Iskoristite svoje pravo da glasate, pomozite da se odredi budućnost naše zemlje i glasajte znajući da bi vaš glas mogao biti odlučujući – rekao je Štajnmajer, a prenosi Dojče vele.
U Njemačkoj su jutros u osam časova otvorena birališta za vanredne parlamentarne izbore, na kojima će više od 59 miliona građana s pravom glasa birati 630 poslanika za novi saziv Bundestaga, koji će imati mandat od četiri godine i zadatak da izaberu novog kancelara i vladu.

Glasačka mjesta biće otvorena do 18 časova, a odmah po zatvaranju biće objavljeni rezultati izlaznih anketa urađenih na biralištima. Prve zvanične projekcije rezultata očekuju se tokom izborne noći.
Berlin okićen bilbordima, građani već izašli na birališta
Da će građani izaći danas na glasanje jasno je i po predizbornim plakatima koji se mogu vidjeti na svim važnijim saobraćajnicama i trgovima u Berlinu, javlja novinar Tanjuga. Najčešće se mogu vidjeti bilbordi stranaka koje važe za favorite, odnosno kojima se prognozira solidan rezultat.

Među njima su CDU Fridriha Merca, SPD Olafa Šolca, Alternativa za Njemačku, Zeleni.
“Šolc neće ponovo biti kancelar”
Građani Berlina, saglasni su da Olaf Šolc neće ponovo biti njemački kancelar, a neke od njih brine rast desnice, ali svi su sigurni da će AfD dobiti značajno više u odnosu na prethodne izbore.
– Ne vjerujem da će Šolc ponovo biti kancelar. Mislim da će desnica preuzeti veći broj mandata u Bundestagu… Nisam srećna zbog toga, vjerujem da je Evropa trenutno jedini svetionik demokratije u svijetu i da ne možemo da se oslonimo ni na Istok ni na Zapad – već isključivo na sami sebe – navela je jedna sagovornica.

Druga sagovornica potvrđuje takav stav.
– Mislim da će demohriščani pobijediti, a aktuelna koalicija će otići u opoziciju, dok će AfD dobiti više glasova nego inače… To me brine, ali ne mislim da će predstavljati veliku prepreku za pobjednike – istakla je ona.
“Merkel je uspješno vodila Njemačku, to može i Merc”
Stanovnica Minhena glasala je danas u Berlinu. Ne krije da je glasala za CDU.
– Nalazimo se u teškoj situaicji, prije svega teško je odlučiti za koga da glasamo. Možda ću da glasam po tome koje su boje stranke. Moja omiljena boja je crna, a to su boje demohrišaćana… Ali mislim da su oni pravo rešenje u ovom trenutku, ja radim u javnom sektoru i mislim da je koalicija CDU/CSU dobra za stabilnost Njemačke – rekla je ona.

Kako je dodala, Angela Merkel je 16 godina uspješno vodila Njemačku i misli da to može i Merc. Sigurna je bila da neće glasati za Zelene, jer, prema njenoj ocijeni, oni mnogo pričaju i obećavaju, a malo toga su sproveli u djelo u prethodnom periodu.
– Jednostavno im ne vjerujem – rekla je sagovornica Tanjuga.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu