Hronika

(FOTO) "Žrtva mora osjetiti sigurnost" Održan skup za postupanje sa osobama seksualnog nasilja u Prijedoru

Žrtvama nasilja prevashodno treba pružiti zdravstvenu i psihološku podršku, a potom i pravnu zaštitu, jer je, u suprotnom, veća šansa da će odustati od svjedočenja, izjavio je danas glavni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Prijedor Mladen Mitrović.

(FOTO) "Žrtva mora osjetiti sigurnost" Održan skup za postupanje sa osobama seksualnog nasilja u Prijedoru
FOTO: SRNA

Žrtva mora osjetiti sigurnost tamo gdje je došla da prijavi nasilje – rekao je Mitrović na skupu na kojem su ovo tužilaštvo i Fondacija Udružene žene Banjaluka predstavili priručnik “Standardne operativne procedure za postupanje sa žrtvama seksualnog nasilja” subjektima zaštite od porodičnog i nasilja nad ženama iz prijedorske regije.

On je napomenuo da postupak dokazivanja u krivičnom djelu porodično i nasilje nad ženama najviše zavisi od žrtve, da je opštepoznata tendencija odbijanja ili odustajanja žrtve u svim krivičnim djelima sa elementima nasilja i da su razlozi najčešće neinformisanost, strah i zavisnost od nasilnika.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– S druge strane, u želji da što bolje normiramo ovu oblast, došli smo do toga da smo je prenormirali i da svi pomalo lutamo u propisima, a da u tom lutanju žrtva nije u prvom planu, nego na margini. To kod nje stvara osjećaj da nema adekvatan odgovor institucija i dolazi se do toga da se generalno dobro ne snalazimo i da se sve svodi na individualni angažman i želju pojedinaca koji se bave ovim poslom – naveo je Mitrović.

On je rekao da je na području prijedorske regije prepoznat taj individualni angažman i da su ove smjernice iskorak ka što boljem funkcionisanju i saradnji subjekata zaštite.

Prema njegovim riječima, Standardne operativne procedure sadrže na jednom mjestu kratko, jasno i precizno navedena postupanja svakog subjekta, i u krivičnopravnom i u medicinskom dijelu, kako obavezna, tako i preporučena, a s krajnjim ciljem da se izbjegne najveći mogući problem, da se žrtva seksualnog nasilja ne osjeća sigurno pred organom kojem prijavljuje slučaj, i to sve od momenta prijave pa do kraja postupka.

Gorica Ivić iz Fondacije Udružene žene rekla je da međunarodni standardi traže da se predmeti i žrtve seksualnog nasilja, kao i usluge koje im pružaju subjekti zaštite, izdvoje iz opštih evidencija i postupanja u slučajevima porodičnog i nasilja nad ženama, budući da je riječ o specifičnoj traumi.

– Prema tim međunarodnim standardima, referentni centri trebalo bi da se osnivaju na 200.000 stanovnika. Mi to nemamo, a Agencija za ravnopravnost polova BiH inicirala je uspostavljanje takvih tačaka pri zdravstvenim ustanovama – rekla je Ivićeva na današnjem skupu u Prijedoru.

Ona je pojasnila da bi to bilo jedino mjesto gdje bi žrtva seksualnog nasilja trebalo da se obrati i da na tom jednom mjestu dobije sve informacije i usluge, institucija i nevladinog sektora, i to u najkraćem roku, a ne da ona ide sama od policije do centra za socijalni rad, od centra do bolnice, i slično.

Konferenciji su prisustvovali predstavnici sudova, policije, zdravstvenih ustanova, centara za socijalni rad i lokalnih uprava iz Prijedora, Kozarske Dubice, Novog Grada i Kostajnice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu