Poznato kao Plavo selo, smjestilo se među zavojitim planinskim cestama i čarobnim pejzažima Andaluzije, a izgleda poput prizora iz animiranih filmova. Ovo selo, sa samo odo dvije stotine stanovnika, postalo je globalna atrakcija nakon što je 2011. godine obojeno u plavo radi promocije filma o Štrumpfovima.
Marketinški stručnjaci kompanije Sony Pictures odabrali su Júzcar za promociju filma Štrumpfovi 3D. Selo je izabrano zbog svoje povezanosti s gljivama – simbolom Štrumpfova. Naime, na ovom se području već decenijama obilježavaju Dani gljiva.



Na bojenje cijelog sela, uključujući kuće, gradske zgrade, pa čak i groblje, utrošeno je 4000 litara plave boje, a to se dogodilo 2011. godine, nakon što je ovo idilično mjesto odabrano kao glavna lokacija premijere i promocije filma Štrumfovi 3D. Jedina zgrada koja nije obojena je crkva, sagrađena 1505. godine. Na toj akciji radilo je 20 slikara koji su oslikali čak 175 građevina.
Uprkos dogovoru sa produkcijskom kućom Sony da će se nakon završetka snimanja filma selo vratiti u svoje staro ruho, stanovnici sela su glasali kako žele ostaviti plavu bajku zbog ekonomskog i turističkog procvata. U godinama koje su uslijedile selo je doživjelo fantastičan procvat – broj posjetitelja skočio je na više od 80.000 godišnje, a lokalna privreda dobila je snažan poticaj.
To što su pristali biti mjesto snimanja filma Štrumpfovi, njihova je najbolja odluka. Prije je, naime, ovo mjesto koje ima oko 300 stalnih stanovnika, posjećivalo otprilike 3000 ljudi godišnje, a sada posjećuje već spomenutih 80 000 i prava je svjetska turistička atrakcija.
Nakon što je prošlo snimanje i promocija, stanovnici Juzcara su odlučili zadržati zgrade obojene u plavo, nastavljajući kao selo štrumpfova i iskoristivši tu posebnost za privlačenje turista i stvaranje veće zarade među svojim stanovnicima. Od tada je stvoreno osam novih tvrtki, među njima tri pansiona, kao i nove javne službe i parkirališta.
Međutim, vlasnici robne marke Štrumpf (imanje tvorca Štrumpfova, belgijskog crtača stripova Pierrea Culliforda) zahtijevali su od seljana da plaćaju 12 % tantijema na sav prihod povezan sa Štrumpfovima. Do 2017. ovaj je sporazum bio osporavan. Selo je sada, barem službeno, ‘Plavo selo‘, a ne ‘Štrumpfovo selo‘, iako se ostaci snimanja Štrumpfova još uvijek mogu vidjeti. To uključuje plastičnog Štrumpfa od 214 cm, idealnog za selfije, piše familywelcome.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu