Svijet

(FOTO) "Mnogi su bili uznemireni njegovim neuspjehom" Procurilo kako je Robert Prevost postao papa, te kako je kardinalima tako brzo "prirastao" srcu

Kako ovo funkcioniše?- pitao je tada kardinal Fransis Robert Prevost, sada papa Lav XIV, filipinskog kardinala Luisa Antonija Taglea ubrzo nakon njegovog dolaska u Rim, nekoliko dana nakon što je papa Franja umro.

novi Papa Leo 14 služba
FOTO: VATICAN MEDIA HANDOUT-EPA

O konklavi je znao malo ili nimalo, pošto je imenovan za kardinala 2023. godine i nikada nije učestvovao u izboru poglavara Katoličke crkve. S druge strane, Tagle, pored toga što su ga mediji uvrstili u krug favorita da bude novi nasljednik Svetog Petra, već je imao iskustvo iz Sikstinske kapele 2013. godine.

„Franja Azijski“ je prepričao detalje Njujork tajmsu koji je, u do sada najdetaljnijem izveštaju sa konklave, razgovarao sa više od deset kardinala. Zbog pravila tajnosti, kardinali ne otkrivaju detalje glasanja iz Sikstinske kapele, ali su četvorica novinara Njujork tajmsa rekonstruisala ono što im je bilo dozvoljeno da im kažu i objavila priču iza kulisa izbora prvog Amerikanca na papsku stolicu.

Ključni trenutak se dogodio nakon početka konklave, u srijedu uveče, kada je prvo glasanje skoro odloženo. Uvodna meditacija je trajala skoro sat vremena, a u 19:30 sati kardinali još nisu počeli sa glasanjem, pa ih je Italijan Pjetro Parolin, koji je predvodio konklavu, pitao da li žele da odlože glasanje do sljedećeg jutra.

FOTO: ALESSANDRO DI MEO/EPA
FOTO: ALESSANDRO DI MEO/EPA

Prvo glasanje umalo nije odloženo

– Nismo večerali, nije bilo čak ni pauze za toalet, ali smo odlučili da želimo da glasamo – otkrio je kardinal Pablo Virđilio David sa Filipina.

Dok se gomila okupljena kod Svetog Petra već nadala da kašnjenje u izlasku dima znači da je papa izabran, birači su iskoristili prvi glas, kako je objasnio kardinal Omela, za neku vrstu „preliminarne ankete“.

Kardinal Lazarus Ju Hung-sik iz Južne Koreje otkrio je da je na tom glasanju „nekoliko kandidata osvojilo značajan broj glasova“, a vatikanski izvori su za Njujork tajms rekli da su među njima bili Parolin, Prevost i mađarski kardinal Peter Erde.

Parolin se, međutim, suočio sa saznanjem da iste večeri neće imati dovoljno glasova za papu. Tokom kasne večere u Kasa Santa Marta, dva kardinala, birajući povrće sa stola, razmotrila su svoje mogućnosti i zaključila da su Italijani podijeljeni među sobom.

– Neki od kardinala su bili uznemireni njegovim neuspjehom da dovoljno naglasi važnost saradnji koje je Franja dao prioritet za upravljanje Crkvom – izvještava izvor.

Istovremeno, Erde je imao podršku dela „konzervativne“ koalicije kardinala, uključujući i neke pristalice iz Afrike, ali to mu nije bilo dovoljno da dobije zamah među celim biračkim telom. Tako je Prevost, 69-godišnji „crni konj“ koji je zaintrigirao kardinale nakon prvog glasanja, počeo da izbija iz drugog plana. Uoči dolaska u Rim, njegovo ime nije odjekivalo kao kod nekih drugih kardinala.

„Nisam čak ni znao njegovo ime“, priznao je kardinal David.

Njujork tajms piše da je Prevost tokom zajedničkih večera izbegavao svako politikanstvo ili intrige, ali se do jutra drugog dana konklave „transformisao u moćnu silu” koja je ostavljala malo prostora za rivalske kandidature i ideološke tabore.

„U tom trenutku počinješ da shvataš kuda sve to vodi i kažeš: ‘O Bože, neću čak ni da koristim odeću koju sam spremao pet dana'“, našalio se Filipinac David, dodajući:

– Znali smo da će stvar biti rešena veoma brzo.

„Bobe, mogli bismo da predložimo…“

Pet dana pre konklave, dogodio se još jedan trenutak koji je pomogao da Prevost postane vidljiv drugim biračima. U subotu, 3. maja, izvučen je žreb i dodeljene su ključne uloge, a Prevost je izabran da vodi dnevne sastanke pre nego što se kardinali izoluju u konklavi i počnu glasanje. U tom trenutku, neki su počeli da se okupljaju oko tihog čoveka iz Čikaga.

Kardinal Timoti Dolan iz Njujorka rekao je da je na doručku pokušao da bolje upozna svog sunarodnika i da se nešto dešava, što je primetio i nemački kardinal Gerhard Miler.

FOTO: ETTORE FERRARI/EPA
FOTO: ETTORE FERRARI/EPA

– Već je bio dobar broj kardinala iz Severne i Južne Amerike.

Što su kardinali više pričali o Prevostu, otkrivaju izvori Njujork tajmsa, to im se on više sviđao.

-Bobe, ovo bi ti moglo biti predloženo – navodno mu je rekao kardinal Džozef Tobin iz Njuarka, Nju Džerzi . Posebno je indikativna rečenica engleskog kardinala Vinsenta Nikolsa, koji je objasnio zašto su se kardinali u jednom trenutku počeli udaljavati od Parolina i približavati Prevostu, koji je, kaže, imao potrebno pastirsko iskustvo, srce misionara, ali i teološku dubinu. Parolin, kao vrhovni vatikanski diplomata koga su njegove pristalice gurnule u konklavu, imao je bogato iskustvo samo u crkvenoj birokratiji.

– Nismo glupi – rekao je Nikolas.

U srijedu uveče, kardinali su počeli intenzivno da se raspituju o Prevostu, a klima je djelovala sve pozitivnije.

– Latinoamerikanci su mi rekli da on nije čovjek koji bi izazivao podjele – otkrio je Miler, istaknuti kritičar pape Franje, koga je smenio sa mesta prefekta Kongregacije za doktrinu vjere.

Tokom drugog i trećeg glasanja u četvrtak, situacija je postala jasnija. Njujork tajms nema informaciju koju je objavio Korijere dela Sera – da je Parolin otišao na ručak sa 49 glasova, a Prevost sa 38 – ali piše da je konsenzus postao brz i zapanjujući popodne.

-Na četvrtom glasanju, glasački listići su se značajno pomjerili ka Prevostu – potvrdio je južnokorejski kardinal Ju.

Sikstinska kapela je eruptirala u ovacijama

Miler je sjedao iza budućeg pape u Sikstinskoj kapeli, koji kaže da je delovao mirno. Ali Tagle, koji je sjedao pored njega, primjetio je da duboko udahne dok su se glasovi gomilali u njegovu korist.

– Pitao sam ga: „Hoćeš li bombonu?“ Rekao je: „Da“, ispričao je Tagle.

Tokom jednog od glasanja, kardinal Tobin, dok je podizao svoj glasački listić prije nego što ga je ubacio u glasačku kutiju, pogledao je Prevosta, koga poznaje oko 30 godina.

FOTO: VATICAN MEDIA HANDOUT/EPA
FOTO: VATICAN MEDIA HANDOUT/EPA

– Držao je glavu u rukama – rekao je, otkrivajući skromni gest pape Lava XIV.

Kada je počelo brojanje glasova poslije četvrtog kruga, i kada su kardinali shvatili da je Prevost dostigao potreban broj od 89 glasova, odnosno dvotrećinsku većinu, Sikstinska kapela je eruptirala u ovacijama.

– I ostao je da sjedi! Neko je morao da ga podigne. Svima su nam se oči napunile suzama – prisjetio se David.

Kako se brojanje glasova nastavljalo, a Prevost se približavao trocifrenom broju, Parolin je morao da zamoli ostale kardinale da sednu kako bi mogli da završe.

– Dobio je veoma, veoma veliku većinu glasova – otkrio je kardinal Dezire Carahazana sa Madagaskara .

Nakon izbora, kardinali su oduševljeno krenuli da čestitaju Lavu XIV, koji će uskoro proći kroz grimizne zavese na balkonu Svetog Petra i predstaviti se svetu. A kardinal Tagle, koga je Prevost po dolasku u Rim pitao „kako to funkcioniše“, rekao mu je:

– Ako postoji bilo šta što želite da promijenite u vezi sa pravilima konklave, sada je sve u vašim rukama.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu