Podsjećamo, Gaćanović je, podstaknut pisanjem Srpskainfo o progonu profesorice Aleksandre Figurek, uputio otvoreno pismo u kojem je poručio da je izbor rekotra Gajanina u ANURS sramota i za Akademiju i za naučnu zajednicu i za cijelu Republiku Srpsku.
Gaćanović tvrdi da predstavlja grupu građana, koji će uskoro osnovati udruženje sa ciljem da se ispitaju svi marifetluci u akademskoj zajednici i na Univerzitetu u Banjaluci.

Gajanina je javno prozvao da je na poziciju rektora došao isključivo po partijskoj liniji i da će ostati upamćen, kako navodi Gaćanović, po “urušavanju autonomije Univerziteta”, te po postavljanju partijski podobnih prorektora, dekana i ostalih rukovodilaca.
Ali, Gaćanović u svom pismu ne spominje samo Gajanina, neko i neka druga zvučna imena: neke zbog toga što su se našli na udaru rektora koji se, kako navodi “igra Mesije”, a neke zato što su se i sami uhvatili u partijsko kolo.
Gaćanović tako navodi “slučaj vrlo uglednog profesora Milana Stojakovića”, koji je, kako tvrdi, “bez ikakvog valjanog razloga udaljen sa Pravnog fakulteta”.
– Posebno bismo istakli nezahvalnost i nepoštovanje prema dugogodišnjem predsjedniku Upravnog odbora Univerziteta u Banjaluci, profesoru Miroslavu Grubačiću, koji je sada u penziji i jako je bolestan – navodi Gaćanović u otvorenom pismu.

On podsjeća da je, kako kaže, “Gajanin dao nalog, bahato i nadobudno, da obezbjeđenje izbaci profesora Grubačića sa svečanosti povodom dana Univerziteta” i da je nakon toga intervenisala hitna pomoć.
Kako je ranije pisala Srpskainfo, ovaj incident se dogodio u 7. novembra 2019. godine, a profesor emeritus Miroslav Grubačić je udaljen sa svečanosti povodom 44. godišnjice Univerziteta, jer je galamio dok je govor držao Milorad Dodik, u to vrijeme srpski član Predsjedništva BiH.

Gaćanović u svom pismu spominje i dugogodišnejg dekana Pravnog fakulteta Vitomira Popovića, koji je, kako tvrdi, u penziju ispraćen bez otpremnine.
– Brojni su slučajevi univerzitetskih profesora koji idu u penziju, jer su ispunili zakonski uslov, ali ako ne pripadaju političkoj partiji, u koju se učlanio Gajanin, ne isplaćuje im otpremninu i ne želi da produži rad po ugovoru na još dvije godine, što zakon dozvoljava. Takvih je bilo mnogo a jedan od njih je profesor Vitomir Popović – navodi Gaćanović u otvorenom pismu.

Aktuelnog dekana Pravnog fakulteta Željka Mirjanića nije spomenuo, bar ne imenom, ali je i njega potkačio, spočitavajući mu što je istovremeno i dekan javnog i suvlasnik privatnog fakulteta i aktivista vladajuće partije.
– Dekan Pravnog fakulteta je suvlasnik Banjaluka koledža (BLC) i bio je predsjednik kluba poslanika političke partije SNSD u Narodnoj skupštini RS – naveo je Gaćanović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu