Senator iz Ohaja Džej Di Vens, koji je sa njim pobijedio na izborima, postao je potpredsjednik SAD i položio je zakletvu pred sudijom Vrhovnog suda Bretom Kavanoom.
CNN ističe da je Tramp načinio povratak na političku scenu – i to kao osoba osuđena za krivično djelo. Tramp je bio 45. predsjednik SAD od 2016. do 2020. godine, kada je izgubio na izborima od Džozefa Bajdena. Poraz nikada nije priznao.

Neposredno pred inauguraciju Tramp je prisustvovao misi u episkopalnoj crkvi, a u prvim redovima sjedili su poznati milijarderi iz tehnoloških kompanija.
Milijarderi „žele biti njegovi prijatelji“
Parada tehnoloških milijardera pridružila se izabranom predsjedniku na misi uoči njegove inauguracije.
Osnivač Amazona Džef Bezos, šef Mete Mark Zakerberg, čelnik Epla Tim kuk i šef Gugla Sundar Pičai viđeni su kako zauzimaju prve redove u episkopalnoj crkvi.



Medijski tajkun Rupert Murdok, predsjednik FIFA Đani Infantino i bivši britanski premijer Boris Džonson takođe su primijećeni u crkvi.
Mnogi od njih bili su među prvim Trampovim kritičarima u poslovnom svijetu tokom njegovog prvog mandata, govoreći o pitanjima poput klimatskih promjena i useljavanja.
Tu je, naravno, i šef SpaceX-a i Tesle Ilon Mask koji je potrošio gotovo 300 miliona dolara u predsjedničkoj kampanji i od tada se drži čvrsto uz Trampa. Samoj inauguraciji je prisustvovao i izvršni direktor TikToka Šou Ču.
To je upečatljiv spektakl, piše BBC. Posljednji javni događaj u Vašingtonu koji je okupio toliko tehnoloških šefova u istoj prostoriji bilo je saslušanje u Kongresu 2020. godine usmjereno na njihove firme.
Danas većina tih kompanija još uvijek ima ozbiljne neriješene stvari pred vladom SAD, što uključuje tužbe protiv monopola, istrage, regulatorne borbe i carine.
Prošle sedmice demokratski senatori Elizabet Voren i Majkl Benet objavili su pismo upućeno izvršnim direktorima u kojem su ih optužili da pokušavaju da se „približe novoj Trampovoj administraciji u nastojanju da izbjegnu kontrolu, ograniče regulaciju i kupe naklonost“.
Ostaje otvoreno pitanje koliko će se tehnološka „bromansa“ pokazati izdržljivom, dok se čini da predsjednik uživa u svojoj novoj poziciji. „Svi žele biti moji prijatelji!!!“, napisao je Tramp na društvenim mrežama u decembru, prenosi Blic.
Inače, njihova ukupna neto vrijednost dostiže impresivnih 884,2 milijardi dolara, čime simbolično predstavljaju moć i uticaj tehnološkog sektora:
Ilon Mask: 433 milijardi dolara
Džef Bezos: 239,4 milijarde dolara
Mark Zakerberg: 211,8 milijardi dolara
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu