Svijet

(FOTO) NAPUSTILI SJEDNICU Poslanici vladajuće stranke bojkotovali glasanje o opozivu predsjednika Jun Suk Jeola

Svi poslanici južnokorejske vladajuće Partije narodne moći (PPP), osim dvojice, bojkotovali su glasanje o prijedlogu opoziva predsjednika Jun Suk Jeola.

(FOTO) NAPUSTILI SJEDNICU Poslanici vladajuće stranke bojkotovali glasanje o opozivu predsjednika Jun Suk Jeola
FOTO: KTV HANDOUT/EPA

Glasanje su podržali svi poslanici opozicije, dok su mu prisustvovala samo dva poslanika PPP An Čeol So i Kim Jea Ji, prenio je Jonhap.

Ostali poslanici PPP napustili su sjednicu nakon što su učestvovali u ponovnom glasanju o zakonu koji je predlagao istragu specijalnog savjetnika u vezi sa optužbama za korupciju prve dame Kim Keon He, koji je na kraju odbijen.

Pročitajte još

Predsjedavajući Nacionalne skupštine, Vo Von Šik, pozvao je poslanike PPP da se vrate u salu i glasaju za prijedlog opoziva, koji zahtjeva podršku dvije trećine od 300 članova parlamenta kako bi prošao.

Opozicija ima 192 poslanička mjesta, dok PPP ima 108.

Predsjednik Jun je šokirao državu u utorak uvođenjem vanrednog stanja kako bi se, kako je obrazložio, iskorenile “antidržavne snage”, optužujući opoziciju da parališe funkcije vlasti zahtjevima za opoziv vlade i predloženim smanjenjem budžeta.

Uoči današnjeg glasanja, Jun se javno izvinio i obećao da se takva nagla odluka neće ponoviti u budućnosti.

Ispred Skupštine u Seulu izbio veliki protest

U Seulu je održan veliki protest na kojem su demonstranti zahtijevali smjenu predsjednika Jun Suk Jeola, uslijed njegovog nedavnog proglašenja a potom i ukidanja ratnog stanja, koje je izazvalo političku buru, prenosi Rojters.

Protest, koji se održava u zapadnom dijelu Seula, gdje se nalazi Skupština, organizovan je u trenutku kada parlament razmatra mogućnost pokretanja postupka za smjenu predsjednika.

FOTO:  HAN MYUNG-GU/EPA
FOTO: HAN MYUNG-GU/EPA

U protestu, koji je okupio radničke i civilne organizacije, učestvuju i veliki sindikati, poput Korejske konfederacije sindikata (KCTU), koji je zatražio “hitnu smjenu i hapšenje” predsednika Juna.

Takođe, i Savez korejskih sindikata (FKTU) osudio je izvinjenje predsjednika, nazivajući ga pokušajem da se spriječi usvajanje zahtjeva za njegovu smjenu.

Korejska advokatska komora izdala je saopštenje u kojem se protivi Junovom proglašenju ratnog stanja, tvrdeći da je njime narušen ustavni poredak zemlje.

Nekoliko hiljada ljudi iz različitih dijelova zemlje, uključujući Gvangdžu, Daeđon i Pusan, okupilo se u Seulu kako bi učestvovalo u protestu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu