Ovaj klub je jedinstven, jer je specijalno osmišljen za osobe sa Down sindromom, pružajući im priliku da se bave borilačkim vještinama i razvijaju svoje sposobnosti u zdravom i podržavajućem okruženju.
Košarac, koji je jednoglasno izabran za predsjednika kluba, obezbijedio je sve potrebne resurse kako bi klub mogao da funkcioniše na najvišem nivou.
Za početak, donirao je 100 m2 specijalizovanih strunjača, a tu je i prvi profesionalni trener, Dejan Jerkić, koji će pružati nesebičnu podršku i stručno vođenje svim članovima kluba.
– Ono što je posebno kod ovog sporta, koji uči sve nas koji nismo u borilačkim vještinama, jeste poštovanje pravila – kaže Zoran Jelić direktor Daun sindrom centra Banjaluka i osnivač Međunarodnog instituta za Daun sindrom “Lazaro”.



Dodaje da se borci takmiče u ringu, ravnopravno pred sudijama, bez nepoštenih udaraca i napada s leđa.
U stvarnom životu, nažalost, nije tako – često se suočavamo sa nepoštenim i neravnopravnim sukobima.
Borci u džiu džicu prestaju sa borbom čim obore protivnika, dok se u svakodnevnom životu često dogodi da, kada nekog oborimo, nastavljamo sa napadima.
Za osobe sa Down sindromom, ovaj sport donosi mnoge prednosti. Ne samo da pomaže u jačanju motorike i mišićne muskulature, već im omogućava da razvijaju samopouzdanje kroz borbe i treniranja.
Kroz blizak kontakt i gard, oni se uče pozitivnoj energiji, razmjenjujući je među sobom, što im pomaže da se osjećaju sigurno i vrijedno.
Jelić ističe da je Košarac prvi ministar ikada koji je zaposlio djevojku sa Down sindromom u svom kabinetu.
– Osobe sa Down sindromom često kažu da ih Staša voli upravo onakve kakvi zaista jesu, a to saznanje donosi veliku sreću u njihove živote. Ovaj klub je još jedan korak u borbi protiv stigme i predrasuda, pokazujući da i osobe sa Down sindromom zaslužuju šansu da se izraze, treniraju i pokažu svoj potencijal – zaključuje Jelić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu