Ovaj grad našao se na udaru kriminalnih grupa zbog svog geografskog položaja, ali i zbog velikog obima kontejnerskog saobraćaja.
Iako njemačke i međunarodne vlasti nastoje da riješe problem, iz Globalne inicijative protiv transnacionalnog kriminala (GI-TOC) navode da su im ipak potrebni veći napori, uključujući ulaganja u smanjenje saučesništva lučkog osoblja, ali i veću koordinaciju sa balkanskim organizma za sprovođenje zakona.

Prema pisanju “GI-TOC”, nadležni organi u Njemačkoj su 2023. godine zaplijenili rekordnih 43 tone kokaina širom zemlje, uključujući skoro 34 tone presretnutih samo u luci Hamburg.
– Broj tekućih ozbiljnih i međunarodnih istraga vezanih za drogu povećao se na 111 u 2023. godini što predstavlja povećanje od skoro 30 odsto u odnosu na 2022. godinu i postavlja record – navodi se u istraživanju.
Uloga balkanskih kriminalnih grupa ostaje “relativno neistražena”.
– Ove mreže, koje čine albanske grupe koje predvode uglavnom Albanci iz Albanije i sa Kosova i grupe koje vode Srbi i Crnogorci su veoma vješte u koordinaciji konstantnih pošiljki kokaina iz Južne Amerike u Evropu, oslanjajući se na hamburšku luku – navodi se u istraživanju.
Prema pisanju “GI-TOC”, u novembru 2024. godine albanske vlasti su Njemačkoj izručile Princa Dobošija, etničkog Albanca sa Kosova koji je optužen za šverc kokaina preko hamburške luke.
Hamburški tužioci su ga optužili za saučesništvo u 11 slučajeva šverca u kojima je ukupno bilo približno 10 tona kokaina.
Dobroši je takođe bio na meti albanskog Specijalnog tužilaštva za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (SPAK), koje je zaplijenilo dio njegove imovine u martu 2024. godine.
Srbi i Albanci među pet najčešće osumnjičenih za organizovani kriminal
U septembru 2024. godine, hamburška policija zaplijenila je više od dvije tone kokaina skrivenog u kutijama sa bananama.
Tom prilikom uhapšeno je 12 osoba uzrasta od 21 do 43 godine, među kojima su državljani Njemačke, Turske, Avganistana, Iraka, Sirije, Albanije i Indije. Neki od njih su već bili poznati policiji po ranijim dijelima vezanim za narkotike.
Prema pisanju organizacije “GI-TOC”, ova zapljena ukazuje na moguću šemu sufinansiranja, u kojoj više kriminalnih grupa zajednički ulaže u pošiljku, a zatim dijeli dobit po njenom dolasku u evropske luke.
Statistika Savezne službe kriminalističke policije Njemačke pokazuje da su tokom 2022. i 2023. godine albanski i srpski državljani bili među pet najčešće osumnjičenih nacionalnosti za umješanost u organizovani kriminal.
Albanci u Hamburgu još od osamdesetih
Kako piše “GI-TOC”, albanske kriminalne mreže su u Hamburgu prisutne do 1980-ih godina.
– Smatra se da je prisustvo albanskog kriminala u Hamburgu počelo sa klanom Osmani sa Kosova. Do 1990-ih pojavile su se dodatne albanske kriminalne grupe koja su se fokusirale na seksualne eksploataciju. Do 2000-ih, bogatstvo klana Osmani je procijenjeno na 100 miliona evra. Međutim, navodni član klana, Baškim Osmani, tvrdi da je njegovo bogatstvo stečeno isključivo legalnim investicijama u Hamburgu, a kasnije i u Španiji. On je 2007.godine za medije naveo da je njegova porodica stekla značajno bogatstvo u Njemačkoj, djelimično kroz investicije u nekretnine i političke veze – navodi se u “GI-TOC”.
Međutim, Baškim Osmani je uhapšen 2022. godine u Hrvatskoj kao dio operacije koja je obuhvatala racije u šest evropskih zemalja, u kojima je uhapšeno 45 osoba zbog sumnje da pripadaju kriminalnoj mreži koja je švercovala kokain.
Stručnjak za droge iz Hamburga objasnio je da su albanski kriminalci ključni igrači u trgovini kokainom, zajedno sa turskim i kurdskim grupama.
– Albanci su odgovorni za vađenje kokaina iz luka – rekao je stručnjak, a preneo je “GI-TOC”.
Jedan od najranijih slučajeva koje su otkrile snage organe reda, a koji povezuje slovenske grupe sa trgovinom kokainom i luku Hamburg, datira iz 2019. godine i uključuje Petra Ćosića, poznatog i kao Šarac, hrvatskog državljanina.
Ćosić, kažu u “GI-TOC”, bivši oficir specijalnih snaga, bio je centralna figura u balkanskoj trgovini drogom i poverljivi saradnik Darka Šarića.

Veza između Ćosića i luke Hamburg može se pratiti do decembra 2019. Hrvatski tužioci su u aprilu 2023. tvrdili da je Ćosić nadgledao pošiljku od 1 tone kokaina, prebacujući drogu iz Kolumbije preko Ekvadora u Evropu, navode iz GI-TOC.
Državljanin Bosne i Hercegovine, Edin Gačanin, takođe se pominje kao jedan od ključnih igrača. Holandski tužioci sumnjaju da je kriminalna grupa koju on predvodi švercovao približno 1.8 tona kokaina preko luke Hamburg tokom 2020. godine.

Hamburg je takođe povezan i sa Crnom Gorom i to kao ulazna tačka za pošiljke kokaina iz Južne Amerike.
Presretnuta šifrovana komunikacija na Skaju otkrila je da je navodno Radoje Zvicer, vođa kavačkog klana, razgovarao o svojim vezama u Hamburgu kao opciji za izvlačenje kokaina iz luke.

Međutim, Zvicer je navodno izrazio zabrinutost zbog visokih troškova, navodeći da su saradnici u Hamburgu zahtevali 25 odsto od ukupne vrijednosti pošiljke kokaina, što je on smatrao pretjeranim.
Nisu poznati po nasilju
Luka Hamburg je nesumnjivo ključno sjedište za trgovinu kokainom u Evropu, privlačeći niz kriminalnih mreža zbog svoje strateške lokacije.
Iako su su balkanske kriminalne grupe duboko uključene u luku i grad, oni nisu poznati po nasilnim metodama u Hamburgu, piše “GI-TOC”.
Umjesto toga, oni se diskretno fokusiraju na sofisticiranu logistiku i streteška partnerstva kako bi olakšali šverc i distribuciju droge, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu