To je trebalo da bude njihovo putovanje iz snova, šansa da se spuste na 3.800 metara u dubine Atlantika i obiđu olupinu čuvenog “Titanika”. Ali, prošle godine se putovanje podmornicom okončalo katastrofom, plovilo je pretrpjelo kvar dok se približavalo morskom dnu i stradalo je svih petoro putnika izvršni direktor “Ošengejta” Stokton Raš, britanski istraživač Hamiš Harding, francuski ronilac Pol-Anri Naržole, britansko-pakistanski biznismen Šahzada Davud i njegov 19-godišnji sin Sulejman. “Titan” je na fatalni put krenuo ujutro 18. juna 2023. Kako se nije vratio na površinu, obaviještena je američka obalska straža i pokrenuta je velika potraga i spasilačka operacija. Svijet je napeto pratio vijesti o nestaloj podmornici, da bi se 22. juna pronašla olupina na oko 500 metara od pramca “Titanika”. Podmornica je implodirala sat i 45 minuta nakon zarona.
Photo Shows What Was Left of Titan Sub After Implosion as OceanGate Attorney Says 'There Are No Words' https://t.co/8uDy5huBPA
— People (@people) September 16, 2024
Nakon tragedije, ostalo je više pitanja na koja treba odgovoriti.
Prva slika “Titana” nakon implozije
Američka obalska straža sada je pokazal prvu sliku “Titana” nakon implozije, kako su istražitelji otvorili saslušanje o tragediji, sa ciljem da ispitaju zašto se katastrofa dogodila – od nekonvencionalnog dizajna do ignorisanja bezbjednosnih upozorenja i nedostatka regulative u dubini.
Na fotografiji objavljenoj u ponedjeljak vidi se slomljeni repni konus podmornice na zamagljenom plavom dnu sjevernog Atlantskog okeana. Repni konus je odsječen od ostatka posude, njegove ivice su pocijepane, a u blizini se vidi i pokidani fragment plovila, piše Blic.
U uvodnom izlaganju, Odbor za istraživanje marinaca naveo je da su pruženi “ubedljivi dokazi” da je podmornica doživjela katastrofalnu imploziju.
Posljednja poruka
Odbor je u ponedjeljak potvrdio da su nađeni ostaci upoređeni sa petoro putnika DNK testiranjem i analizom. U ponedjeljak je Odbor pozvao svoje prve svjedoke, uključujući bivše zaposlene u “Ošengejtu”, kompaniji koja je razvila i upravljala podmornicom, piše CNN. Na saslušanju je takođe otkrivena posljednja poruka sa “Titana”, poslata svega nekoliko sekundi prije gubitka kontakta sa površinom.
Komunikacija je bila neujednačena, ali oko sat vremena nakon što je zaronio, Titan je poručio: “ovdje je sve dobro”. Njegova posljednja poruka je poslata je u 10:47 po lokalnom vremenu, na dubini od 3.346 metara, u kojoj se kaže da je “pao za dva tega”.
Nakon toga komunikacija je prekinuta.
Kako je ranije rekla američka obalska straža, saslušanje će uključiti događaje prije nesreće, usklađenost sa propisima, dužnosti i kvalifikacije članova posade, mehaničke i strukturne sisteme, reagovanje u vanrednim situacijama i podvodnu industriju. Iako je glavni cilj saslušanja da se “otkriju činjenice oko incidenta”, predsednik odbora Džejson Neubauer je u ponedjeljak priznao da je grupa takođe zadužena da identifikuje “nepravilno ponašanje ili nemar akreditovanih mornara”.
– Ako bude bilo kakvog otkrivanja krivičnog djela, dali bismo preporuku Ministarstvu pravde – rekao je on.
Otvorena pitanja
Nakon katastrofe sa “Titanom”, ostalo je nekoliko pitanja na koja je potrebno odgovoriti.
Na pitanje da li su putnici znali da je njihovo putovanje krenulo po zlu je možda već odgovoreno, nakon otkrivanja poslednje poruke sa podmornice. Viktor Veskovo, vodeći istraživač dubokog mora, rekao je da je Stokton Raš bio uvjeren da bi, ako dođe do neposrednog kvara na podmornici, dobili audio upozorenje na taj sistem, prenosi BBC. Ali, Veskovo sumnja da bi to obezbijedilo dovoljno vremena da se “Titan” vrati na površinu.
– Pitanje je koliko brzo bi se to upozorenje dogodilo – rekao je on.
Sama implozija je bila trenutna i putnici nisu imali vremena ni da registruju šta se dešava.
Među ostalim pitanjima su koji dio “Titana” je otkazao. Forenzički stručnjaci su ispitivali olupinu kako bi pronašli uzrok kvara. Bilo je nekoliko problema sa njegovim dizajnom – uključujući to što je proizvođač procenio njihov prozor na dubinu od 1.300 metara, ali je “Titan” bio na skoro tri puta većoj dubini, kao i trup neobičnog oblika – cilindričan umesto sferičan, kod kojeg se, kako navodi BBC, efekat pritiska u dubini rasproređuje podjednako. Trup podmornice je takođe napravljen od ugljeničnih vlakana, nekonvencionalnog materijala za dubokomorsko plovilo.
Tu je i pitanje da li su zvukovi iz okeana omeli potragu. Nekoliko dana nakon potrage bilo je izvještaja o podvodnim zvukovima koje je pokupio sonar aviona za potragu, što je otvorilo nadu da dolazi iz podmornice. Poslata su vozila na daljinsko upravljanje da lociraju izvor zvuka, ali nije otkriveno ništa. I dalje nije jasno šta su bili ti zvukovi.

Tu je i pitanje zašto su vlasti dozvolile “Titanu” da zaroni. Na saslušanju u ponedjeljak govoreno je o zabrinutostima za bezbednost, a nada je da će odgovori na ovo i druga pitanja koji proizađu sprečiti buduće slične nesreće.
Prvi svjedočio otpušteni inženjer
“Ošengejt”, kompanija koja upravlja podmornicom “Titan”, imala je problema sa opremom u godinama prije katastrofe i otpustila je direktora inženjeringa Tonija Nisena koji nije želio da odobri ekspediciju u dubokom moru, prema svjedočenju sa saslušanja.
Kako piše Njujork tajms, Nisen je bio prvi svjedok. On je otpušten 2019 nakon što je odbio da odobri ekspediciju te godine jer je procenio da trup “Titana” nije bezbjedan. Rekao je da je kompanija lagala o problemima i da je krivicu za otkazivanje misije prebacila na probleme sa brodom za podršku. Na pitanje zašto kompanija nije učinila nikakav napor na pridržavanju sertifikacionih ili regulatornih standarda za plovilo, on je rekao da njen osnivač nije pokazao nikakvo interesovanje.
– Ne bih rekao da nije bilo napora. Nije bilo želje od strane Stoktona da ode i to uradi – rekao je on.
“To nije dovoljna težina da se vratite gore”
Na saslušanju je svjedočila i Boni Karl, bivša finansijska direktorka kompanije, koja je rekla da ju je napustila u februaru 2018. zbog bezbjednosnih zabrinutosti, uključujući pitanja koja je čula da se postavljaju o dizajnu, te to što je vidjela mlade inženjere koji su “radili na podmornici” bez nadzora.
Šta je tačno dovelo do implozije je predmet istrage američke obalske straže više od godinu dana. Javni postupak u ponedjeljak počeo je pregledom istrage i animacijom podmornice koja je ilustrovala šta su istražitelji do sada saznali. Očekuje se da će se preko 20 svjedoka naći pred Odborom u sljedeće dve nedjelje. Među njima su bivši radnici “Ošengejta” i stručnjaci za bezbjednost i more koji imaju uvid u to što je izazvalo kobni događaj. Ali, kako piše Njujork tajms, spisak svjedoka za saslušanje ne uključuje neke ključne stručnjake i zvaničnike povezane sa “Titanom” i “Ošengejtom”.
Očekuje se da će saslušanje u Nort Čarlstonu u Južnoj Karolini trajati dvije nedjelje, do 27. septembra.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu