Banjaluka

(FOTO) Nema simpatičnih dječaka iz Doma, ali autopraonica radi punom parom: Šta se krije iz objave koja je digla na noge Banjaluku

Dječaci iz Doma "Rada Vranješević" vam operu auto, vi im date nekoliko maraka, red je da ih nagradite, jer oni skupljaju novac da kupe drugu bicikl. Preslatko. Jedini je problem što sve to - nije istina.

samouslužna auto praona
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ekipa Srpskainfo je na licu mjesta provjerila šta se krije iz objava na društvenim mrežama, koje su posljednjih dana digle na noge Banjaluku i, što bi se reklo novogovornim jezikom, postale viralne.

Sve je počelo objavom jedne korisnice Fejsbuka, koja je pozvala Banjalučane da na samouslužnoj autopraonici na Tranzitu, u blizini Kosmosa, operu auto i istovremeno učine dobro djelo: pomognu dvojici dječaka iz Doma u njihovoj plemenitoj namjeri.

Uslijedile su na stotine dijeljenja i kometara tipa: super informacija, odvešću tamo auto na pranje, bravo dječaci.

Naravno, jedno od čestih pitanja je kada su dvojica dječaka iz Doma na radu u autopraonici. Odgovor je: nikad.

Ono istina, dva “domca”, a kako saznajemo radi se o dječacima od 14 i 15 godina, radili su neko vrijeme na autopraonici, ali im je glave došla uprvo objava, po kojoj se pročuo njihov “neformalni mali biznis”. i na koju su se upecali i neki portali.

Naime, osim Banjalučana, koji su se iznebuda sjetili da im je auto baš prljav i da za male pare mogu postati dobrotvori, za dvojicu dječaka, koji perući automobile skupljaju novac za bicikl, su saznali i u Domu “Rada Vranješević”.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prvo su male perače, još preksinoć, uzeli za ruku i odveli u Dom, a potom su se poštovanim sugrađanima obratili preko Fejsbuka. Zahvalili su se “dobronamjernim ljudima” i upozorili ih da ne nasjedaju, jer priča o skupljanju novca drugaru za bicikl “ne odgovara činjeničnom stanju”.

– Apelujemo da naša ustanova ne odobrava ovakve akcije i da bez prethodnih provjera, saminicijativno ne dajete novac djeci i ne dijelite objave u ime naših korisnika. Sve relevantne informacije možete dobiti na kontakt telefon ustanove – poručili su iz Doma.

samouslužna auto praona
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
samouslužna auto praona
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
samouslužna auto praona
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
samouslužna auto praona
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Na kontakt telefone danas se ne javlja niko, ipak je vikend, ali je ekipa Srpskainfo “relevantne informacije” provjerila na licu mjesta.

Dakle, danas nema dječaka iz Doma, koji peru automobile, ali je autopraonica puna mušterija. Dobar glas se daleko čuje, a demantije sa zvaničnog mjesta, pogotovo ako su pisani zvaničnim birokratskim jezikom, malo ko čita.

Brojni Banjalučani su pohrlili u dotičnu praonicu, s namjerom da im automobil operu dječaci, ali kad njih nije bilo, i kad su već tu, svoje su automobile oprali sami.

Stvarno sam došao zbog njih, ali vidim da ih nema, pa ću sam oprati auto – rekao je mladić, tek neku godinu stariji od nesuđeni malih perača, koji je glancao svoj moćni BMW.

Nije htio da se slika, niti da kaže svoje ime “za novine”. Ne voli, kaže, da se ističe.

Na obližnoj pumpi i u prodavnici smo od poznavalaca lokalnih prilika saznali da ovo nije bio prvi put da dječaci iz Doma “rade” na uslužnoj autopraonici.

Slatki su i uvijek imaju neku slatku priču: treba im novac da kupe sestri poklon za rođendan, da skupe za džeparac za školski izlet. Budu nekoliko dana, skupe nešto parica, pa onda više ne dolaze – kaže jedna Banjalučanka, koja radi nedaleko od praonice.

A kako je dječacima iz Doma sinula ideja ideja za ovaj biznis? Prvo, dotična autopraonica se nalazi preko puta Doma, i drugo, mališanima se upalila lampica, kad su njihovi stariji drugari dobili priliku da rade u jednoj “pravoj” autopraonici.

Pročitajte još

– Mi imamo dvojicu dječaka od 17 godina, koji rade na jednoj autopraonici vikendom. Odobrili smo im da rade, da bi oni sebi zaradili dodatni džeparac. Međutim ti manji su čuli za to, pa su i oni, samoincijativno i bez našeg saznanja i odobrenja počeli da peru automobile – rekla je juče za Nezavisne novine direktorica Doma Rada Vranješević, Darjana Kecman.

Ona je dodala da je priča o “biciklu za drugara” smišljena da bi se kod potencijalnih mušterija izazvala empatija. Direktorica tvrdi da sva djeca u Domu imaju bicikle.

I to bi bilo sve, narode.

Mogla bi ova priča biti i inspiracija za akciju. Mogli bi, recimo, aktivisti koji se zalažu za omladinsko preduzetništvo napraviti neku radionicu sa tinejdžerima iz Doma “Rada Vranješević”. Djece talentovane za biznis, očigledno, ima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu