Svijet

(FOTO) PRVA VELIKA PROMJENA U TRAMPOVOM TIMU Fotograf uhvatio Volca šta radi ispod stola na sastanku kabineta, evo zbog čega je DOBIO OTKAZ

Američki predsjednik Donald Tramp smijenio je u četvrtak svog savjetnika za nacionalnu bezbjednost Majka Volca i imenovao državnog sekretara Marka Rubija za privremenog nasljednika na toj poziciji, što je prva velika promjena u Trampovom užem krugu otkako je preuzeo dužnost u januaru.

 Donald Tramp
FOTO: JIM LO SCALZO/EPA

Tramp je u objavi na društvenim mrežama najavio da će nominovati Volca za sljedećeg američkog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama, dodajući da je Volc “naporno radio kako bi interesi SAD bili na prvom mjestu”.

Ranije tokom jučerašnjeg dana, više izvora je navelo da je Tramp odlučio da smijeni Volca s dužnosti. Ovaj penzionisani pripadnik Zelenih beretki i bivši republikanski zastupnik iz Floride suočio se s kritikama unutar Bijele kuće, posebno nakon što se našao usred skandala u martu koji je uključivao razmjenu povjerljivih informacija preko aplikacije Signal u čat grupi u kojoj su bili i najvažniji Trampovi savjetnici za nacionalnu bezbjednost.

Rubio će tako biti prva osoba nakon Henrija Kisindžera 1970-ih koja istovremeno obavlja dužnosti državnog sekretara i savjetnika za nacionalnu bezbjednost.

– Kada imam problem, nazovem Marka. On ga riješi – rekao je Tramp ranije u četvrtak na jednom događaju u Bijeloj kući.

Osoba upoznata s internim okolnostima u Bijeloj kući navela je za Reuters da je Tramp želio da dočeka 100. dan mandata prije nego što smjeni nekog zvaničnika iz svog kabineta.

Vijest o kadrovskim promenama u četvrtak bila je toliko iznenadna da je i portparolka State Departmenta Temi Brus za nju saznala od novinara tokom brifinga, piše Reuters.

Mjesec dana kadrovskog haosa

Savjetnik za nacionalnu bezbjednost je moćna funkcija koja ne zahtjeva potvrdu Senata. Tramp je u svom prvom mandatu imao četiri savjetnika za nacionalnu bezbjednost: Majka Flina, H.R. Mekmastera, Džona Boltona i Roberta O‘Brajena.

Volcov zamjenik, Aleks Vong, stručnjak za Aziju koji je tokom prvog Trampovog mandata radio u Stejt Departmentu s fokusom na Sjevernu Koreju, takođe je prisiljen da napusti svoj položaj, rekle su za Reuters dvije osobe upoznate sa situacijom, prenosi Jutarnji.

Volcova smjena označava kraj mjesec dana dugog kadrovskog haosa unutar Trampovog aparata za nacionalnu bezbjednost.

Od 1. aprila, otpušteno je najmanje 20 članova osoblja Savjeta za nacionalnu bezbjednost (NSC), smenjen je direktor Nacionalne bezbjednosne agencije i tri visoka politička zvaničnika u Pentagonu.

Te “čistke” su navodno ozbiljno narušile moral u pojedinim dijelovima sistema nacionalne bezbjednosti, prema riječima nekoliko zvaničnika bliskih administraciji.

NSC je glavno telo kojim se predsjednici koriste za koordinaciju bezbjednosne strategije, a osoblje Savjeta često donosi ključne odluke o američkom pristupu svjetskim sukobima.

Volc je okrivljen jer je slučajno dodao glavnog urednika časopisa The Atlantic u privatni razgovor u kojem se raspravljalo o detaljima nadolazeće američke vazdušne kampanje u Jemenu. The Atlantic je potom objavio izvještaj o tim internim raspravama.

Na kasnijem sastanku kabineta, u prisustvu Volca, Tramp je izrazio želju da se takvi razgovori vode u sigurnom okruženju, što je bio jasan znak njegovog nezadovoljstva. Ipak, i Tramp i drugi u Bijeloj kući tada su javno izražavali povjerenje u Volca.

Volc je takođe učestvovao na Trampovom sastanku kabineta u srijedu. Na Reutersovoj fotografiji sa sastanka, Volc je, vjerovali ili ne, uhvaćen kako koristi aplikaciju Signal na svom telefonu. Na slici se djelimično vidi popis razgovora koje je vodio s drugim članovima kabineta, uključujući potpredsjednika Džej Di Vensa i šeficu obavještajne zajednice Tulsi Gabard.

Komentarišući fotografiju, direktor komunikacija Bijele kuće Stiven Čung napisao je na društvenim mrežama:

– Signal je odobrena aplikacija koja je instalirana na našim službenim telefonima.

Talas otkaza

Savjet za nacionalnu bezbjednost koje Volc napušta, posljednjih nedjelja operiše u značajno smanjenom kapacitetu zbog talasa otkaza.

Sve je počelo prije mjesec dana kada je Laura Lumer, poznata teoretičarka zavjera omiljena u desnim krugovima, tokom sastanka u Bijeloj kući predala Trampu popis osoba u NSC-u za koje je tvrdila da su “nelojalne”.

Nakon tog sastanka, smijenjena su četiri viša direktora.

Ta četiri direktora, zadužena za obavještajne službe, tehnologiju, međunarodne organizacije i zakonodavna pitanja, imala su dugu istoriju u konzervativnom oblikovanju bezbjednosnih politika i nisu pokazivali otvoreno neprijateljstvo prema Trampu, zbog čega su njihove kolege ostale zbunjene otkazima, piše Reuters.

Neki zaposleni u NSC bili su razočarani i što Volc nije snažnije branio svoje ljude, tvrde isti izvori za Reuters. Od tada je više od 20 dodatnih članova osoblja NSC različitih profila dobilo otkaze, najčešće bez prethodne najave, kažu izvori.

Pročitajte još

Signal skandal nije bio jedini razlog zbog kojeg je Tramp izgubio povjerenje u Volca, piše Reuters.

Jedna osoba upoznata s unutrašnjom dinamikom kabineta rekla je za spomenuti medij da je Majk Volc bio previše “ratoboran” u odnosu na Trampa koji rado izbjegava vojne sukobe.

Majk Volc, takođe, nije uspješno koordinisao spoljnu politiku među različitim agencijama – što je ključni zadatak savjetnika za nacionalnu bezbjednost.

Smjena Majka Volca mogla bi izazvati zabrinutost među američkim saveznicima u Evropi i Aziji. Mnogi su Volca smatrali zagovornikom tradicionalnih savezništava u NATO, rekao je za Reuters jedan strani diplomata u Vašingtonu koji je želio da ostane anoniman, piše Jutarnji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu