Bio je specijalni izaslanik Bijele kuće za dijalog Beograda i Prištine, ali i v.d. šefa svih tajnih službi u Americi.
Tu, prema svim prognozama nije kraj, pa je najavljeno da će i u novom Trampovom mandatu dobiti važnu funkciju nacionalnog savjetnika za državnu bezbjednost.
Vrlo brzo nakon proglašenja Trampove pobjede, Grenel se oglasio i, na društvenoj mreži “X”, gde je ocijenio da će uskoro u svijetu doći mir.
– Amerika i svijet su spaseni. Pobijedili smo levicu. Uskoro će doći mir – istakao je Grenel.
Za sebe na kaže da je “nesavršeni sljedbenik Hrista” i da je “poslije raka postao jači”, kao i da “pas upravlja njegovim životom“. Tako je bar sebe opisao na društvenoj mreži “iks”.
Nedavno je od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića dobio Orden srpske zastave prvog stepena za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
“Jedini sam dobio priznanje i od Srbije i od Kosova”
On je tom prilikom podsjetio da je prije tri godine dobio sličnu nagradu i od kosovskih vlasti i da je vjerovatno jedina osoba koja je ikada dobila takvu vrstu priznanja od obje strane.
– Zaista sam počastvovan i vjerujem da sam jedina osoba koja je ikada dobila slična priznanja i u Srbiji i na Kosovu – rekao je Grenel.
U oktobru 2019. ga je Tramp imenovao za specijalnog izvjestioca za pregovore Beograda i Prištine. Jedan od najzaslužnijih zvaničnika za potpisivanje Vašingtonskog sporazuma, a smatra se da je upravo on stajao iza smjene kosovskog premijera Aljbina Kurtija zbog neposlušnosti.
To nije bio njegov prvi susret sa temom Kosova. On se 2018. sastao sa tadašnjim predsjednikom Kosova Hašimom Tačijem i tada je, prema američkim zvaničnicima, navodno pozvao na normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i direktne pregovore.
Sastanak Tačija i Grenela dogodio se nekoliko dana pošto je Tramp uputio pisma Tačiju i predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, u kojima je naveo da su Sjedinjene Države spremne da pomognu naporima “u postizanju sporazuma koji bi uvažio interese i Kosova i Srbije”.
“Špijun bez pokrića”
U februaru 2020. godine imenovan je za vršioca dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe. Posao mu je bio da rukovoditi skupom od 17 američkih bezbjednosnih i obavještajnih agencija, kao i savjetovati predsednika o obaveštajnim pitanjima.
To je u Vašingtonu dočekano kritikama, bivši CIA zvaničnik Džon Sajfer je rekao da „posao zahtjeva liderstvo, upravljanje, sadržinu i tajnost, a on nema tu vrstu iskustva koje se očekuje ta tako kritičnu poziciju”.
Tvituje više od predsjednika
Prije toga je bio ambasador u Nemačkoj, počev od maja 2018. godine. Njemački list Špigl ga je na početku mandata opisao kao “neobičnog, otvorenog, modernog i otvoreno gej diplomatu, koji je ujedno i tvrdokorni konzervativac”.
– Tvituje više od predsjednika – napisao je Martin Knobe za Špigl.
Njegovo službovanje u Berlinu obilježeno je diplomatskim ispadima, spekulisalo se i da je zbog svojih izjava o podršci jačanju desnice i “miješanja u unutrašnju politiku” mogao da bude proglašen personom “non grata”. Upao je u oči izjavom da želi da ojača “konzervativce u cijeloj Evropi”, što je ocijenjeno kao neuvijena najava da namjerava da podstiče desnopopulističke stranke.
Čak je potpredsjednik Liberala (FDP) Volfgang Kubicki zahtijevao i njegovo protjerivanje, a poslanik SPD u Bundestagu Karsten Šnajder nazvao je Grenela “potpunim diplomatskim promašajem: „Sve to više podsjeća na junačenje nekakvog neotesanog čovjeka“.
Grenel se umiješao i u raspravu o izgradnji gasovoda Severni tok 2, i u jednom pismu zaprijetio američkim sankcijama firmama koje učestvuju u izgradnji, s obzirom da taj projekat, prema njegovom mišljenju, dovodi Ukrajinu u loš položaj i povećava opasnost od ruske intervencije.
Biografija
Ričard Alen Grenel rođen je 18. septembar 1966.
Osnovne studije završio je na Evangelističkom univerzitetu u Springfildu, a zvanje mastera stekao je na Univerzitetu Harvard
Bio je portparol Stejt departmenta pri Ujedinjenim nacijama tokom vlade Džordža V. Buša
Skoro dvije decenije bio je glavni savjetnik za komunikacije zvaničnicima na federalnom, državnom, lokalnom i međunarodnom nivou
U junu 2013. je saznao da boluje od non-Hočkinsovog limfoma i ubrzo krenuo sa terapijom
U to vrijeme se nije osjećao bolesno i dnevno je trčao oko osam kilometara, pisao je Grenelov partner Met Leši sa kojim je u dugogodišnjoj vezi
Prvi je deklarisani homoseksualac koji je zauzeo visok položaj u administraciji u Vašingtonu
U američkim medijima nazivaju ga “Mali Tramp“, ili “Trampov buldožer“
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu