Banjaluka

(FOTO) Od carske bašte do internet kabineta: Ova škola u Banjaluci slavi 100. rođendan

Prije sto godina Banjaluka je imala samo 20.000 stanovnika i jednu stručnu školu, tada jedinu u BiH. Danas ima 200.000 stanovnika, a škola, osnovana prije jednog vijeka, još je na istom mjestu i sprema se da proslavi jubilej.

Poljoprivredna škola u Futogu, Domom učenika
FOTO: FACEBOOK / DRUSTVENE MREZE

Poljoprivredna škola u Banjaluci osnovana je u doba Kraljevine Jugoslavije na njivama tadašnje “Carske bašte”, kao Niža poljoprivredna škola.

Bilo je to šest godina prije osnivanja Vrbaske banovine i dolaska prvog banjalučkog bana, graditelja i reformatora, Svetislava Tise Milosavljevića.

FOTO: ARHIVKA FOTOGRAFIJA/ ARHIV RS
FOTO: ARHIVKA FOTOGRAFIJA/ ARHIV RS
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ban Milosavljević će, dolazeći 1929. u Banjaluku, zapisati da ga je grad na Vrbasu podsjećao na “zapuštenu palanku u brdima”.

Jedino svjetlo u toj tmurnoj atmosferi bile su škole, među kojima je posebno mjesto zauzimala Poljoprivredna škola, značajna, prije svega, za napredak sela u okolini Banjaluke.

Škola za seoske domaćice

U sklopu Niže poljoprivredne škole početkom 20. vijeka djelovala je i “domaćička škola”, poznatija kao “škola za seoske domaćice”. U toj školi su djevojke učile kako da vode domaćinstvo, spremaju zimnicu i brinu o ishrani porodice.

– Bila je to, za tadašnje vrijeme, moderna i dobro opremljena škola sa internatom. Tridesetih godina prošlog vijeka imala je zgradu sa centralnim grijanjem, kupatilima, radijom i kućnim bioskopom, te ekonomiju sa štalama, svinjcima, staklenikom, inkubatorima i mljekarom – zapisano je u monografiji škole.

Pročitajte još

I danas ova škola stanuje u staroj zgradi iz 1923. godine, koja je renovirana, proširena i modernizovana.

Ima svoju pekaru, fiskulturnu salu sa teretanom, informatički kabinet, laboratoriju, radne kabinete za profesore i konferencijsku salu, ali je sačuvala stari šarm.

Škola je sačuvala i ugled, kako i priliči obrazovnoj ustanovi koja je preživjela dva rata i nadživjela dvije države.

Mladi neće u mesare i pekare

Ali, u savremeno doba mladi nisu zainteresovani za zanimanja iz oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije.

U ovoj školskoj godini Poljoprivrednu školu je upisalo svega 110 učenika. Većina njih uči za veterinarskog ili prehrambenog tehničara, ili za agrotehničara.

Za zanate mesar i pekar su, uz saglasnost Ministarstva prosvjete RS, formirani mali razredi od po 12 učenika, jer je riječ o izrazito deficitarnim zanimanjima.

Kako je ranije najavio direktor ove obrazovne ustanove Bojan Bakal, Poljoprivredna škola u Banjaluci će uskoro obilježiti 100. rođendan: izložbama, prigodnim predavanjima i takmičenjima u ručnom branju kukuruza i u kalemljenju voća.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu