Digitalna Srpska

(FOTO) M:tel u Bijeljini: Digitalna pismenost kao neophodnost savremenog doba

U okviru društveno odgovorne kampanje „Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu“, m:tel je posjetio i Bijeljinu.

M:tel Panel diskusija u Bijeljini
FOTO: M:TEL PR

U Centru za kulturu Bijeljina, kompanija m:tel je održala još jednu uspješnu panel-diskusiju u okviru društveno odgovorne kampanje koju realizuje u partnerstvu sa UNICEF-om i Plavim telefonom, jedinom savjetodavnom linijom za djecu i mlade u BiH.

Ovog puta, fokus je bio usmjeren na stručnu javnost Bijeljine, gdje je održana inspirativna diskusija na temu „Digitalna pismenost kao neophodnost savremenog doba“.

Svojim prisustvom, stručnjaci su dotakli ključne aspekte ove teme, donoseći dragocjene uvide i moguća rješenja jer se, sa jedne strane, suočavamo sa rizicima koje internet može predstavljati za našu djecu, dok sa druge strane imamo priliku da ih osnažimo i oblikujemo kao odgovorne digitalne građane.

M:tel Panel diskusija u Bijeljini
FOTO: M:TEL PR
M:tel Panel diskusija u Bijeljini
FOTO: M:TEL PR
M:tel Panel diskusija u Bijeljini
FOTO: M:TEL PR
M:tel Panel diskusija u Bijeljini
FOTO: M:TEL PR

Jelica Kokotović, inspektor za visokotehnološki kriminalitet u Policijskoj upravi Bijeljina, podijelila je svoje razumijevanje izazova s kojima se susreće u svakodnevnom radu: „Digitalno doba donosi nove izazove, a naša odgovornost je osigurati da budemo korak ispred. Ne trebamo zabraniti već ograničiti vrijeme provedeno na internetu. Roditelji moraju da imaju nadzor na svojom djecom, a edukacija i saradnja su ključne u ovom procesu, posebno kad je riječ o zaštiti najmlađih.“

Slavica Kovrlija, istaknuti dipl. specijalni pedagog iz Centra za socijalni rad Bijeljina, istakla je neophodnost zajedničkog djelovanja: „Naša uloga je višestruka – osigurati podršku djeci i roditeljima, ali i edukovati ih o pravilnoj komunikaciji, kao i upotrebi digitalnih medija. Roditelji moraju prihvatiti ulogu koju roditeljstvo zahtijeva, a samo kroz zajednički, multidisciplinarni rad i saradnju možemo ostvariti sigurno online okruženje, a samim tim zdravo odrastanje.“

Inače Kokotović i Kovrlija su aktivni članovi posebne Radne grupe za zaštitu i bezbjednost djece na području Grada Bijeljina, što ih čini značajnim akterima u ovoj važnoj oblasti.

Biljana Mitrović, pedagog iz bijeljinske Osnovne škole „Sveti Sava“, koja je svakodnevno uključena u rad sa najmlađima naglasila je važnost saradnje roditelja, djece i nastavnika: „Kroz obrazovni sistem, imamo priliku da oblikujemo digitalno odgovorne građane. Saradnja sa roditeljima i lokalnim zajednicama ključna je u postizanju tog cilja. Na osnovu te saradnje, mi smo škola u kojoj nema mobilnih telefona.“

I ova panel-diskusija privukla je pažnju medija i javnosti, podsjećajući nas na važnost kontinuirane edukacije i saradnje u zaštiti najmlađih na internetu. m:tel nastavlja svoju misiju borbe protiv internet nasilja, s ciljem da stvori sigurno okruženje za djecu i mlade širom Bosne i Hercegovine, a već 6. juna u 13 časova novu panel-diskusiju sa novim gostima i stručnjacima održaće u Banjaluci u Domu omladine.

Za više informacija o kampanji „Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu“, posjetite mtelblog.ba.

 F.T.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu