Izložba donosi priču o saradnji Jugoslavije, Kube i Angole 1970-ih kroz IMS-Žeželj sistem inovativnu tehnologiju prefabrikovane gradnje koju je 1957. razvio inženjer Branko Žeželj, a koja je potom svoju primjenu našla i u tek oslobođenim zemljama Afrike i Latinske Amerike.
Na otvaranju izložbe prisutnima su se obratili dr. Marija Aleksić, direktorka Muzeja afričke umjetnosti, ispred kustoskog tima Vladimir Kulić i Vesna Pavlović, kao i Albino Ramos Karlos, ministar savjetnik ambasade Angole i ambasador Republike Kube u Srbiji, Nj.E. Lejde Ernesto Rodrigez Hernandez.
Dr. Marija Aleksić, direktorka muzeja, istakla je da je IMS Žeželj sistem, tehnološki napredan i humanistički u svojoj suštini, bio osmišljen da služi ljudima, omogućavajući brzo, sigurno i efikasno obezbjeđivanje domova onima kojima su bili najpotrebniji.




– Od Beograda do Havane i Luande, jugoslovenski inženjeri i lokalni stručnjaci radili su rame uz rame – ne kao donatori i primaoci pomoći, već kao ravnopravni partneri- dodala je Aleksićeva.
Poseban pomen, kako je rekla, zaslužuje ime Branka Žeželja, koje ovaj sistem nosi.
– On nije bio samo inženjer – bio je vizionar, inovator, mostograditelj. Ovom izložbom Žeželjev rad dobija novo značenje, a Muzej afričke umjetnosti postaje most kojim se spajaju tri kontinenta, tri naroda, tri iskustva borbe, nade i zajedničkog stvaranja. Postaje prostor ne samo sjećanja, već i novog povezivanja- izjavila je direktorka muzeja Marija Aleksić.
Vladimir Kulić i Vesna Pavlović su, u ime autorskog tima izložbe, istakli da iza ove postavke stoji više od tri godine istraživanja neobične tehnološke razmjene koja je povezala tri kontinenta.
– IMS Žeželj sistem nastao je kao otjelotvorenje jedne drugačije vizije svijeta – svijeta u kojem tehnologija i arhitektura služe društvenoj pravdi i razvoju- rekao je Kulić.
Albino Ramos Karlos, ministar savjetnik ambasade Angole, istakao je značaj izložbe za Angolu zbog bliskih odnosa s Kubom i Srbijom i zahvalio našem narodu koji je oduvijek pokazivao solidarnost. Naglasio je važnost arhitekture kao izraza istorijskog i revolucionarnog identiteta nacija, posebno istakavši IMS sistem prefabrikovane gradnje. Zgrade nastale ovom tehnikom, ne samo da su rješavale stambene probleme, već su i predstavljale novu viziju države posvećene dobrobiti svojih građana.
Ambasador Republike Kube u Srbiji, Nj. E. Lejde Ernesto Rodrigez Hernandez izrazio je zadovoljstvo što učestvuje u ovako značajnom projektu.
– Uvjeren sam da će svi koji posjete ovu izložbu prepoznati vrijednost projekata koji su rezultat bliskih odnosa između Republike Kube i SFRJ. Sve što je tada rađeno predstavlja temelje sada već tradicionalnog prijateljstva naših zemalja- rekao je ambasador.
Posebnu zahvalnost uputio je Muzeju afričke umjetnosti u Beogradu, koji, kako je istakao, dosljedno promoviše prijateljstvo između Srbije i Afrike – kontinenta koji je Kubi izuzetno blizak.
U nedelju, 18. maja u 11 časova biće organizovano prvo stručno vođenje kroz izložbu uz razgovor sa Vesnom Pavlović, dok će za djecu uzrasta od 6 do 12 godina biti priređena kreativna radionica „Izmaštani gradovi“. Prijavljivanje je obavezno i vrši se slanjem mejla na [email protected].
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu