Seizmološkinja iz Srbije Ana Mladenović istakla je i da se najjači potres na ovom ostrvu tek očekuje, te da bi on maksimalno mogao da iznosi 6,5 stepeni po Rihteru.
Jasmina Pavlović-Stamenić, Srpkinja koja živi u Grčkoj istakla je da zemljotresi nastavljaju svoju igru i prave nova iznenađenja na Santoriniju.
– Zemljotresi su jutros ponovo probudili stanovnike Santorinija i to sa jačinom preko 4,3 stepena po Rihterovoj skali. U toku noći je registrovano više od 20 manjih jačina. Prema riječima seizmologa, zemljotres od 5,2 Rihtera koji se dogodio prije dva dana nije onaj glavni o kome svi govore – rekla je u petak Pavlović-Stamenić.
Na Santoriniju je uvedeno vanredno stanje, što znači da je u svemu mnogo bolja i kontrola i koordinacija.
– Došle su pojačane snage vojske i policije. Još uvijek traju pripreme da ako se desi nešto jače od onoga što se očekuje – kaže ona.
Na pitanje da li postoji šansa da se aktivira i vulkan na ovom ostrvu, kako mediji pišu, Jasmina ističe da se o tom govori na dnevnom nivou.
– Sasvim je sigurno da zemljotresi sa ujednačenom amplitudom mogu posredno da utiču na aktivaciju vulkana, tačnije na stvaranje većih raseda i tada je neizvjesno kako će priroda reagovati – rekla je Pavlović-Stamenić.

Ipak, ističe da se ne govori o većoj erupciji vulkana.
– Imamo preko 7.700 registrovanih zemljotresa, već su postavljene ogromne vreće sa pijeskom na obali u slučaju da dođe do manjeg cunamija i da voda krene da se izliva – kaže Jasmina.
Ističe da je još uvijek rano govoriti o posljedicama ovih potresa.
– Čuvena Crvena plaža je zatrpana i u ovom trenutku njoj može da se priđe samo čamcima. Već sada se preuzimaju mjere čišćenja terena. Trenutno je teško reći kako će izgleda turistička sezona na Santoriniju – kaže.
Seizmološkinja: “Bilo je očekivano da se dogodi neki jači potres na Santoriniju”
Naša seizmološkinja Ana Mladenović je istakla da se na Santoriniju očekuje potres jačine do 6 Rihtera.
– Sada vidimo da jako brzo može da se desi da se oslobodi velika količina energije. Ja sam prethodnih dana govorila o tome da je jako čudno što se događaju zemljotresi koji imaju iste magnitude. Čudno je to što ih je tako mnogo. Kada imate neko seizmičko područje prije nego što se dogodi glavni zemljotres, očekivano je da se dogode neki prethodni udari. Oni predstavljaju uvod u dešavanje glavnog zemljotresa – kaže Mladenović.
Iz dva izvora se može otkriti koliko će biti jaki zemljotresi, kaže Mladenović.
– Jedno su geološka istraživanja, jer magnituda direktno zavisi od površine rasjeda po kojima se kreću blokovi stijena. Što je veća površina raseda. veća je i magnituda zemljotresa koja može da se stvori tu – kaže Mladenović.

Drugi način je da posmatrate zemljotrese koji se trenutno događaju, kaže seizmološkinja,
– Baš sinoć sam gledala neke specijalne izvještaje o tim zemljotresima koji se trenutno događaju na Santoriniju i napravljen je dijagram. Postoji neki zakon koji kaže da u svakoj seizmičkoj sekvenci treba da se desi određeni broj zemljotresa, ove magnitude pa one i tako dalje. Kada vi pratite tu krivu možete da izračunate koliki je maksimalni očekivani zemljotres u tom području. Ja sam rekla da bi do šest i po trebalo da bude magnituda koja se očekuje. Ispostavilo se da je taj moj proračun manje-više bio tačan. Tako da me ne bi čudilo da se dogodi zemljotres sa takvom magnitudom – kaže Mladenović.
Teško je reći da li bi se u tom slučaju aktivirao i vulkan, ističe ona.
– Mi ne znamo tačno koja je veza između zemljotresa i vulkanske aktivnosti. Ne bi bilo neočekivano da se aktivira vulkan u tim području. Sumnjam da bi to bila neka kataklizmična erupcija, ali da se dogodi neko izlaženje lave iz vulkana ili gasova, to me ne bi čudilo. Znači, sve je moguće – kaže Mladenović.
Upitana da li zemljotresi na Santoriniju mogu da izazovu neke potrese u drugim krajevima svijeta, Mladenović kaže – mogu!
– To su vezana područja, jer se nalaze relativno blizu. Ovi potresi nisu direktno posljedica onih koji su se dogodili u Turskoj prije dvije godine. Tada je oslobođena veća količina energije. Ona je putovala odo svih područja oko Turske, ali i do Grčke. One se nakupila očigledno u tom području i sada se oslobađa – kaže Mladenović za “Prva” TV i napominje da jedan zemljotres može da utiče samo na u bliskim područjima.
“Na Santoriniju se sada sve naduvava”
Prije tačno dve godine, u februaru 2023, kada je Tursku i Siriju pogodio zemljotres magnitude 7,8 Rihtera, seizmolog Milovanović rekao je tada da bi “oči stručnjaka” trebalo da budu uperene u Santorini i da tamo treba da budu spremni na sve.
– To što su se u Turskoj desila jedan za drugim dva razorna i snažna zemljotresa je pakao. Uobičajeno bi bilo da su nakon glavnog udara uslijedili manji zemljotresi. Nažalost, taj prostor je za to predviđen. To je tektonski aktivan i prostor koji se proučava i prati. Ne znamo ni koliko je ni gdje ta energija akumulirana, možemo samo da izračunamo na kojoj dubini nakon zemljotresa. Mnogo je veći prostor na kojem se sve desilo nego što mislimo. Na kilometar i po ispod Jeloustouna u SAD imamo magmu koja može gadno da pukne. Na Santoriniju sada mjerimo i tamo se sve „naduvava“. Mjeri se i moramo da budemo spremni na sve. Može biti vulkanska erupcija, može biti zemljotres. A može i da se desi da vodena para rasprši prašinu i da imamo situaciju kao na Islandu – kazao je geolog tom prilikom na televiziji K1.
On je tada i ocijenio i da je zemljotres u Turskoj bio jači od 130 atomskih bombi!
– Nemjerljiva je energija tih zemljotresa koji su se desili – izjavio je tada Milovanović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu