Magazin

(FOTO) "Napravili smo remen i nekako ga podigli" Ronilac otkrio ostatke PRAISTORIJSKOG ČUDOVIŠTA

Čovjek sa Floride otkrio je ostatke praistorijskog čudovišta koje bi moglo da bude staro 10 miliona godina.

(FOTO) "Napravili smo remen i nekako ga podigli" Ronilac otkrio ostatke PRAISTORIJSKOG ČUDOVIŠTA
FOTO: TWITTER/@MAILONLINE/SCREENSHOT

Aleks Lundberg, 29, ronio je sa prijateljem u blizini Venice biča kada je pronašao džinovsku kljovu.

Kljova vjerovatno potiče od mastodonta,  dalekog rođaka vunastog mamuta koji je živio prije 10 miliona godina, rekao je Lundberg.

Ekspert u Biskupskom muzeju nauke i prirode u Bradentonu potvrdio je otkriće koje se smatra “super rijetkim” jer se u tom području obično nalaze samo praistorijski zubi ajkule i slomljeni komadi kljova mamuta.

Lundberg će morati da prijavi svoje nalaze Prirodnjačkom muzeju Floride kako bi utvrdio da li ima bilo kakvu naučnu vrijednost.

Kljove mastodonta koje su obično dugačke samo nekoliko centimetara prodavane su za čak 20 do 350 dolara, ali Lundberg je spekulisao da je vrijednost njegove kljove od 60 funti oko 5.000 dolara.

“Ovo se dešava jednom u životu”

Ronilac i lovac na fosile rekao je da je nadrealno da se kljova mastodonta nije raspala kada ju je uklonio sa morskog dna. “Kada sam ga prvi put vidio , ugledao sam samo malu traku izloženu u pijesku”, rekao je Lundberg za Dejli Mejl.

-Kada sam počeo da raspršujem pijesak, vidio sam njegov presjek i shvatio da je kljova. Napravili smo remen od peškira za plažu i nekako ga podigli preko boka čamca. Apsolutno je nadrealno da je nastao u jednom komadu, a da se uopšte nije raspao – ističe Lundberg koji je pet godina tražio fosile u blizini Venice biča, koje je područje poznato po hiljadama fosilizovanih zuba ajkula za koje se procjenjuje da su stari oko 10 miliona godina.

Međutim, iako je ranije rekao za USA Today da je kljova vjerovatno ležala pod morem 10 miliona godina, Lundberg je rekao za Dejli Mejl da misli da je “kljova stara između 10.000 i 500.000 godina na osnovu drugih fosila pronađenih u toj oblasti.”

Šta su mastodonti?

Mastodonti su izumrli srodnici modernih slonova koji su bili rasprostranjeni širom Sjeverne Amerike do prije oko 10.000 godina. Fosili se obično nalaze u dobro očuvanim naslagama pliocenskog doba od prije 5,4 do 2,4 miliona godina i kasnijem pleistocenskom dobu koje je trajalo od pre 2,5 do 11.000 godina.

Fosili mastodonta, uključujući kljove, kosti i lobanje, uobičajeni su u samo četiri države širom SAD: Indijani, Koloradu, Kaliforniji i Njujorku – što njegovo pojavljivanje na Floridi čini nevjerovatno neobičnim.

Postoji samo desetak skeleta mastodonta koji su pronađeni na Floridi, u poređenju sa više od 140 samo u državi Njujork, navodi Dejli Mejl, prenosi B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu