Sudbine

(FOTO) Nije mogao da govori, koristio je samo jednu ruku: Ispovijest mladića koji je 10 godina proveo zatvoren NA PSIHIJATRIJI ZBOG AUTIZMA

Nikolas Tornton, mladić sa autizmom i intelektualnim teškoćama, proveo je više od deset godina zatvoren u neprikladnim ustanovama poput domova za demenciju, psihijatrijskih bolnica i urgentnih centara. Ova izolacija teško je narušila njegovo zdravlje, ali danas, zahvaljujući obezbijeđenom adekvatnom smještaju, Nikolas ponovo govori i ima svoj dom.

(FOTO) Nije mogao da govori, koristio je samo jednu ruku: Ispovijest mladića koji je 10 godina proveo zatvoren NA PSIHIJATRIJI ZBOG AUTIZMA
FOTO: CHANNEL4 NEWS / YOUTUBE/SCREENSHOT

Prije samo godinu dana, Nikolas je boravio u sobi bez prozora u bolnici u Eseksu, nepokretan i lišen mogućnosti da verbalno komunicira. Njegova priča, objavljena u “The Independentu” i na “Channel 4 News”, ukazala je na sistemske propuste u zbrinjavanju osoba sa sličnim poteškoćama. Danas, u svojoj 29. godini, Nikolas je slobodan, ponovo se kreće bez pomoći i vraća svoj glas.

– Kao da mi se život vratio. Poslije toliko vremena provedenog u bolnici, imam svoju slobodu – rekao je Nikolas.

Pročitajte još

Sistemski propusti i posljedice

Iako je Nikolas pronašao novu nadu, više od 2.000 osoba poput njega i dalje je zarobljeno u bolnicama širom Velike Britanije zbog nedostatka odgovarajuće podrške u zajednici. Prema podacima NHS-a, najčešći razlog kašnjenja u otpuštanju pacijenata je čekanje na podržano stanovanje (23%), smještaj u starački dom (12%) i odluka o finansiranju (5%).

Ministarstvo zdravlja predložilo je izmjene Zakona o mentalnom zdravlju kako bi se osobe sa autizmom i intelektualnim teškoćama zadržavale u bolnicama najviše 28 dana. Međutim, aktivisti upozoravaju da bez dodatnog finansiranja za zajedničku i socijalnu podršku ljudi i dalje neće dobijati adekvatnu pomoć.

– Za svakog Nikolasa postoji desetine drugih koji su zatvorenici u sopstvenim domovima bez potrebne podrške – rekla je Džuli Njukomb iz organizacije Rightful Lives.

Aleksis Kvin, aktivistkinja i osoba sa autizmom, upozorila je da će predložene izmjene zakona dodatno otežati izlazak pacijenata iz bolnica jer ukidaju pravo na potpuno finansiranu zajedničku njegu.

FOTO: INDIPENDENT / SCREENSHOT
FOTO: INDIPENDENT / SCREENSHOT

Put ka oporavku

Nikolasova porodica godinama je vodila bitku sa lokalnim vlastima i NHS-om kako bi mu obezbijedila odgovarajući paket njege. Zbog godina zanemarivanja, Nikolas je bio vezan za krevet, izgubio mobilnost i mogao je da koristi samo jednu ruku.

– Moja pokretljivost se pogoršavala jer nisam imao fizioterapiju. Molili smo za pomoć, ali većinu vremena sam bio prepušten krevetu – ispričao je Nikolas za Indipendent.

Uprkos odobrenju za finansiranje njegove nege ranije ove godine, bilo je potrebno nekoliko mjeseci da se uspostavi sistem podrške zbog složenosti i troškova. Danas, uz pomoć negovatelja poput Hejli Kičener iz organizacije My Life Choices, Nikolas živi novi život.

Nova nada i budući planovi

Za samo nekoliko mjeseci u svom novom domu, Nikolas je napravio njeverovatne pomake. Ponovo može da izlazi napolje, pije pivo u pubu i planira budućnost.

– Želim da idem na koledž, da studiram e-sport. Vježbam sa prijateljem ličnim trenerom kako bih povratio snagu – rekao je.

Njegov dom sa dvije spavaće sobe pruža mu slobodu i sigurnost, dok sa njegovateljima gradi povjerenje.

– Napokon mogu da izađem napolje, da gledam zvijezde i mjesec. To godinama nisam mogao da radim – zaključio je Nikolas, sada spreman da nadoknadi izgubljene godine, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu