Razvoj Muzejskog ostrva započinje u prvoj polovini 19. vijeka na zahtjev pruskog kralja Fridrih Vilhema III.
Kulturne reforme
Početak 19. vijeka za Prusku je predstavljao stalnu borbu sa Napoleonom koji 1806. godine uvlači kralja Fridriha Vilhelm III i Prusku u rat. Napoleon je u ovom ratu uspio da u potpunosti uništi prusku vojsku u bitkama kod Jene i Auerštata. Nakon ovog poraza pruska vojska se raspada, a kraljevska pruska porodica odlazi u istočnu Prusku. Nakon ratova sa Napoleonom i konačnog oslobođenja 1815. godine Fridrih Vilhelm III je odlučio da Prusku preobrazi iz vojne države u kulturnu silu.Novo razdoblje Pruskepočinje vojnim i administrativnim reformama koje su bile po uzoru na Napoleonovu Francusku. Osim vojnih reformi na snagu su stupile i one posvećene kulturi.
Od male kolekcije do Muzejskog ostrva
Današnji državni muzeji u Berlinu potiče od kraljevke Kunstkammer-e Joakima II markgrofa od Brandemburga, iz sredine 16. vijeka. Većina ove kolekcije je bila uništena u Tridesetogodišnjem ratu, ali se postepeno obnavljala novim generacijama plemstva.
Početkom 19. vijeka u Evropi počinje moda otvaranja privatnih kolekcija za javnu posjetu, stoga takav trend prati i Vilhem III koji se zalaže za rasformiranje kolekcije Kunstkammer-e i njeno izdvajanje iz dvorskog kompleksa kako bi zbirka bila dostupna javnosti.
Prvi muzeji
Godine 1822. gradi se Kraljivski muzej ili Königliches Museum po projektu Karla Fridriha Šinkelna. Današnji Kraljvski muzej je preimenovan u Altes Museum i nalazi se u Lustgartenu, naspram nekadašnje kraljevska palate u Berlinu.
Njegovo otvaranje je predstavilo početak Muzejskog ostrva. Nakon Vilhema III na čelo Pruske dolazi Fridrih Vilhem IV koji cjelokupno ostrvo sjeverno od Altes Museum proglašava u svetilište znanja i umjetnosti. U narednim godinama grade se nove muzejske zgrade kao što su: Neues Museum koji počinje sa izgradnjom od 1843 do 1855, Alte Nationalgalerie od1867 do 1876. godine, Kaiser Fridrich – Museum ili današnji Bode Museum od 1897. do 1904. godine i Pergamonmuseum od 1910. do 1930. godine.
Šta možete vidjeti!?




Altes Museum
Ovaj muzej se odlikuje zadnjem neoklasističkog perioda. Kada napravite prvi korak bićete svjedoci atrijuma sa 18 jonskih stubova koji su reminiscencija na grčke hramove. Ovaj muzej nudi neodoljivu zbirku muzejskih predmeta antičke Grčke od 10. vijeka p.n.e. do 1. vijeka p.n.e. kao i artefakte iz perioda Rimske Imperije i Etruraca.
Neues Museum
Izgrađen po planu Fridriha Avgusta Štulera, obuhvata zbirku stare egipatske umjetnosti uključujući svjetski poznatu bistu Neferti čije slikanje je dozvoljeno samo iz prethodne prostorije. Osim Starog Egipta bićete svjedoci kamenog doba i srednjeg vijeka. Nikako nemojte zaobići tajanstveni Berlinski šešir iz bronzanog doba.
Alte Nationalgalerie
Ako ste ljubitelj 19. vijeka i slikarstva onda je ovo pravi tačka za vas. Posejetioci mogu vidjeti slike neoklasicizma, romantizma i francuskog impresionizma. Obratite pažnju na Kaspara Davida Fridriha njemačkog romantičara i na njegovu sliku Monah pored mora iz 1810. godine koja savršeno dočarava ništavnost čovjeka pred Bogom.
Bode Museum
Nekadašnji Kaiser-Friedrich-Museum 1956. godine dobija ime Bode Museum. Ovaj muzej posjeduje kolekciju Donatela i Antonija Kanove kao i ranog srednjeg, vizantijske umjetnosti, 18. vijeka i numizmatičke kolekcije.
Pergamonmuseum
Ovo je ujedno i zadnji muzej koji je otvoren na Muzejskom ostrvu 1930. godine. Sadrži bogatu zbirku klasične antike,drevnog Bliskog Istoka i islamske umjetnosti. On je mjest Pergamskog oltara, Kapije boginje Ištar koja već decenijama privlači posjetioce širom svijeta. Nažalost, ovaj muzej je zatvoren do 2027. godine zbog renoviranja.
Pergamon Museum – Das Panorama
Ovo je zapravo jedna izložbena zgrada koji sadrži samo mali dio Zbirke antičkih starina. Izložba je djelo saradnje Državnih muzeja u Berlinu i umjetnika Džadegara Asisia. Bićete u prilici da vidite 30 metara visok panoramski prikaz u 360 stepeni koji prikazuje Pergamon iz 129. godine p.n.e., a doživjećete i terase, hramove i pozorišta Akropolja. Izložba čini originalne skulpture kao i dio Telefos friza, portrete kraljeva, plesačica, ženskih statua.
James Simon Galerie
Ova galerija je nova ulazna zgrada i centar za posjetioce koja pripada Muzejskom ostrvu. Imenovana je po Džejmsu Simonu koji je bio jedan od najvažnijih patrona Državnih muzeja u Berlinu. Ova zgrada ima ulogu centra za posjetioce koja nudi širok sadržaj od prodaje ulaznica, informacije, kafića, muzejske prodavnice kao i prostora za specijalne izložbe. Ova zgrada je dio Master plana za Muzejsko ostrvo sa ciljem da se očuva UNESCO svjetska baština.
Ako se odlučite da posjetite Muzejsko ostrvo, paket cijena posjete za sve navedene muzeje kreće se oko 23 evra u toku jednog dana, dok posjeta svakog pojedinačno iznosi oko 14 evra.
Budite spremni na dugu muzejsku šetnju kroz svijet istorije, arheologije i umjetnosti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu