Hronika

(FOTO) Propusti ljude koštali ŽIVOTA: Sumnja se da u kobnoj noći kada je planuo Dom za stare u Barajevu NISU ISPOŠTOVANE ove bezbjednosne procedure

Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, rekao je da su inspektori u domu za stare "Ivanović" u Malom Boriku utvrdili određene nepravilnosti.

(FOTO) Propusti ljude koštali ŽIVOTA: Sumnja se da u kobnoj noći kada je planuo Dom za stare u Barajevu NISU ISPOŠTOVANE ove bezbjednosne procedure
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RINGIER

Poslije smrti osam korisnika doma za stare “Ivanović” u Malom Boriku, u opštini Barajevo kod Beograda, nadležni utvrđuju da li je bilo propusta u radu ove ustanove, odnosno da li su ispoštovane sve bezbjednosne procedure u noći između nedelje i ponedjeljka kada je u toj ustanovi buknuo požar.

Kako se saznaje, utvrđuje se da li je kobne noći u domu bilo dovoljno zaposlenih zaduženih za obilazak korisnika, kao i da li je protivpožarni sistem adekvatno radio.

– Postoji sumnja da u kobnoj noći nisu bile poštovane određene bezbjednosne procedure, vezano za prisustvo, činjenje ili nečinjenje odgovornih osoba za bezbjednost – rekao je gostujući na RTS Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RINGIER
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RINGIER

Ministar je objasnio “da je dom imao licencu za rad koja je izdata 2021. godine na šest godina, kao i da je posljednja kontrola u domu bila prije mesec i po dana”.

– Utvrđujemo sve činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad. Ministarstvo sprovodi kontrolne radnje, utvrđujemo sve činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad u junu 2021. koja je bila važeća. Želim da otklonim dileme koje su se u javnosti pojavile – rekao je Starović i dodao da jedan od najvažnijih preduslova za dobijanje licence predstavljaju valjani protivpožarni uslovi koje je taj dom u momentu izdavanja licence imao.

– Konkretno u tom domu gdje je sprovedeno osam inspekcijskih nadzora u prethodnim godinama, posljednji prije mjesec i po dana, po prijavama koje su dobijane, a vezano za održavanje septičke jame. Tada su naši inspektori utvrdili određene nepravilnosti u vezi sa vođenjem personalnih dosijea korisnika. Pokrenuti su postupci, ali to nije imalo veze sa bezbjednošću – ukazuje Starović i kaže da se utvrđuju sve okolnosti vezane za činjenicu da je dom dobio licencu iako je račun bio u blokadi.

Pročitajte još

– Postoji više povezanih pravnih lica, takozvanih kćerki firmi i oni su očigledno preko različitih tekućih računa sprovodili poslovanje. Nama je u interesu da se sve istjera na čistac i bićemo odgovorni, ali transparentni – objašnjava Starović.

FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RINGIER
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ/RINGIER

Uhapšeno troje

Podsjetimo, Više javno tužilaštvo u Beogradu vodi istragu, a poslije tragedije uhapšeni su vlasnici doma, G. I. (52), A. I. (52) i M. I. (29). U pitanju su, supružnici i njihov sin, i oni se sumnjiče za teško krivično djelo protiv opšte bezbjednosti za koje je zaprećena kazna od dvije do 12 godina zatvora.

– Sumnja se da je požar podmetnuo jedan od korisnika, zapalivši dušek. I on je među osam nastradalih – podsjeća izvor i dodaje da je sedam korisnika povrijeđeno i smješteno u bolnice.

Pacijenti su dugo bili izloženi dimu

Dvoje povrijeđenih korisnika doma nalazi se u teškom stanju. Oni su smješteni na Vojno medicinsku akademiju (VMA) zajedno sa još dva korisnika, a načelnica Odjeljenja za intenzivno liječenje Klinike za toksikologiju VMA dr Nataša Perković Vukčević, rekla je da pacijenti imaju trovanje gasovima u požaru, dominantno sa efektima ugljen-monoksida i cijanida.

– Dva pacijenta su u teškom opštem stanju. Jedan je morao da bude podvrgnut hiperbaričnoj oksigenoterapiji. On je u nešto boljem opštem stanju. Druga pacijentkinja je na respiratoru. Njeno stanje je i dalje kritično. Preostala dva pacijenta su starije životne dobi sa brojnim pridruženim bolestima – rekla je dr Perković Vukčević juče za TV Prva i objasnila da je riječ o starijim osobama koje nisu mogle sama da budu evakuisane, tako da ljekari pretpostavljaju da njihovo izlaganje dimu nije bilo kratko.

Nepovrijeđeni korisnici na sigurnom

U trenutku izbijanja požara u Domu za stare “Ivanović” bilo je 30 korisnika. Pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Slađana Marković Stojanović izjavila je da su korisnici Doma za stare “Ivanović” koji nisu povrijeđeni u požaru preuzeli centri za socijalni rad pod čijim su bili neposrednim starateljstvom, dva korisnika su smještena u Gerontološkom centru u Mladenovcu, dok su ostale preuzeli srodnici, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu