Podsjećamo, Ljubiša Ćosić (SNSD), predsjednik Saveza opština i gradova RS, koji je i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, nazvao je Semberce i građane Bijeljine kupusarima i švercerima.

Proslavio se i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, ne samo žestokim izjavama na protestima i izvođenjem na ulicu gradskih činovnika, koji bi trebalo da, u svojim kancelarijama, služe grđanima, nego i performansom u holu Narodne skupštine RS.

Stanivuković je, podsjećamo, poručio da “Banjalučani vjerovatno smrde, kad ne mogu nigdje ući”, pa se ritualno, pred TV kamerama, poprskao dezodoransom. Tako je izrazio protest, što njemu i gradonačelniku Bijeljine Ljubiši Petroviću nije dozvoljeno da uđu u salu za sjednice i obrate se poslanicima.
Kao šlag na tortu, došla je izjava Nenada Stevandića, predsjednika NS RS, ljekara i zamjenika direktora najveće i najprestižnije zdravstvene ustanove u Srpskoj.

Stevandić je opozicionom poslaniku Milanu Petroviću, javno “nabio na nos”, što mu je pomogao kada mu je bilo potrebno liječenje kičme.
Sve ovo je pratio Žarko Korać, psiholog i analitičar iz Beograda, koji je bio i potpredsjednik Vlade Srbije.

– Ovo što smo vidjeli i čuli nije ponašanje ni za kafanu, a kamoli za skupštinu. Još su stari Rimljani rekli da je najveća vlast, vlast nad sobom. Trebalo bi političare potsjetiti na to – kaže Korać za Srpskainfo.
Dodaje da ovakvim ponašanjem i govorom oni čine sve da se glasaču u Republici Srpskoj zgadi i politika i političari, što će se na kraju krajeva odraziti i na izborima.
– Ljudi će sve manje izlaziti na izbore, a onda će se postaviti pitanje koliko legitimiteta imaju političari izabrani na takvim izborima. Može i pet građana da glasa, pa da izbori budu legalni, ali su oni bez legitimiteta, a izabrani zvaničnici bez stvarnog uticaja i ugleda. Ali, možda neko i želi da bude baš tako – zaključuje Korać.
Sociolog dr Ivan Šijaković ocjenjuje da ovakvi primjeri, koji nisu karakteristični samo za Republiku Srpsku, nego i za mnoge druge zajednice, pokazuju da demokratija trči počasni krug.

– Politika se pretvorila u rialiti šou. Nije bilo dovoljno ljudskog kvaliteta da se politika podigne na nivo odgovornog upravljanja zajedničkim poslovima i brige za zajednicu, pa je spuštena na nivo rialitija. Naprosto, političari su shvatili isti građani koji prate rialiti, prate i politiku i glasaju na izborima – kaže Šijaković.
Već dvadesetak godina mnogi teoretičari, dodaje Šijaković, najavljuju kraj demokratije, jer je ona propala svuda u svijetu, a posebno je neefikasna u malim državama.
– Na olupinama demokratije, politika djeluje kao farsa, jer ona produkuje bahate ljude, bez kvaliteta i odgovornosti, a sklone samopromociji i populizmu – kaže Šijaković.
On tvrdi da bi spas bio vladavina moralnih, stručnih i sposobnih ljudi, ali da takvih na političkoj sceni nema.
– Kod nas, kako u Republici Srpskoj tako i u regionu, uz sve ovo je i opšta kultura na prilično niskom nivou, pa je time i situacija još grđa. Što je zajednica manja, sve to valjanje u blatu i propadanje, još je očiglednije i surovije – zaključuje Ivan Šijaković.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu