Svijet

(FOTO)"IZBJEGAVAJTE OKUPLJANJA, ZATVARAMO ŠKOLE" Panika u grčkom turističkom raju, postavljeni šatori zbog upozorenja na opasnost

Grčke vlasti su apelovale na stanovništvo egejskog ostrva Santorinija da zatvore škole u ponedjeljak, izbjegavaju dvije male luke i suzdrže se od okupljanja u zatvorenim prostorimazbog povećane seizmičke aktivnosti u tom području posljednjih dana.

(FOTO)"IZBJEGAVAJTE OKUPLJANJA, ZATVARAMO ŠKOLE" Panika u grčkom turističkom raju, postavljeni šatori zbog upozorenja na opasnost
FOTO: NISAN KANDILCIOĞLU/ANADOLIJA

Niz zemljotresa magnitude 4,3 zabilježen je u petak i subotu na području između vulkanskog ostrva Santorinija i Amorgosa, saopštilo je Ministarstvo civilne zaštite u subotu poslijepodne.

Santorini već danima podrhtava usred serije zemljotresa. U moru je zabilježeno oko 200 manjih zemljotresa u proteklih 48 sati. najjači je bio jačine 4,6, dogodio u vodama između Santorinija i Amorgosa u nedjelju popodne. Santorini je, inače, poznat i po jednoj od najvećih vulkanskih erupcija istoriji.

Samo danas je od podneva registrovano više od 40 potresa, svi magnitude od 3 i više Rihtera. Kako piše Prototema, turski profesor geofizike Evgun Ahmet Erčan upozorio je da su na Santoriniju zabilježena “tri od četiri znaka vulkanske erupcije”.

Pročitajte još

Ministarstvo je saopštilo da aktivnost nije povezana sa vulkanskom aktivnošću i da se povlači, ali stručnjaci su predložili mjere opreza uključujući zatvaranje škola 3. februara. Prvi šatori postavljeni na otvorenim prostorima ostrva, kako bi se osigurao privremeni smještaj za stanovnike i turiste, piše Prototema.

Takođe su pozvali ljude da ne odlaze ili borave u maloj luci Amoudi i luci Fira, koja uglavnom služi brodovima za krstarenje. Potresi jačine između 2,8 i 4,5 pogodili su ovo područje u nedjelju ujutro, saopštio je atinski Geodinamički institutu, ali nisu uzrokovali štetu.

Grčka se nalazi na više planinskih vjenaca i često ima potrese. Santorini je jedno od najposjećenijih grčkih turističkih destinacija. Jedna od najvećih erupcija u istoriji, oko 1600. godine prije Hrista, formirala je ostrvo u današnjem obliku. Posljednja erupcija na tom području dogodila se 1950. godine, prenosi Jutarnji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu