Bivši izraelski ministar odbrane Joav Galant izjavio je da bi ta zemlja i Amerika trebalo da djeluju zajedno protiv jemenskih Huta, što bi prema njegovim riječima, bila vježba za zajedničku akciju protiv Irana.
Direktor Mosada Dejvid Barnea otišao je korak dalje. Prije par dana na sastanku vojnog i političkog vrha predložio je da se direktno napadne Iran. I to odmah!
Izrael je dogovorio primirje sa oslabljenim Hezbolahom u Libanu. Sve je izvjesniji i prekid borbi protiv Hamasa u Gazi. Sve ukazuje da se sprema konačni obračun. Sa Iranom, naravno.
Stanje vojnih resursa Irana i Izraela
Vojni analitičar Aleksandar Radić dao je pregled trenutnih vojnih resursa Irana i Izraela, ističući brojne izazove s kojima se suočavaju obje strane. Prema njegovim riječima, problem leži u tačnosti podataka o raspoloživim resursima.
– Postoje mnogi problemi na različitim važnim vojnim poljima. Kada čujemo brojku od 612 aviona, postajemo sumnjičavi – da li su tu ubrojani i sportski putnički avioni? Činjenica je da je stvarni resurs tih aviona veoma mali – rekao je Radić.
Zbog netransparentnosti, navodni dolazak prvih Suhoja 35 iz Rusije nije potvrđen, dok je ostatak iranske vojne tehnike nasleđen iz ere Šaha Reze Pahlavija.
– Iran koristi američke avione F-14, F-5 i F-4 iz 1970-ih godina, koje je čudom uspjevao da održi operativnim. Pored toga, određena vojna oprema prebačena je iz Iraka tokom rata 1991. godine, ali nije jasno da li je postojala obaveza njenog vraćanja. Prepriječili su oznake na avionima i uvrstili ih u svoje naoružanje, ali većina opreme je zastjarela i teško se održava bez redovnih zaliha rezervnih dijelova – objasnio je Radić gostujući u “Blic uživo”.
Što se tiče Izraela, Radić procjenjuje realniji broj operativnih aviona na oko 320. Iako nikada nije 100% ispravnost aviona, Izrael posjeduje modernu flotu F-15, F-16 i F-35, za koje su dodali dio svoje elektronike, čineći ih moćnim sredstvima za operacije protiv Irana.
U proteklim mjesecima, Izrael je pokazao odlučnost rješavanja svojih neprijatelja putem obaveštajnih aktivnosti.
– Izrael je kroz agresivne obavještajne prodore uspio da riješi probleme sa neprijateljima – rekao je Radić, naglašavajući visoku efikasnost tih operacija, među kojima je i inovativna operacija neutralizacije Hezbolaha.

“Akcije Izraela nadmašile filmske scenarije”
Radić je naglasio i kako su izraelske obavještajne operacije u više navrata nadmašile filmske scenarije.
– Njihove akcije su nadmašile ono što bismo vidjeli u triler filmovima. Da ste prije nekoliko mjeseci gledali takav film, rekli biste da je prenaporno i nerealno. U stvarnosti, uvijek biste očekivali neku grešku, curenje podataka ili da neko bude otkriven. Međutim, oni su operaciju izveli vrhunski – rekao je Radić.
Ipak, ostaje nejasno da li je trenutak kada su aktivirali pejdžere bio slučajan (u septembru je izveden napad u Libanu, kada je poginulo desetine ljudi, a hiljade povrijeđeno) ili su imali čvrste indicije da su možda prezreni i zbog toga morali hitno da djeluju.
Nakon toga su uslijedila precizna dejstva iz vazduha na pažljivo odabrane ciljeve Hezbolaha, uključujući likvidaciju visokih operativaca poput Hasana Nasralaha, što pokazuje da su znali tačno šta rade.
– Taj segment operacije je možda bio više medijski ispraćen, ali pravi značajni aspekt je ono što se dešavalo iza scene, obavještajni rad koji je nevidljiv javnosti – naglasio je Radić.
Najsigurnija opcija koju Izrael ima za sprečavanje razvoja nuklearnog programa u Iranu nije vojni napad, već obaveštajni rad.
– Identifikacija i narušavanje ključnih mehanizama unutar iranskog režima je puno efikasnija strategija – dodao je Radić, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu