Od modularnih sofa do neočekivanih završnih obrada, ovo su komadi koje bi trebalo pratiti.
Godina 2025. donosi povratak nekoliko vintidž trendova u dizajnu namještaja, koji obećavaju da će unijeti svježinu i karakter u naše prostore. U svijetu interijera, koji se stalno mijenja, vintidž komadi ostaju vječni, s vremenom dobivaju novu snagu.
Bilo da se radi o komadima iz prošlih decenija ili manje poznatim dizajnima, ovaj trend je idealan za one koji žele kombinovati estetiku prošlih vremena s modernim životnim prostorima.
1. Art Deco
Art Deco se vraća u velikom stilu, a za to su zaslužni svjetski modni i dizajnerski krugovi. Geometrijski oblici, odvažne boje i luksuzni materijali donose novi val u dizajn interijera, vraćajući dah prošlih vremena u moderno uređenje. Ovaj trend je odgovor na sve popularnije jednostavne i prirodne interijere koji su dominirali posljednjim godinama.
Za početak, možete dodati elemente poput jastuka ili tepiha s geometrijskim uzorcima, ili upečatljive lustere i stolne lampe s oštrim linijama. Ovaj stil ujedno unosi dubinu i dinamiku u prostor, stvarajući balans između luksuza i funkcionalnosti.
2. Antički kineski tepisi
Dok su marokanski tepisi već dugo omiljeni u vintidž interijerima, kineski tepisi postaju sve popularniji. Svi znamo za boho stil, ali kineski tepisi nude sofisticiraniji izgled, često s bogatijim, složenijim uzorcima i luksuznim materijalima poput svile.
Ovi tepisi donose eleganciju prostoru, a najbolje izgledaju u kombinaciji s modernim komadima namještaja. Kada birate kineski tepih, imajte na umu boje koje će se nadopunjavati s ostatkom prostorije, ali nemojte se previše truditi da se sve savršeno uskladi – odabrani kontrasti mogu stvoriti dinamiku i šarm.
3. Biomorfni namještaj
Ovaj stil se pojavio 1940-ih i 1950-ih, a od tada je postao prepoznatljiv kroz svoj zaobljeni, organski izgled. Biomorfni dizajn inspirisan je oblicima prirode, a poznati dizajneri poput Vladimira Kagana i Eero Saarinena dali su svoj pečat ovom stilu. Ove zaobljene forme unose mekoću u prostor i stvaraju opuštajuću atmosferu.
Danas, biomorfni komadi kao što su sofe s zakrivljenim linijama ili stolovi sa zaobljenim rubovima, ponovno postaju popularni jer potiču osjećaj udobnosti i povezanosti s prirodom. Ovaj stil idealan je za one koji traže prostor u kojem se osjećaju smireno i opušteno.
4. Djela Filipa Starka
Francuski dizajner Filip Stark postao je poznat po svojim inovativnim pristupima dizajnu, transformirajući obične predmete u umjetnička djela. Njegov rani rad, koji uključuje predmete poput stolova i stolica, sada se vraća u trend. Stark je dizajnirao mnoge proizvode koji su kombinirali estetiku s funkcionalnošću, često u suradnji s poznatim brendovima kao što su Emeco i Alessi.
Njegov rad i dalje inspirira mnoge dizajnere, a vindidž komadi poput njegovih prepoznatljivih stolova i stolica mogu unijeti moderni šarm i u najjednostavnije prostore.
5. Niski modularni elementi
Sofe i naslonjači niskog profila iz 60-ih, 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća ponovo su u modi. Ovaj trend odražava nostalgiju za udobnostima prošlih vremena, s komadima koji potiču na opuštanje i uživanje u prostoru. Modularni dizajn omogućava veliku fleksibilnost, jer se komadi mogu prilagoditi i reorganizirati prema potrebama korisnika.
Ove sofe često imaju jednostavan, ali elegantan izgled, a njihov smirenost omogućuje da se lako uklope u različite stilove uređenja interijera.
6. Lak i drvo
Završni obrti poput laka i burl drva postaju ponovo popularni u vintidž komadima namještaja. Ovi materijali donose posebnu vrstu glamura, s prepoznatljivim sjajem i bogatstvom teksture. Lakirana površina daje komadima elegantan, ali nenametljiv izgled, dok burl drvo unosi prirodnu toplinu u prostor.
Kombiniranje ovih materijala s modernim komadima namještaja može stvoriti sofisticirani kontrast, koji je bezvremenski i pun karaktera.
7. Anti-Design
Anti-design je stil koji se pojavio u 1960-ima kao odgovor na prekomjernu komercijalizaciju i uniformnost u dizajnu. Ovaj trend je reakcija na sveprisutni minimalistički dizajn, i uključuje komade koji se izdvajaju svojom originalnošću i ekscentričnošću.
Vintidž komadi poput plastike i skulpturalnih objekata iz 60-ih godina savršeno se uklapaju u ovaj trend, jer unose umjetnički i neobičan element u prostor. Ako ste ljubitelj unikatnih komada, anti-design može biti pravi izbor za vas, jer jamči da vaš prostor neće izgledati kao svaki drugi.
Ovi vintidž trendovi donose u vaše prostore ne samo eleganciju prošlih vremena, već i novu dimenziju u modernim interijerima. Bilo da se odlučite za sofisticirani Art Deco, biomorfni dizajn ili ekscentrični anti-design, svaka od ovih opcija može postati temelj za stvaranje prostora s osobnim pečatom i istorijom, piše Ljepotaizdravlje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu