Prošle jeseni, u potpunoj tajnosti, Pariz je mobiilsao kompletnu Komandu specijalnih akcija kopnenih snaga (Commandement des Actions Spéciales Terre CAST) kako bi uvježbali scenario raspoređivanja vojnika u Ukrajinu u okviru nedjeljne vojne vježbe kodnog naziva “Persej”.
Prema francuskoj internetskoj stranici za pitanja bezbjednosti Intelligence Online, cilj vježbi bio je uvježbavanje taktike, tehnika i operativnih postupaka ako Francuska bude trebala da odgovori na napad bjeloruskih snaga na Ukrajinu.
Francuska komanda odabrala je teren koji svojim reljefom podsjeća na područje rijeke Dnjepar u sjevernom dijelu Kijevske regije, kako bi se vojnici približili uslovima mogućeg bojnog polja.
Taktika jedinica temeljila se na iskustvima ukrajinskih manevara koji su uspjeli da zaustave rusku invaziju u februaru 2022. godine.

Testirane vještine i oprema
– Tokom vježbe testirane su vještine i oprema 3.200 vojnika. Timovi koji su sprovodili obuku fokusirali su se na taktičke vještine korišćenja dronova, elektronskog ratovanja i izviđanja, kao i na kompatibilnost jedinica u uslovima visokog intenziteta borbi – pišu francuski novinari.
Kako pišu u vježbi su učestvovali pripadnici 1. i 13. padobranskog puka, koji je dio Snaga za specijalne operacije kopnenih snaga. Međutim, posebnu pažnju privukle su pomoćne jedinice koje su pružale tehničku i informacijsku podršku. Prema istraživanju novinara, u vježbi je učestvovao i Centar za međuagencijske operacije, ključna tačka za prikupljanje i analizu satelitskih snimaka. Njihov rad bio je podržan kontinuiranim izviđačkim letovima, među kojima su se isticali kineski termalni dronovi Mavic 3T.
Uz njih, obavještajne podatke osiguravala je 6. tehnološka obavještajna jedinica, koja je postavljala ometače radijskog signala i nadzirala prostor u potrazi za izvorima signala ruskih radiopostaja poput Aqueducta, Arakhisa i Azarta. Posebno je istaknuta uloga stručnjaka iz 712. jedinice, koja je specijalizovana za kibernetičke operacije i tokom vježbe je nadgledala društvene mreže, posebno Telegram, kako bi prikupljala podatke o kretanju neprijateljskih trupa.
Prelazak “crvene linije”
U članku se ističe kako francuske snage, uprkos korišćenju najmodernije vojne tehnologije, nisu uključile FPV (First Person View) napadačke dronove u vježbu – što bi se moglo smatrati značajnim nedostatkom. No, prema tvrdnjama Militarnyija, situacija se ubrzano mijenja. Već u januaru ove godine francuska 3. pukovnija borbenih helikoptera započela je s manevrima u kojima aktivno koristi napadačke dronove za podršku raspoređivanju trupa. FPV dronovi, lansirani iz helikoptera Gazele, služili su za izviđanje i pružanje vatrene podrške.

Kyiv Independent dodaje da se čini vjerovatnim da je, kada se francuski predsjednik Emanuel Makron sastao sa britanskim premijerom Kirom Starmerom prošle nedjelje, Makron vjerovatno iznio mogućnost raspoređivanja evropskih snaga u Ukrajini, kao što je učinio nekoliko puta ranije, i izvijestio Starmera o vežbi Persej. S druge strane, ruski predsjednik Vladimir Putin i njegovi najbliži saradnici više su puta naglasili da bi slanje zapadnih vojnika na ukrajinsku teritoriju predstavljalo prelazak “crvene linije” i uključivanje NATO u rat, piše Večernji list.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu