Na nekim lokacijama u ovom megalopolisu sa 30 miliona stanovnika, koncentracija opasnih mikročestica PM2.5, koje mogu direktno prodreti u krvotok, iznosila je jutros 907 mikrograma po kubnom metru.
Većina škola u regiji ostala je zatvorena, saobraćajna ograničenja su pooštrena, a rad na daljinu se strogo preporučuje. Tokom zime, grad se redovno suočava sa vrhuncem zagađenja izazvanim otrovnim gasovima iz fabrika i drumskog saobraćaja, dok sezonsko spaljivanje poljoprivrednih površina dodatno pogoršava situaciju.




Lokalne vlasti su sinoć pokrenule četvrti nivo plana za uzbunjivanje kako bi sprečile dalju degradaciju kvaliteta vazduha.
Toksični smog prekrio sjevernu Indiju
Debeli sloj toksičnog smoga zahvatio je veći dio sjeverne Indije. Smog, opasna mješavina dima i magle, nastaje tokom zime kada hladan vazduh zadržava prašinu, emisije i dim od ilegalnog paljenja polja u okolnim oblastima. Vidljivost je u Nju Delhiju i gradu Čandigar smanjena na svega 100 metara, ali letovi i vozovi i dalje saobraćaju, uz povremena kašnjenja.
Indijsko tijelo za kontrolu zagađenja saopštilo je da je 24-časovni indeks kvaliteta vazduha (AQI) u Nju Delhiju dostigao 484, što predstavlja nivo klasifikovan kao „ekstreman“ – najgori u ovoj godini. Prema švajcarskoj kompaniji IQAir, Nju Delhi je trenutno najzagađeniji grad na svijetu sa indeksom kvaliteta vazduha od „opasnih“ 1081 i koncentracijom PM2.5 čestica – mikročestica prečnika 2.5 mikrona ili manje koje mogu dospeti u pluća i izazvati teške bolesti, uključujući kardiovaskularne probleme i smrtonosne bolesti pluća, prenosi Index.
Hitne mjere
Vlasti u Delhiju naložile su svim školama da pređu na onlajn nastavu i pooštrile ograničenja za građevinske aktivnosti i kretanje vozila, navodeći kao razloge nepovoljne vremenske uslove i slabu brzinu vetra. Prema podacima agencije SAFAR za vremenske prognoze, spaljivanje poljoprivrednih ostataka posle žetve pirinča uzrokovalo je čak 40 odsto zagađenja u Delhiju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu