK i otkrili nevjerovatan podatak o genima koje je naslijedila
FOTO: INSTAGRAM/SCREENSHOT

Istraživanje njenog DNK i mikrobioma, koje je počelo prije njene smrti, pokazalo je da su geni koje je naslijedila omogućili njenim ćelijama da se ponašaju kao da su 17 godina mlađe nego što su zaista bile.

U čemu je tajna njene dugovječnosti?

Crevna mikrobiota ove 116-godišnjakinje – ključna za opšte zdravlje – bila je slična onoj kod novorođenčeta. Istraživanje je vodio profesor genetike na Univerzitetu u Barseloni Manel Esteler, jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za starenje. Katalonski dnevnik Ara bio je prvi koji je u martu izvještavao o rezultatima studije koja opisuje njen “privilegovani genom”.

Bistra do kraja života, bez ozbiljnih bolesti

Naučnici su otkrili da je Branias skoro do samog kraja bila bistra i oštroumna. Tokom svojih izuzetno dugih “zlatnih godina”, imala je vrlo malo zdravstvenih problema – uglavnom bolove u zglobovima i gubitak sluha.

Prema istraživačima, donosila je brojne zdrave životne odluke, koje su joj pomogle da maksimalno iskoristi svoje genetske predispozicije: hranila se po principima mediteranske ishrane uključujući tri jogurta dnevno. Izbjegavala je alkohol i pušenje. Svaki dan je šetala. Uvijek se okruživala porodicom i prijateljima.

Naučnici vjeruju da su ovi faktori pomogli da se uspori fizički i mentalni pad koji često prati starost.

Starenje i bolest ne moraju ići ruku pod ruku

Pročitajte još

Estelerov tim se nada da će njihovi nalazi pomoći u razvoju lijekova i tretmana protiv bolesti povezanih sa starenjem. Njihovo istraživanje dovodi u pitanje uvjerenje da su starenje i bolesti neizbježno povezani.

Život kroz tri vijeka i četiri istorijska rata

Branias je rođena 4. marta 1907. godine u San Francisku, nakon što su njeni roditelji emigrirali iz Španije i Meksika. Odrasla je u Teksasu i Nju Orleansu, ali 1915. godine porodica se vratila u Španiju, usred Prvog svjetskog rata, i nastanila se u Kataloniji. Tokom svog nevjerovatno dugog života, bila je svjedok nekih od najvažnijih događaja u svijetu: Španski građanski rat, Drugi svjetski rat, pandemija španskog gripa 1918. godine, pandemija kovida.

Preživjela kovid bez simptoma, postala je Ginisov rekorder

Zarazila se kovidom-19, u vrijeme kada je Španija bila među najpogođenijim zemljama u svijetu i kada još nije bilo vakcine. Međutim, imala je asimptomatski oblik i brzo se oporavila. U januaru 2023. godine zvanično je proglašena najstarijom osobom u svijetu od strane Ginisove knjige rekorda, nakon smrti francuske časne sestre Lucile Randon (118).

Na pitanje o tajni dugovječnosti, Branjas je istakla: “Red, mir, dobra veza sa porodicom i prijateljima, kontakt sa prirodom, emocionalna stabilnost, bez brige, bez žaljenja, puno pozitivnosti i izbjegavanje toksičnih ljudi.”

Mislim da je dugovječnost sreća. Srećni i dobri geni, dodala je ona.

Kraj života

Branias je bila udovica, majka, baka i prabaka. Posljednje dvije decenije provela je u staračkom domu u Olotu, na sjeveroistoku Španije, gdje je preminula 19. avgusta 2023. godine.

Prema zvaničnim podacima LongeviKuest, od marta 2024. godine, najstarija osoba u svijetu je brazilski superstogodišnjak Inah Kanabaro Lukas (116), prenosi ŽenaBlic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu