Dugo Srbija, čini se, nije bila u većoj političkoj krizi. Ima li izlaza?
Od pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, najprije su uslijedili protesti, upad u Gradsku kuću, hapšenja demonstranata, a potom i studentske i đačke blokade.
U petak je, pod parolom “generalni štrajk” održan još jedan masovan protest, kao i veliki skup Srpske napredne stranke u Jagodini. Juče i danas 24-očasovna blokada Autokomande. Baš kada su đaci polako počeli da se vraćaju na nastavu, a predsjednik Vučić saopštio je da će biti ispunjeni svi studentski zahtjevi, kao i da će biti kažnjen svako ko pribjegne nasilju prema studentima, dogodio se incident koji je doveo do ostavki.
Naime, Miloš Vučević podnio je ostavku na mjesto predsjednika Vlade Srbije. Kaže, razlog je nasilje u kojem je povrijeđena studentkinja Ana. Samo nekoliko časova kasnije na isti korak odlučio se i Milan Đurić, gradonačelnik Novog Sada.

Vladimir Pejić iz agencije “Faktor plus” je istakao da su događaji brzo eskalirali, mijenjajući se iz časa u čas, dok je politikolog Ognjen Gogić primijetio da se vrijeme čekanja na preuzimanje odgovornosti ubrzalo, sugerišući da vlasti gube kredibilitet za greške koje se ponavljaju.

– Nismo mogli očekivati taj potez, ali događaji su se dešavali kao na traci, iz časa u čas. Situacija se stalno mijenjala, često nažalost sa negativnim ishodom poput napada na studente – rekao je Pejić.
– Protesti su zahtijevali Vučevićevu ostavku, koja je sada uslijedila nakon noćnog incidenta. Očekivanje preuzimanja odgovornosti očito se skraćuje – smatra Gogić.
Tri rješenja za izlazak iz političke krize
Srbija se nalazi na raskrsnici političkih opcija koje bi mogle odrediti dalji tok događaja nakon političke krize izazvane nizom protesta, blokada i ostavki.
Trenutno, tri opcije su na stolu: formiranje nove vlade, vanredni izbori, prelazna vlada.
Eksperti analiziraju mogućnosti i vjerovatnoću svake od opcija.
Najbliži smo novoj vladi?
– Moje subjektivno mišljenje je da smo najbliži novoj vladi, sa istom vladajućom većinom, možda uz neke korekcije – kaže Vladimir Pejić iz agencije “Faktor plus”, pa dodaje:
– Ide u kompletu nova vlada, to više nije rekonstrukcija, ali možemo nazvati rekonstrukcijom, zavisi koliko će ministara ostati. Druga opcija, kojoj manje šanse dajem, ali ne isključujem, su novi izbori. To bi bio nov izazov za sve, i za vlast, i za opoziciju, i za studente, i to bi onda tek imali iznenađenja. Međutim, nisam siguran da bi to dovelo do raspetljavanja situacije.

Pejić dodaje da reakcije studenata, koji imaju različita mišljenja, ostaju nepredvidive, dok opozicija ima izrađenu političku poziciju koju će vjerovatno zadržati.
– Opcija sa prelaznom vladom sa predstavnicima više stranaka mi je najmanje vjerovatna, da budem iskren – zaključuje Pejić.
Politikolog Ognjen Gogić dijeli slične stavove.
– Mi smo bliži novoj vladi, zato što su izbori ipak tu kao opcija, ali mislim da izbore niko ne želi u ovom momentu. Izbori sami po sebi su proces koji dodatno podiže tenzije. Tako da bi zrelije bilo formirati novu vladu – rekao je on.

Gogić objašnjava da bi nova vlada mogla biti kompromitovana tako da djeluje kao prelazna, sa možda nekim vanstranačkim ličnostima koje bi mogle odgovoriti na pozive opozicije, piše Blic.
– Da bi na taj način možda smirili tenzije i izbjegli dodatno zaoštravanje razlika koje izbori donose – ističe Gogić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu