Slobodanu se na teret stavlja krivično djelo teško djelo protiv bezbjednosti saobraćaja i nepružanje pomoći licu povrijeđenom u saobraćajnoj nesreći, a s obzirom da se sumnja da je imao i umišljaj prilikom izvršenja krivičnog djela, njemu prijeti robija od 2 do 12 godina.



Kako je Blic pisao, postoje osnovi sumnje da se Slobodan S. 13. avgusta oko 23.15 sati, upravljajući automobilom “smart” kretao ulicom Dragoslava Srejovića, iz pravca ulice Marijane Gregoran, te je dolaskom kod kućnog broja 6, prednjim dijelom vozila udario, a zatim odbacio u desnu stranu, na zelenu površinu, Aleksandra M. koji je prethodno prešao ulicu Dragoslava Srejovića na obilježenom pješačkom prelazu.
Nije prilagodio brzinu kretanja
Sumnja se da prilazeći pješačkom koji nije regulisan uređajima za davanje svjetlosnih saobraćajnih znakova niti znacima policijskih službenika, Slobodan nije prilagodio brzinu vozila tako da u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi može bezbjedno da zaustavi vozilo ispred pješačkog prelaza i propusti pješaka koji je već bio na pješačkom prelazu.

Takođe, sumnja se da Slobodan, koji je poznati beogradski stomatolog, nije prilagodio brzinu svog vozila stanju puta, vidljivosti i preglednosti i drugim saobraćajnim uslovima, tako da vozilo može blagovremeno da zaustavi pred svakom preprekom koju pod datim okolnostima može da vidi ili ima razloga da predvidi.
Pored toga, upravljao je pod dejstvom kokaina.
Pobjegao sa lica mjesta
Uslijed udara, Aleksandar M. je zadobio teške tjelesne povrede opasne po život od kojih je odmah nastupila njegova smrt. Sumnja se da je toga Slobodan bio svjestan, ali da se olako držao da do toga neće doći ili da će to moći da spriječi, zbog čega je napustio lice mjesta bez zaustavljanja.
Prijeti mu 12 godina robije
Krivičnim zakonikom kazna za teško djelo protiv bezbjednosti saobraćaja kada je nastupila smrt jednog ili više lica, predviđena je kazna zatvorom od dvije do 12 godina, dok je krivičnim zakonikom za krivično djelo nepružanje pomoći licu povrijeđenom u saobraćajnoj nesreći kada nastupi smrt povrijeđenog lica predviđena kazna od jedne do osam godina zatvora.
Više javno tužilaštvo je tražilo od Višeg suda u Beogradu da osumnjičenom odredi pritvor zbog opasnosti od bjekstva, da ne bi ponovio krivično djelo u kratkom vremenskom periodu i zbog uznemirenja javnosti.
Slijede vještačenja
U toku noći, na Vračaru su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova pronašli “smart” za koji se sumnja da je osumnjičeni počinio krivično djelo. Na automobilu su bila vidljiva oštećenja i u njemu nije bilo vozača.
Vozilo je privremeno oduzeto jer će se raditi vještačenja tragova i dijelova vozila, takozvano uklapanje, koji su ostali na licu mjesta sa pronađenim i zapljenjenim vozilom.




Ujutru, Slobodan S. se prijavio kao vozač koji je izazvao nesreću.
Međutim, prema našim saznanjima, detaljno se pregledavaju kamere, jer u ovakvim slučajevima uvijek postoji sumnja da li se predao onaj ko je i zaista vozio. Takođe, skida se i bris sa volana.
Mladić radio kao IT stručnjak
Kako smo pisali, Aleksandar M. je živio sa djevojkom i bavio se IT, te je radio u različitim programima. On je završio Visoku školu za informacione i komunikacione tehnologije u Beogradu.
– Vođen neprekidnom željom za učenjem, uvijek sam spreman da savladam nove tehnologije kako bih ostao korak ispred u brzo razvijajućem tehnološkom okruženju. Kao prijateljski nastrojen i saradljiv timski igrač, uspjevam u okruženjima koja podstiču kreativnost, komunikaciju i kontinuirano usavršavanje – stoji u njegovoj biografiji.
“Odbacio ga je 20 metara”
Prema riječima čovjeka sa kojim je Blic razgovarao, ispred čije kuće se desila saobraćajna nesreća, njegov sestrić je bio prisutan kada je mladić stradao.
– Čuo je da je nešto jako udarilo. Odmah je izletio iz kuće i vidio dečka da leži u travi pored stanice. Zamislite koliki je to udarac bio kada ga je odbacio 10, 20 metara dalje. Automobil je pobjegao, u tom trenutku nije bilo u blizini, ni ljudi, a ni drugih automobila – priča sagovornik.
MUP izdao apel
Ministarstvo unutrašnjih poslova oglasilo se na društvenim mrežama te izdalo apel.
Kako navode, u prvih sedam mjeseci ove godine u saobraćajnim nesrećama je stradalo 59 pješaka, dok je 395 zadobilo povrede. Svako četvrta osoba koja je bila pješak je poginula u saobraćajnim nesrećama.
Vozači:
Pješak može biti svuda – uvijek ga očekujte na pješačkom prelazu!
Smanjite brzinu – uočite jpešaka na vrijeme!
Pre pešačkog prelaza i kada skrećete u raskrsnici – uvek prikočite!
U naselju i u zoni škole budite posebno pažljivi – sačuvajte pješake i djecu!
Dok vozite ne koristite mobilni telefon – trenutak mijenja sve!
Obratite posebno pažnju na pješake noću i kada je smanjena vidljivost!
Svaki pješak je važan – usporite za život!
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu