Analitičari ne misle ništa dobro o njemu, smatraju da nosi poruku da zemlje potpisnice ne gledaju na Srbiju kao na saveznika već kao na potencijalnog protivnika.
Baš takvog stava je Zoran Milivojević, bivši diplomata.
– Ni Albanija ni Hrvatska nemaju potrebe za tim savezom jer su članice NATO i samim tim bezbjednost im nije ugrožena. Isključivo ima antisrpski kontekst, upravljen je prema Srbiji, sa porukom da ne gledaju na Srbiju kao na saveznika i prijatelja, već na potencijalnog protivnika – rekao je Milivojević za Blic.
Ocenjuje da sporazum ima tri cilja:
Da se afirmiše i potvrdi kosovska državnost
Da se pošalje poruka Srbiji da je državnost Kosova neprikosnovena činjenica
Da pokaže da je stav prema albanskom pitanju na Balkanu i Kosovu dugoročan strateški interes Hrvatske
Milivojević podsjeća da je ovakvih saveza i ranije bilo na Balkanu, ali da su bili usmjereni protiv velikih sila.
– Smisao je bila otpor protiv velikih sila i očuvanje državnosti, odbrana srednji i duži rok. Ali ovo sada je savez isključivo protiv Srbije. Da se Srbija definiše kao potencijalni agresor i da se da do znanja da će se Kosovo braniti i od strane država potpisnika – napominje Milivojević.
O čemu se radi?
Hrvatska, Albanija i Priština potpisale su juče deklaraciju o saradnji koja uključuje i vojni savez, a ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić rekao je da postoji mogućnost da se ovaj savez u budućnosti proširi i Bugarskom.
Tamošnji mediji pišu da “pored vojne i strateške saradnje, ovaj savez uključuje i saradnju u oblasti odbrambene industrije”. Precizira se da dokument predviđa i zajedničke vojne vežbe i obuke, a do “pakta je došlo zbog geopolitičkih i bezbjednosnih izazova u jugoistočnoj Evropi, kao i spoljnih uticaja u regionu”.
Potpisali je ministar odbrane iz Prištine Ejup Maćedonci i albanski i hrvatski ministri Niko Peleši i Ivan Anušić.
Vučić: Veoma sam zabrinut
U Beogradu ova vijest nije naišla na pozitivnu reakciju. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je “Srbija razumjela poruku koja je poslata potpisivanjem”.
– Veoma sam zabrinut što to rade. Hrvatska je, što se vojske tiče, veoma moćna zemlja, ali i Srbija po prvi put Srbija ima snažniju vojsku. Mi imamo svoju doktrinu kojom ćemo, siguran sam, uspjeti da očuvamo stabilnost i odbranimo se od svakog potencijalnog agresora – rekao je Vučić.

U Prištini – ovacije
U Prištini je, očekivano, pozdravljen ovacijama. Univerzitetski profesor Nedžmedin Spahiu ocijenio je da savez ima “veliki politički i psihološki značaj”.
– Pozivam Vladu i ministra odbrane da ulože napore da se Bugarska uključi u ovaj sporazum, jer ovo ima veliki politički i psihološki značaj. Vidjeli smo Vučićevu reakciju i zato je ovo više nego potrebno – rekao je Spahiu.
Spahiu podsjeća da je Kosovo prije nekoliko dana odobrila odluku o sporazumu sa SAD u oblasti bezbjednosti i navodi da ova dva sporazuma pokazuju strah od izlaska SAD iz NATO.
– Ako se to desi, to pokazuje da SAD imaju strateški interes za Kosovo i ovaj sporazum se može posmatrati kao strateška priprema za geopolitičke promjene – zaključio je Spahiu.
MSP: Tražićemo objašnjenje
Reagovalo je i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, ocijenivši sporazum o vojnom savezu kao provokaciju.
Najavili su da će uputiti hitan zahtjev ministarstvima spoljnih poslova Hrvatske i Albanije sa zahtjevom za detaljno objašnjenje u vezi sa potpisivanjem trilateralnog memoranduma o saradnji u oblasti odbrane, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu