Društvo

(FOTO) Sve će to narod platiti: Zašto željezničari idu u ŠTRAJK i na šta je utucano 100 miliona KM, namijenjenih za "veliko spremanje" Željeznica RS

Plate nema, željezničari će 2. aprila u štrajk, a Željeznice RS još dublje u dubiozu. I sve to nakon što je završeno famozno restrukturiranje, za koje je potrošeno 100 miliona KM kredita Svjetske banke.

željeznice rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Kako sada stvari stoje jedini rezultat tog restrukturiranja, ili po narodski rečeno “velikog spremanja” u Željeznicama RS, je drastično smanjenje broja zaposlenih. Od 2017. godine, kada je proces počeo, broj željezničara je skoro prepolovljen: bilo ih je više od 3.200, sada ih ima oko 1.700.

Ipak, ni za njih nema novca za plate, iako 70 % njih, kako tvrde sindikalci, radi za minimalac. Još nisu primili februarsku zaradu, a ni zahtjev sindikata da ubuduće platu dobijaju do 15. u mjesecu nije uvažen.

Kako kaže Simo Cvjetković, predsjednik Samostalnog sindikata mašinovođa Željeznica RS, prosječna plata u Željeznicama je oko 1.200 KM, a mašinovođe zarađuju oko 1.000 KM.

-U te plate su ugurani i naknade za noćni rad i rad praznicima i mi smo zbog toga tužili poslodavca – kaže Cvjetković za Srpskainfo.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
Simo Cvjetković

Uz to što su ugrožena elementarna radnička prava željezničara i preduzeće, kako tvrdi Cvjetković, diše na škrge.

-Nema plata, nema lokomotiva, nema ulaganja u pruge – kaže Cvjetković.

Dodaje da su sindikalci ŽRS tražili sastanak sa predstavnicima Vlade RS, kako bi se stvari konačno istjerale na čistac.

-Hoćemo da vidimo kakve su njihove namjere, hoće li stvarno da se Željeznice RS uruše i ugase, jer svi njihovi potezi i sva nebriga upućuju da im je upravo to cilj – kaže Cvjetković.

Znači li to da je restrukturiranje ŽRS propalo i uludo potrošeno 100 miliona KM, koje će građani Republike Srpske, kao žiranti, vraćati do 2050. godine?

Kako je ranije pisala Srpskainfo, većina tog novca, ili tačnije više od 83 odsto kredita bilo je namijenjeno za vraćanje dugova i peglanje minusa koje je ovo preduzeće nagomilalo u ranijim godinama i decenijama.

Da je tako potvrđuje i naš sagovornik, navodeći da su iz tog novca izvršene obaveze prema radnicima po osnovu sudskih presuda, ali da niko nije odgovarao za kršenje zakona, koji je doveo do toga.

– Potrošili su novac, prepolovili broj radnika i to je sve. Nikakvo istinsko restrukturiranje nije izvršeno. Iz Vlade RS, na čiji je račun legao taj novac, su se hvalili da će uložiti 800.000 KM u vozove i pruge, ali nije urađeno ništa – kaže Cvjetković.

I nakon što su potrošeni milioni, i navodno završeno veliko spremanje, Željeznice su zadržale neslavnu titulu najvećeg gubitaša u Srpskoj i to u vrlo oštroj konkurenciji: prošlu godinu je preduzeće završilo sa gubitkom od 34,3 miliona KM, tako da je akumulirani gubitak narastao na skoro 312 miliona KM.

FOTO DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Prema prvobitnom projektu Svjetske banke, veliko spremanje Željeznica RS je trebalo da bude završeno do kraja 2021. godine, ali je uprava ŽRS dva puta tražila produženje roka, što je Svjetska banka prihvatila.

Posao je, kako se tvrdi, završen na kraju prošle godine, a tek nakon restrukturiranja trebalo bi da uslijedi ulaganje u infrastrukturu, to jest zapuštene i nesigurne pruge.

Plan je bio da se Željeznice RS podijele na 3 preduzeća, od kojih bi jedno, ono zaduženo za infrastrukturu, odnosno za pruge, bilo u nadležnosti, dakle i na teretu, Republike Srpske. Ali, to se nije desilo i kako tvrdi Cvjetković prihvaćen je model idealan za izbjegavanje obaveza Vlade RS.

Pročitajte još

Da je tako svjedoči činjenica da je Vlada RS čak smanjila grant namijenjen za subvencionisanje putničkog saobraćaja i održavanje infrastrukture, kako kaže Cvjetković sa minimalnih 20 miliona na bezobraznih 10 miliona KM.

Kako su priznali i u menadžmentu ŽRS, Svjetska banka realizaciju ovog projekta okarakterisala ocjenom “zadovoljavajuće”.

Što se tiče zaposlenih u ovom hroničnom gubitašu, situacija je daleko od zadovoljavajuće.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu