Društvo

(FOTO) Zla kob ili nemar ljekara: Šta može biti uzrok smrti mlade porodilje iz BiH u klinici u Minhenu i da li su trudnice u Srpskoj uznemirene

Elma Šakanović (24) iz Velike Kladuše umrla je u "Schwabing Klinik" u Minhenu, nekoliko sati nakon što je rodila kćerkicu Unu. Smrt mlade i zdrave porodilje u prestižnoj klinici u jednom od najbogatijih gradova svijeta izazvala je šok i probudila strah.

ilustracija za trudnice
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Da li je u pitanju neizbježna tragedija, zla kob, ili nemar ljekara i medicinskog osoblja? Pitanje je to koje, zasigurno, najviše muči supruga  Elme Šakanović.

Jasmin Šakanović je, kako prenose mediji, podnio zahtjev za obdukciju i krivičnu prijavu protiv “Schwabing Klinik”, zdravstvene ustanove u kojoj je njegova mlada supruga preminula.

FOTO: GOFUNDME / USTUPLJENE FOTOGRAFIJE
FOTO: GOFUNDME / USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Elma je 15. novembra u 06: 53 sati na svijet donijela kćerku Unu, prirodnim porođajem. Zašto je nakon poroda majka počela gubiti svijest i zbog čega je samo nekoliko stati kasnije umrla?

U njemačkim medijima o ovom slučaju nema ni slova. Na upit Srpskainfo iz “Schwabing Klinik” nije stigao odgovor, a na njihovom zvaničnom sajtu ističu se pohvale za Kliniku za žene i za porodilište u sklopu ove velike zdravstvene ustanove, koja ima 650 kreveta i dugu tradiciju.

Navode da su ljekari i babice pacijnentkinjama “na usluzi 24 sata dnevno” i da su “setifikovani, zahvaljujući visokim standardima kvaliteta”.

Nakon što se dogodila tragedija u Minhenu, mnoge trudnice i porodilje u BiH se pitaju šta ih čeka u domaćim zdravstvenim ustanovama, ako se ovakva tragedija može dogoditi u Minhenu.

Jasim i Elma Šakanović
FOTO: JASSMIN SAKANOVIC/FACEBOOK/SCREENSHOT

Ginekolozi i akušeri iz Republike Srpske, koje smo kontaktirali, kažu ne mogu komentarisati konkretan slučaj Elme Šakanović, ali napominju da nakon porođaja rizici uvijek postoje.

– Istina, smrtnost porodilja nakon porođaja u razvijenim zdravstvenim sistemima, poput Njemačke, izuzetno je rijetka, ali može da bude uzrokovana akutnim i nepredvidivim komplikacijama – kaže poznati banjalučki ginekolog akušer, dr Milovan Milić, subspecijalista za vantjelesnu oplodnju.

Navodi da je postporođajno krvarenje vodeći uzrok smrtnosti porodilja širom svijeta, a može nastati zbog atonije materice, povreda porođajnog kanala ili poremećaja zgrušavanja. Postoje i drugi, istina izuzetno rijetki, rizici.

Amnionska embolija je rijetko, ali često fatalno stanje, gdje amnionska tečnost ulazi u krvotok majke, uzrokujući kardiovaskularni kolaps. Dešavaju se i slučajevi sepse ili ozbiljne infekciju nakon porođaja.Mogući su i poremećaji povezani sa visokim krvnim pritiskom, poput preeklampsije ili eklampsije, koji mogu izazvati moždani udar ili višestruko zatajenje organa – objašnjava dr Milić.

Navodi da se, prema zvaničnim podacima, učestalost iznenadne smrti u porodu u razvijenim zemljama svodi na 1 do 8 slučajeva na 100.000 porođaja.

Da je rađanje rizik, kako za prvorotke, tako i za majke koje su već rađale, pokazuju i slučajevi iz zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj, o kojima je Srpskainfo ranije pisala.

Pročitajte još

Od 2005. do 2019. u porodilištima u RS su umrle tri bebe i tri porodilje. Jedna mlada žena, prvorotka, koja je izgubila bebu, jedva je izvukla živu glavu, ali su joj odstranjeni reproduktivni organi i nikad neće postati majka. Jedno novorođenče, čija je majka umrla na porodu, zbog oštećenja mozga ima trajne posljedice.

U većii slučajeva je ustanovljeno da su majke i bebe stradale zbog greške ili nemara ljekara. Nijednom od tih ljekara nije oduzeta licenca, a neki su kasnije bili i na rukovodećim pozicijama u zdravstvenim ustanovama.

Kakav će biti rasplet u slučaju Elme Šakanović, biće jasnije tek nakon istrage, ako istraga uopšte bude otvorena.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu