Fotografija snimljena 6. jula 1946. godine, na kojoj Egea nosi ružičasto-žutu kariranu haljinu, čarape s porubom i mali kofer s natpisom „Esule giuliana n°30001“, pokazuje sudbinu četvorogodišnje djevojčice koja je napustila svoj dom u Puli, bježeći od strahota rata.
Ova fotografija, izložena u Muzeju rata u Roveretu, postala je i naslovnica knjige Djevojčica sa koferom, autorke Gigliole Alvisi. Sve je započelo crno-bijelom fotografijom koja prikazuje djevojčicu spremnu da zauvijek napusti svoj dom u Istri. U ruci drži kofer s natpisom „Esule giuliana n°30001“. Broj na koferu nije slučajan – on simbolizuje 30.000 Italijana iz Pule koji su bili primorani da napuste svoju domovinu zauvijek.
Priča o begu Egee Hafner i novom životu u Bolcanu
Egein otac Kurt uhapšen je u maju 1945. godine, i kako se sumnja, najvjerovatnije ubijen. Nakon tragedije, Egea se preselila u Bolcano, gdje ju je odgajala stroga, ali brižna baka i tetka, koja joj je bila poput majke. Međutim, tetka je kasnije bila primorana da ode na Sardiniju i tamo započne novi život.
Egea Hafner je posljednji potomak porodice iz Pule, grada koji je nekada bio dio Italije, a danas pripada Hrvatskoj. Kao dijete, njen život bio je podijeljen između skloništa, vile njenih baka i deka, i očeve zlatarske radnje.
Sa samo četiri godine, Egea je postala izbjeglica, jedna od mnogih koji su morali da biraju između ostanka u zemlji koja više nije italijanska ili bjekstva. Ali bjekstvo je značilo gubitak svega – doma, posla, prijatelja – i suočavanje s traumama, poput one kroz koju je prošla ova djevojčica.
Tvrdi da su joj oca ubili jugoslovenski partizani
Egea danas ima 84 godine, ali se i dalje jasno sjeća tih teških trenutaka.
– Još uvijek osjećam miris očeve kolonjske vode – ispričala je u knjizi, prisjetivši se kako ju je otac Kurt nosio u sklonište prije nego što je nestao zauvijek jedne noći.
– Moj otac je imao samo 26 godina kada je ubijen – ispričala je za Corriere della Sera. Ova tragedija osudila je Egeu i njene bližnje na izbjeglištvo i egzil.
Ko je danas Egea Hafner i gdje živi?
S vremenom, Egea je postala svjesna tragedije kroz koju je prošla i postala je glas kolektivnog sjećanja na protjerane Italijane iz Istre, Dalmacije i Rijeke. Njena fotografija ponovo je privukla pažnju 1997. godine, kada je izabrana za zvanični simbol izložbe Istra – Lica egzodusa 1945–1956.
Danas, Egea ima 84 godine i živi u Roveretu, u Trentu. Godine 1966. udala se za Đovanija Tomaconija, koji je preminuo 2022. godine, ostavljajući veliku prazninu u njenom životu. Iz njihovog braka rođene su dvije kćerke – Ilze, koja živi u Ženevi, i Roberta, koja živi u Bolcanu. Egea je ponosna baka šest unuka, sve djevojčica, prenosi Fanpage.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu