Biznis

(FOTO) Ogroman pritisak iz EU za gašenje termoelektrana: Petrović na "Jahorina ekonomskom forumu" poručio da će Srpska nastojati da izgradi što više obnovljivih izvora energije

Srpska će nastojati da izgradi što više obnovljivih izvora energije i da to neće raditi samo zbog energetske tranzicije, već i da bi domaća privreda bila konkurentna na tržištu.

(FOTO) Ogroman pritisak iz EU za gašenje termoelektrana: Petrović na "Jahorina ekonomskom forumu" poručio da će Srpska nastojati da izgradi što više obnovljivih izvora energije
FOTO: SRNA

Rekao je ovo direktor kompanije “Elektoprivreda Republike Srpske” Luka Petrović tokom izlaganja na panelu o temi “Regionalno energetsko tržište” u sklopu “Jahorina ekonomskog foruma”. On je ukazao na ogroman pritisak iz EU za gašenje termoelektrana i putem određnih briselskih propisa, prema kojim je Republika Srpska u obavezi da do 2050. godine prestane sa proizvodnjom električne energije iz uglja.

Za Republiku Srpsku, istakao je Petrović, najvažnije pitanje je šta će se poslije programa energetske tranzicije desiti sa radnicima iz regija koje gravitiraju termoelektranama Gacko i Ugljevik. Prema njegovim riječima, Srpska trenutno ima najjeftiniju električnu energiju u Evropi, ali da postoji veliki pritisak EU za liberalizaciju tržišta, te ukazao i na ogrome tranzicije u energiji u odnosu na period od prije 20 godina.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

-Sada imamo situaciju da je noćna energija dvostruko skuplja u Evropi, a da je dnevna u negativnom, što je rezultat izgradnje obnovljivih izvora energije. Moramo raditi na jačanju privrede i privlačenje investicija na način da im damo povoljniju cijenu električne energije – naveo je Petrović i dodao da je energija iz termoelektrana ugrožena jer nema kredita, kao ni rezervnih dijelova, pa će proizvodna cijena biti veoma visoka. Prema njegovim riječima, cijena električne energije iz termoelektrana u Srpskoj je oko 60 evra.

Direktor “Elektroprivrede Srbije” Dušan Živković rekao je da su net ziro, cirkularna ekonomija i vještačka inteligencija tri stvari koje će obilježiti budućnost enrgetike, što je nova relanost.

-Osnovni postulat razvoja savke države biće energetske bezbjednost. `Elektroprivreda Srbije` tu je preduzela značajne projekte, kako bi ostala konkurentna i pomogla dogoročnu održivost diverzifikovanja energije. Smatram da projektima koje relizujemo možemo reći da ćemo postići dugoročni mir – ukazao je Živković.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac na panelu “Jedan region, jedno tržište” u okviru “Jahorina ekonomskog foruma” rekao je da Zapadni Balkan treba da se posveti regionalnoj saradnji i definisanju podrške svojoj poslovnoj zajednici nezavisno od predstavnika EU.

On je istakao da “ne treba ulaziti u jednosmjernu ulicu prema EU”, već da je na zapadnom Balkanu neophodno zajedno raditi na preuzimanju iskustava i obaviti sav mogući posao bez međunarodnih tutora.

Košarac je napomenuo da razvoj ekonomije u Srpskoj i FBiH ne znači da će biti ugroženi interesi nekih drugih, te da je neophodno međusobno sarađivati i radovati se napretku susjednih zemlja.

Pročitajte još

Generalni direktor kompanije m:tel” Jelena Trivan ukazala je da je Srbija pokazala najveću strast u balkanskim integracijama i pravljenju zajedničkog tržišta bilo da je riječ o Cefti, “Otvorenom Balkanu” ili drugim inicijativama.

-Srbija je investirala milijardu evra u ‘m:tel` Banjaluka, te nešto manje u Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju. Sada smo regionalna korporacija koja posluje ovde na zajedničkom tržištu i sa ukidanjem rominga pokazujemo kako pristup regionalnog poslovanja može da dovede do toga da smo uz `Telekom Austrije` u ovom trenutku najlikvidnija i najprofitabilnija telekomunikaciona kompanija – rekla je Trivan.

Sedmi “Jahorina ekonomski forum” koji je okupio više od 600 učesnika, počeo je juče na Jahorini. Na 16 panela učestvuje oko 100 govornika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu