Sam čin svečanog otvaranja u Kući Milanovića u Banjaluci pokazao je da će Banjaluka, Bijeljina, Bileća, Derventa, Gradiška, Istočno Sarajevo i Trebinje tih dana živjeti autentičnim životom, životom s pozorištem.
Urednica festivalskog programa „Kestenburga“ Neda Simić Žerajić podsjetila je da je „Kestenburg“ nastao na plodnom teatarskom tlu Banjaluke, gradu sa bogatom pozorišnom tradicijom i da je malo Studentsko pozorište bez velike pompe i napadne reklame u Banjuluku i Republiku Srpsku dovelo Evropu i svijet.
Ona je zahvalila mnogobrojnoj publici za koju je rekla da je najveća vrijednost „Kestenburga“, jer su pozorišne sale na ovom festivalu uvijek pune.




– Hvala vam što nas svojom odanošću bodrite i što potvrđujete naše uvjerenje da je dobro pozorište jače od svake nebrige, a da je pravi, gledalac vrijedan svakog napora. Uprkos podjelama, krizi elementarne kulture, nemaštini, rijaliti programima, šačica odabranih odlučila je da ne poklekne u vremenu zavodljive površnosti, da se okupi u pozorištu koje pokušava, koliko god može, da se izbori za svakoga od nas – istakla je Neda Simić Žerajić.
„Kestenburg“ je danas poznat i priznat festival, a Studentsko pozorište upisano na svjetskoj pozorišnoj mapi.
Istaknuti srpski glumac, koji je i predsjednik žirija Zlatne selekcije, poželio je učesnicima da se otvore za kreativnost i nova znanja.
– Želim da ovi festivalski dani budu neprikosnoveni dani teatarske istine. Neka ovakav festival prepozna svu laž vremena koju živimo i koja nam se plasira na razne načine, te unižava umjetnost prostotom, banalnošću i primitivizmom. Volio bih da studenti prepoznaju istinske autoritete, da nadograde svoje akademsko znanje, otvore se za kreativnost i ljubav, te im se sve na dobro vrati – naglasio je Nenad Jezdić.
Zanimljivo je da je Jezdić prvi put prihvatio da bude u žiriju jednog pozorišnog festivala, a dobio je pozive sa raznih strana.
Predstavu „Knjiga o Milutinu“ izveo je Nenad Jezdić pred mnogobrojnom publikom u Prijedoru, Gradišci i Trebinju, koja je salu ispunila do posljednjeg mjesta.
Prema riječima organizatora, „Kestenburg“ je značajan jer otvara nove perspektive mladim stvaraocima koji imaju priliku da uče od najboljih. Svoj doprinos ovom festivalu dali su poznati glumci, ugledni profesori Ljiljana Blagojević, Srđan Karanović, Kalina Kovačević, Džek Dimić, reditelj Nebojša Bradić.
– Centralni sadržaj našeg pratećeg programa je predstava „Knjiga o Milutinu“ kojom čuvamo sjećanje na naše slavne pretke, srpske junake. U ulozi poput ispovijesti, briljantni Nenad Jezdić ne glumi, već živi istoriju svog naroda. Moramo da vjerujemo da će svijet biti bolji i humaniji, uz pomoć umjetnosti. Sjetimo se našeg najvećeg komediografa Branislava Nušića, koji je svojim djelima dokazao da postoji samo jedan humor. To je onaj koji, izazivajući smijeh na usnama, ublažava surovost života. To je obilježje i ovogodišnjeg Kestenburga – rekla je Neda Simić Žerajić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu