Ovom prilikom je i zvanično uručena donacija od 100.000 KM Sigurnim kućama u BiH, koja se pokazala nedovoljnom imajući u vidu da u njima borave djeca i druga lica koja nisu isključivo žrtve porodičnog nasilja što značajno umanjuje smještajne kapacitete. Na sastanku je istaknuto da Sigurne kuće u BiH pokrivaju mnogo više socijalnih grupacija nego što su samo žrtve nasilja, te da im je pomoć potrebna.




-Kompanija m:tel je odlučila da celu ovu godinu pomaže ženama i deci žrtvama porodičnog nasilja, kao i Sigurnim kućama. Današnji susret i aktivnosti koje smo započeli predstavljaju samo početak. Izražavam duboko nezadovoljstvo interesovanjem medija i javnosti za problem nasilja u porodici, problem egzistencije sigurnih kuća i uopšte položaja žena, kao i odziv građana na humanitarni broj. Naša su očekivanja bila da će mnogo više ljudi prepoznati potrebu da pomognu unesrećenim ženama i deci koji nemaju drugo sklonište, a bili su žrtve nasilja. Apelujem na sve, kao i na društveno odgovorne kompanije da pomognu Sigurnim kućama jer je to poslednje utočište za žrtve nasilja – poručila je Jelena Trivan, generalna direktorka kompanije m:tel.
Lejla Lojo-Karamehmedović, predstavnica Sigurne kuće iz Sarajeva ovom prilikom je naglasila da je m:tel pokazao izuzetnu društvenu odgovornost organizujući akciju „Niste same, imate prijatelje“, koja traje već drugi mjesec.
-Nadam se da će ovo biti svijetli primjer onim kompanijama koje još nemaju dovoljno razvijenu svijest da pruže podršku ženama, djeci i djevojkama koje su žrtve nasilja. Podizanje svijesti opšte javnosti je bitnije od materijalnog. Mi kao društvo moramo odgovarati i biti pozvani na odgovornost, i to ne samo kako bismo podsjetili institucije da rade svoj posao. Pozivam sve građane da daju svoj doprinos putem 1411 humanitarnog broja – rekla je Lojo-Karamehmedović.
Predstavnica Sigurne kuće iz Modriče Gordana Vidović, zahvalila je m:tel-u na prepoznavanju problema koje imaju žrtve nasilja u porodici.
-Bez obzira što imamo zakonski okvir i što se nešto više priča o ovoj problematici, ipak se nalazimo okruženi jednim zidom ćutanja, koji zaista postoji. Svjedoci smo novih dešavanja femicida, i upravo zbog toga nam mnogo znači ova podrška kompanije m:tel, ne samo u materijalnom smislu, mada jeste važna, nego kao podrška onome što mi radimo za naše korisnice žrtve nasilja u porodici. Vjerujem da ćemo i dalje ostvarivati saradnju i veoma je dobro što imamo i ovaj humanitarni broj, kako bi se više pričalo o ovom problemu, i kako bismo znale da nismo same – naglasila je Gordana Vidović.
Pomozite žrtvama porodičnog nasilja, pozovite 1411 i donirajte 1KM za Sigurne kuće u BiH!
(F.T.)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu