Svijet

(FOTO) PUTIN POSVAĐAO LIDERE EU Potpuni haos na sastanku o Ukrajini u Parizu, Iznervirani Šolc prvi napustio samit, Meloni pobjesnila, Tusk upozorava

Dok su se u Saudijskoj Arabiji vodili pregovori o okončanju rata između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, u Parizu je dan ranije održan hitan sastanak evropskih lidera o Ukrajini na kojem je razmatran odgovor EU na američku inicijativu. Raspravljalo se, između ostalog, i o slanju mirovnih trupa u Ukrajinu nakon okončanja rata.

Vojnik stoji pored prozora
FOTO: OLEG MOVCHANIUK/EPA

Do najave sastanka u Parizu došlo je dan nakon što je specijalni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trampa za Ukrajinu Kit Kelog rekao da Evropa neće imati mjesto za pregovaračkim stolom u Saudijskoj Arabiji, gde su danas bili pregovori između američke i ruske delegacije.

Pročitajte još

Na neformalnom samitu evropskih lidera u Parizu govorilo se o Ukrajini i bezbjednosti u Evropi u svjetlu pregovora Rusije i SAD, kao i o mogućem raspoređivanju zapadnih trupa u Ukrajini. Hitnom sastanku prisustvovali su lideri Nemačke, Britanije, Italije, Poljske, Španije, Holandije, Danske, kao i predsjednici Evropskog saveta i Komisije te generalni sekretar NATO Mark Rute, koji je nakon samita rekao da je “Evropa spremna da preuzme inicijativu u pružanju bezbjednosnih garancija Ukrajini”.

Vladimir Putin
FOTO: GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL/EPA

– Evropa je spremna i želi da napravi korak naprijed, da preuzme inicijativu u obezbjeđivanju bezbjednosnih garancija za Ukrajinu – rekao je Rute, prenio je “Figaro”.

Šolc iznerviran raspravom o slanju mirovnih trupa, prvi otišao sa sastanka

Nemački kancelar Olaf Šolc pozvao je na jedinstvo Evrope i SAD o odgovornosti za bezbjednost Ukrajine, nakon napora SAD da započnu pregovore sa Rusijom bez konsultacija sa EU.

– NATO se zasniva na tome da uvijek djelujemo zajedno i dijelimo rizik, čime se osigurava naša bezbjednost. To se ne smije dovoditi u pitanje – rekao je on nakon samita u Parizu.

Olaf Šolc napušta hitan sastanak u Parizu

Šolc je rekao da je “iznerviran” raspravom o slanju mirovnih trupa u Ukrajinu nakon završetka rata.

– Veoma je neprikladno razgovarati o tome prije nego što se donese odluka o mirovnom planu – rekao je on.

Olaf Šolc
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

Francuski predsjednik Emanuel Makron, koji je prvobitno pokrenuo ideju, podržava slanje vojnika. Britanski premijer Kir Starmer izjavio je u nedjelju da je Velika Britanija takođe “spremna i voljna” da pošalje trupe.

Šolc je bio prvi lider koji je napustio sastanak u Parizu, koji je sazvan dok se Evropa borila da pronađe jedinstven odgovor na izazove koje su pokrenuli najnoviji spoljnopolitički potezi američkog predsednika Donalda Trampa, prenosi “Politiko”.

Olaf Šolc nakon hitnog sastanka u Parizu

– Pozdravljamo činjenicu da se vode razgovori o izradi mirovnog plana, ali jedno je sigurno – to ne znači da Ukrajina mora da prihvati ono što joj se predstavlja – rekao je Šolc.

Troškovi na odbranu

Njemački kancelar je podržao prijedlog da pravila EU budu fleksibilnija kako bi se omogućilo zemljama da troše više na oružje.

Prema ovom prijedlogu, koji je predsjednica Komisije Ursula fon der Lajen podržala na prošlonedjeljnoj Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, zemlje bi mogle da izuzmu potrošnju za odbranu iz pravila EU koja od njih zahtijevaju da svoje budžetske deficite drže ispod tri procenta svog BDP.

Meloni osporila plan o trupama

Italijanska premijerka Đorđa Meloni takođe je dovela u pitanje plan za mirovne trupe, piše Dejli mejl pozivajući se na izvore iz njenog kabineta.

– Bilo je korisno danas razgovarati o različitim hipotezama na stolu. Ona koja predviđa raspoređivanje evropskih vojnika u Ukrajini čini mi se najkompleksnijom i možda najmanje efikasnom, i na to sam iznijela sumnje Italije – rekla je Meloni, prema izvorima.

FOTO:  SAUL LOEB / POOL/EPA
FOTO: SAUL LOEB / POOL/EPA

Meloni je kasnila gotovo sat vremena na sastanak, kada su svi ostali lideri, zajedno sa Makronom, već krenuli u Jelisejsku palatu. “La stampa” je prenijela da je Meloni “nezadovoljna” samitom u Parizu, navodeći da takvi sastanci ne bi trebalo da se održavaju u formatu usmjerenom protiv američkog predsjednika Donalda Trampa.

Meloni smatra da je formula samita, koju je izabrao Makron, pogrešna, navodi list. Ona se ne slaže ni sa predloženim odlukama niti sa sastavom učesnika jer Brisel treba da ostane jedina platforma za donošenje odluka svih 27 zemalja članica EU. Meloni podržava stav američkog potpredsjednika Džej Di Vensa o potrebi veće nezavisnosti Evrope i zalaže se da ovakvi događaji budu usmjereni na saradnju sa Trampom po pitanju okončanja ukrajinskog sukoba, a ne da se pretvaraju u “anti-Trampove platforme”, kako se navodi.

Tusk: Poljska neće slati svoje trupe u Ukrajinu

Poljski premijer Donald Tusk rekao je novinarima da na “samitu nisu donesene nikakve odluke o Ukrajini”. Ranije tokom dana, Tusk je odbacio je slanje bilo kakvih poljskih trupa u Ukrajinu, rekavši da će njegova zemlja pomoći u logistici.

On je uoči sastanka najavio da će u Parizu zatražiti od evropskih lidera da se izjasne o tome da li su spremni da donesu ”ozbiljne odluke o odbrani” i ocijenio da ne treba razmišljati o uspostavljanju alternative NATO.

– Potrebno je donijeti velike odluke o evropskoj bezbjednosti. Ne možemo efektno pomoći Ukrajini ako se sada ne budemo postarali da budemo u stanju da se i sami odbranimo – rekao je on i poručio da je u interesu SAD i Evrope da blisko sarađuju, prenio je Rojters.

Tusk je rekao da, ako neka zemlja želi da Ukrajini pruži bezbjednosne garancije, ta zemlja mora da bude u stanju da garancije i sprovede. Istakao je da Poljska ostaje posvećena podršci Ukrajini u ratu s Rusijom, ali da neće slati svoje vojnike u Ukrajinu.

“Konkurentska igra između EU i SAD nema smisla”

Prije odlaska za Pariz, premijer Poljske je više puta naglasio važnost održavanja zajedničkog fronta između Evrope i SAD, prenio je “Politiko”.

FOTO:  OLEG MOVCHANIUK/EPA
FOTO: OLEG MOVCHANIUK/EPA

– Bez obzira na to šta neko ponekad mora da kaže drugima služeći se brutalnim riječima… nema razloga da saveznici svađajući se među sobom ne pronađu zajednički jezik po najvažnijim pitanjima – rekao je Tusk i dodao da će biti u Parizu da “preduprijedi sve moguće glasove koji bi želeli da uvedu neku vrstu konkurentske igre između EU i SAD, jer to nema smisla.”

Ali, kako SAD zahtevaju mnogo veće vojne izdatke od Evrope i ne ostavljaju prostor evropskim zemljama u pregovorima koje vode sa Rusijom oko Ukrajine, Tusk je naglasio da će kontinent morati drastično da poveća budžete za odbranu.

– Ako mi, Evropljani, sada ne potrošimo veliki novac na odbranu, bićemo prinuđeni da potrošimo deset puta više ako ne spriječimo širi rat – napisao je on na platformi “X”.

Po dolasku u Pariz je i predsjednica EK izrazila sličan stav. Fon der Lajen je navela na “X” da “moramo da imamo svijest o hitnosti” i “porast u odbrani”, te da nam je “sada potrebno oboje”.

Sastanku u Parizu prisustvovao je i predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta, koji je u ponedjeljak rekao da je to početak dužeg procesa u kojem će EU imati centralnu ulogu.

– Ovo je početak procesa koji će se nastaviti uključivanjem svih partnera posvećenih miru i bezbjednosti u Evropi. EU i njene članice imaće centralnu ulogu u ovom procesu – naveo je Kosta na “X”, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu