Regulacioni planovi za pojedina naselja, koji bi trebalo da se naslanjaju na urbanistički, u takvoj situciji se usvajaju “s koca i konopca”, najčešće u interesu takozvanog građevinskog lobija.
Grupa Banjalučana, okupljena oko Građanske incijative “Za plan” odlučila je da se suprotstave ovom haosu. Pozvali su sugrađane da potpisivanjem peticije traže da se zaustave usvajanje i izmjene regulacionih planova, sve dok se ne usvoji novi urbanistički plan.
Potpisivanje peticije je počelo juče na 3 lokalcije: na patou kod Narodnog pozorišta RS, na Trgu Krajine, te u naselju Borik kod Male pijace. Uprkos hladnom i kišovitom vremenu odziv građana je bio velik.

Prikupljanje potpisa će trajati do 23. marta.
Prema Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi, kada se prikupi 1.000 potpisa, Skupština grada mora da prijedlog građana uvrsti na dnevni red.
Koordinator incijative, advokat Aleksandar Jokić, za Srpskainfo kaže da ne sumnja da će broj prikupljenih potpisa biti daleko veći od zakonskog minimuma, jer su Banjalučani ogorčeni stihijskom gradnjom, koja koja devastira grad i dehumanizuje život u Banjaluci.
Objašnjava zašto je bitno da Banjaluka dobije Urbanistički plan i da se prije nejgovog usvajanja zaustavi krojenje i prekrajanje regulacionih planova za pojedine dijelove grada.

– Da Banjaluka ima Urbanistički plan, kao što ga nema, ne bi bilo moguće gomilati zgrade i praviti čitava naselja u kojima nema ni kvadrata zelene površine, a ni škole, ni vrtića, ni parkinga. Da se grad razvija i gradi planski, saobraćaj ne bi bio ovako zagušen, ali gužve su neminovne ako se na saobraćajnu infrastrukturu planiranu za grad iz sedamdesetih godina prošlog vijeka, samo kaleme nove građevine – kaže Jokić.
Pošto ovog krovnog dokumenta nema, u gradu vlada pravo jačeg.
– Sve su češći i protesti građana, a imali smo i slučaj da republička inspekcija obustavi provođenje Regulacionog plana za Staru autobusku stanicu, jer on nije u skladu sa Urbanističkim planom iz 1970., koji je istekao 1990. godine – kaže Jokić.
Po tom regulacionom planu, na prostoru sadašnjeg privatnog parkinga preko puta Stare autobuske stanice, predviđena je gradnja stambeno poslovnog kompleksa sa četiri lamele od po osam spratova.
To je, očekivano, izazvalo negodovanje građana. Banjalučane je na noge digla i odluka da se u Boriku umjesto planirane škole i vrtića izgrade još 4 zgrade.

Kako kaže Jokić, cilj Urbanističkog plana i jeste da se zauzda betonizacija i tajkunizacija, da građani konačno prodišu i da život u gradfu postane humaniji.
– Ljudi koji su za to stručni treba da isplaniraju gdje će biti škola, a gdje saobraćajnica ili kolektor i da utvrde standarde: na koliko stanova, ili stanovnika, moramo imati određene sadržaje. Život u gradu i životne potrebe građana moraju biti iznad finansijskih interesa pojedinaca – kaže Jokić za Srpsakinfo.
Članica Inicijativnog odbora IG “Za plan” Sanda Vukojević podsjeća da je psoljednji Urbanistički plan za Banjaluku usvojen 1975. godine i da je istekao 1990.
– Znači, grad već deceninama nema krovni dokument kojim se regulišeorganizacija prostora u urbanim naseljima. Upravo zato imamo ogroman broj izmjena Regulacinih planova, koje se rade neplanski, stihijski i na ivici zakona. Regulacioni planovi su mijenjani prema interesima investitora, zanemarujući javni interes, potrebe građana i struku – kaže Vukojevićeva.
Moto Građanske incijative, koja se zalaže za planski i humani razvoj Banjaluke je “Za plan, a ne za klan”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu