Nekoliko puta skrnavljen i paljen, a uvijek obnavljan, manastir Velika Remeta i danas čuva portret jednog ruskog kralja. Portret Petra Velikog krasi manastirski salon i to zbog značajne materijalne pomoći Ruske imperije u drugoj polovini 19. vijeka.
Otkud portret ruskog cara u srpskom manastiru?
Prema očuvanom usmenom narodnom predanju, Petar Veliki je tokom obilaska Evrope posjetio i ovaj fruškogorski manastir. Upravo on je bio taj koji je ostavio portret ovoj Svetinji, kao “molitvenu uspomenu”.
Ipak, prema drugom mišljenju, portret ruskog cara je u ovaj manastir donijet 1739. godine. Tada su u Veliku Remetu pristigli monasi iz beogradskog manastira Rakovica. I uz carski portret, donijeli su i gramatu Petra Velikog. Bio je to, za ono doba značajan dokument, jer je njime bilo odbreno pravo kaluđerima da po Carskoj Rusiji prikupljaju milostinju.

Da sve bude još zanimljivije, danas se u Velikoj Remeti ipak ne nalazi originalni carev portret, već njegova kopija. Naime, manastir je original ustupio tada moćnoj Ruskoj carevini, a zauzvrat dobio i kopiju, koja je vjerna originalu i određenu novčanu nadoknadu. Na tu ideju došlo se nakon što se Konstantin Pobedonoscev, koji je bio na poziciji oberprokuratora tadašnjeg Svetog Sinoda u okviru Ruske pravoslavne crkve.
Zahvaljujući toj odluci, manastir Velika Remeta uskoro je značajno obnovljen. Deset godina nakon toga i to svake godine je ovaj fruškogorski manastir posjećivao predstavnik Ruske crkve iz Beča i darovao ga.
Manastirski zvonik
Mnogi su pomagali ovaj fruškogorski manastir posvećen Svetom velikomučeniku Dimitriju, koji je tokom duge istorije nekoliko puta stradao.
Jedan od njih bio je i Andrej Andrejević, čiji se portret takođe nalazi u manastirskom salonu, uz kopiju portreta ruskog cara.
Andrej je u prvim decenijama 18. vijeka bio na poziciji administratora u okviru Karlovačkog vlastelinstva. Zajedno sa bratom Jakovom, koji je u to doba držao u zakupu poštu u Beški, ovaj plemić je zaslužan za gradnju zvonika manastira Velike Remete, koji ga i danas čini prepoznatljivim.
U periodu između 1732. i 1735. godine podignut je zvonik u stilu baroka, koji se smatra najvišim zvonikom među svim Svetinjama na Fruškoj Gori, prenosi Ona.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu