Svijet

(FOTO, VIDEO) "ČIN PUTINOVOG PRKOSA" Ruski brodovi i nuklearna podmornica uplovili u Havanu, svaki korak se pomno prati

U potezu koji se naširoko tumači kao demonstracija moći, flota ruskih ratnih brodova, koja je plovila blizu obala Floride pod budnim okom američkih razarača i morskih dronova, ušla je u luku Havana na Kubi u srijedu ujutro, uoči ruskih vojnih vježbi na Karibima.

Ruska mornarica u Havani
FOTO: ERNESTO MASTRASCUSA/EPA

Flota, koju čine fregata “admiral Gorškov”, podmornica na nuklearni pogon “Kazan”, naftni tanker “Pašin” i spasilački tegljač “Nikolaj Čiker”, ušli su u zaliv Havane nakon vježbi u Atlantskom okeanu. Vodeća fregata, ukrašena ruskim i kubanskim zastavama, dočekana je paljbom iz 21 topa, piše AP.

Dolazak ruske flote u kubanske vode mnogi vide kao projekciju snage, usred tenzija oko rata u Ukrajini i zapadne pomoći Kijevu. Američki zvaničnici očekuju da će ruski brodovi ostati u regionu tokom leta i možda će se zaustaviti u Venecueli. Dodali su da pažljivo prate posjetu.

Ruski mornari na fregati stajali u vojnoj formaciji dok su prilazili ostrvu. Neki stanovnici Kube zastali su da slikaju nadolazeće brodove. Kako piše Majami herald, zvaničnici kubanskih oružanih snaga – uključujući zamjenika komandanta Revolucionarne mornarice Kube kapetana Hozea Luisa Sota Galinda – ruski ambasador na Kubi Viktor Koroneli i gomila ruskih turista i znatiželjnih Kubanaca okupila se na Malekonu, čuvenoj havanskoj promenadi uz obalu, kako bi vidjeli ulazak ruske raketne fregate u luku.

Pročitajte još

U srijedu rano ujutro je vrh podmornice “Kazan” bio vidljiv ispred luke Havana prije nego što je ponovo zaronila, prenio je kubanski 14ymedio.

Flota je usidrena u zalivu Havane, oko 145 km od Floride, navodi BBC.

Rusko Ministarstvo odbrane navodi da su fregata i “Kazan” sposobni da nose napredno oružje, uključujući hipersonične projektile “cirkon”. “Kazan” je sposoban da “tiho priđe američkoj obali na 50 km i izvrši dodjeljene borbene misije”, rekao je TASS-u Mihail Budničenko, šef kompanije “Sevmaš” koja ju je napravila. “Cirkoni” putuju toliko brzo – devet puta brže od zvuka, tj. oko 11.250 km/h – da bi neko mogao da pogodi SAD za nekoliko sekundi iz Havane, navodi Herald.

Kubansko Ministarstvo spoljnih poslova tvrdi da nijedno nuklearno plovilo ne nosi nuklearno oružje i da njihova petodnevna posjeta ne predstavlja prijetnju po bezbednost regiona.

Čin prkosa

Ipak, prisustvo ruskih ratnih brodova na Kubi, tako blizu američke obale, vidi se kao čin prkosa ruskog predsjednika Vladimira Putina, kako piše Majami herald, koji je prošle nedjelje upozorio na preduzimanje “asimetričnih” koraka i mogućnost slanja oružja dugog dometa trećim zemljama za napad na zapadne mete, nakon što je američki predsjednik Džo Bajden dozvolio Ukrajini da upotrebi njihovo oružje za napade unutar Rusije.

Neimenovani zvaničnik američke administracije rekao je AP-u da je utvrđeno da nijedno plovilo ne nosi nuklearno oružje i da ovo “ne predstavlja direktnu pretnju po SAD”. Američki bezbednosni savjetnik Džejk Saliven rekao je u srijedu da vlada ne vidi dokaze da Rusija postavlja ili isporučuje projektile Kubi.

– Nismo vidjeli ništa slično tome – rekao je on.

Ruska mornarica u Kubi
FOTO: ERNESTO MASTRASCUSA/EPA

“Rutinske posjete”

Saliven je podsjetio da su ruski brodovi plovili u Havanu i za vrijeme prošlih administracija.

Ruski brodovi su povremeno pristajali u Havanu od 2008, kad je njihova flota došla u prvoj takvoj posjeti za bezmalo dvije decenije. AP podsjeća da su ruski špijunski brodovi nenajavljeni došli u Havanu 2015, dan uoči početka diskusije između SAD i Kube o ponovnom otvaranju diplomatskih odnosa. Sada su stigli baš u vrijeme početka “najvažnijeg samita” G7 u Italiji, na kojem će po prvi put u istoriji prisustvovati i poglavar Katoličke crkve papa Franja.

Iako se govori o “rutinskim pomorskim posjetama” Kubi, ova posljednja ima “elemente koji su drugačiji, distinktivni”, kako je rekao Saliven odnoseći se na podmornicu “Kazan”. Prisustvo ruskih ratnih brodova na Kubi je “nešto što pažljivo pratimo”, rekao je on.

– Vidjećemo kako će se ovo odvijati u narednim danima, ali ovakve stvari smo već vidjeli – rekao je Saliven.

Američki odgovor

Mornarica SAD je ipak reagovala raspoređivanjem moćne flotile, poslavši tri razarača, kuter Obalske straže i avion za pomorski nadzor da prate ruska plovila. Američki zvaničnici rekli su u utorak da su američki ratni brodovi raspoređeni kako bi “osigurali odbranu SAD i Kanade”.

Kanadski brod će takođe pristati u luci Havana u petak, poklapajući se sa ruskim borbenim plovilima. Američki zvaničnici su rekli da bi ruski brodovi mogli da zastanu u luci u Venecueli. Venecuelanski brod “AB Simon Bolivar” takođe će posjetiti Santijago de Kubu, drugi po veličini grad na ostrvu, od 15-19. juna.

Prema TASS-u, rusku delegaciju predvodi viceadmiral Mihail Neupokojev, šef operativnog odjeljenja ruske mornarice.

Pročitajte još

Ruski vojni savez sa Kubom

Rusija je posljednjih godina ojačala svoj vojni savez sa Kubom, dok visoki vojni i obaveštajni zvaničnici često posjećuju Havanu. Rusija je dugi niz godina vodila špijunsku bazu blizu Havane u Lurdu, ali je objekat demontiran početkom 2000-ih, navodi Herald.

Dok su ruski brodovi ulazili u kubanske vode u srijedu ujutro, kubanski ministar spoljnih poslova Bruno Rodrigez sastao se sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovim u Moskvi. Govorili su o nastavku pružanja podrške međusobnoj agenda, ali dolazak brodova u Havanu nisu pomenuli.

Lavrov se, kako navodi AP, zahvalio kubanskim vlastima za njihov stav prema Ukrajini.

Otkako je počeo rat, kubanski zvaničnici su ponavljali rusku propaganda da je NATO agresija kriva za invaziju. Kuba je prošle godine rekla da ne učestvuje u ratu i da odbija upotrebu svojih građana kao plaćenika.

Važna pozicija

U ruskoj vojnoj i odbrambenoj doktrini Južna Amerika i Karibi zauzimaju važno mjesto, sa sferom koja se smatra pod uticajem SAD a koja se ponaša kao protivteža američkim aktivnostima u Evropi, rekao je AP-u Rajan Berg, direktor Američkog programa u Centru za Strateške i međunarodne studije (CSIS).

Iako je ovo vjerovatno malo više od provokacije iz Moskve, šalje poruku o sposobnosti Rusije da projektuje moć na zapadnu hemisferu uz pomoć svojih saveznika i sigurno će držati američku vojsku u visokoj pripravnosti dok su na sceni – rekao je Berg.

Tajming ovogodišnje misije može da posluži ruskim ciljevima, ali takođe otvara pitanje da li je vlada Venecuele može iskoristiti kao priliku da podrži kandidaturu predsjednika Nikolasa Madura za treći mandat na izborima 28. jula, gdje glavna opoziciona koalicija preti višedecenijskom stisku vladajuće stranke, piše Blic.

Suštinski, kako je zaključio BBC, iako se ruska posjeta Kubi može smatrati uglavnom rutinskom, kontekst širih globalnih neprijateljstava u kojima se odigrava je sve samo ne to.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu