Studentkinja psihologije Elena Peruničić iz Unicefa navela je za RTS da škola treba da bude bezbjedno mjesto za svako dijete, te da često imamo tendenciju da saniramo neke posljedice, a da često, jako malo pažnje posvećujemo prevenciji da do nasilja dođe. To je ono što je važno, nešto na šta treba da se fokusiramo, poručuje Peruničićeva.
Sve je počelo još u prodavnici 16. septembra, kada su trojica dječaka trećeg razreda zadirkivala desetogodišnjeg J. V. zbog toga što je bio u papučama. Roditeljima o tome ništa nije govorio, sve dok ga poslije četiri dana isti dječaci nisu sustigli na izlazu iz školskog dvorišta, kada je krenuo kući. Majka kaže da su ga opet zadirkivali, a onda je uslijedilo guranje, i tu se nije zaustavilo.
– Gađali su ga kesom za likovno u kojoj je bila staklena tegla, dijete je izbjeglo tu kesu. Onda su donijeli neku granu, pokušali su tom granom da ga udare, dijete je otelo tu granu i onda se dešava taj udarac, prvo jedan u glavu, dijete se okreće i vraća, ne udarcem nego mislim da gura tog dječaka koji ga je udario i u tom trenutku dobija još jedan udarac u predjelu nosa – navodi Tamara Vukosavljević, majka povrijeđenog dječaka.
Epilog – polomljen nos. Iz Mladenovačke Hitne pomoći, upućen je na Kliniku za ORL Kliničkog centra Srbije, gdje je operisan. Otac je iste večeri obavijestio školu, a hirurg policiju, koja je napravila izvještaj. Majka kaže da su im u upravi Osnovne škole “Momčilo Živojinović” rekli da nema potrebe da dolaze i donose dokumentaciju.
“Nas niko od njih ne zove, naše dijete niko ne zove da da izjavu u ponedjeljak da su okrenuli, da su rekli prosto on je bio žrtva, ima teške tjelesne povrede, dajte da vidimo šta se zapravo desilo. Ne, oni to nisu uradili. Nama tek u četvrtak popodne, znači to je dan pred operaciju, stiže na kućnu adresu poziv od škole da se javimo u petak u 12.15 sa djetetom da damo izjavu. Iako su znali odlično da je dijete u petak na operacionom stolu – dodaje Tamara Vukosavljević, majka povrijeđenog dječaka.
Video-nadzor, ne pokriva dio gdje se dogodio incident
Milena Macura pomoćnik direktora OŠ “Momčilo Živojinović” u Mladenovcu kaže da su roditelji pozvani službeno.
– Tim je bio u utorak, i za petak smo onda prosto morali da zakažemo taj disciplinski postupak. Oni su pozvani službeno, tako su pozvani i drugi roditelji i drugi učenici, ali nije niko ni očekivao da će oni doći. Njima je odjeljenski starješina sugerisao da jednostavno pošalju izjavu svog djeteta, jer je on u suštini svedok tog događaja – dodaje Macura.
U dvorištu škole postoji video-nadzor i radio je tog dana, ali, kako kažu, u Upravi, ne pokriva dio gdje se dogodio incident, koji i ne pripada školi. Roditelji tvrde suprotno.
Učenici u pojačanom vaspitnom radu, povrijeđeni dječak mijenja školu
U školi kažu da su, pošto su saznali za incident, uradili sve što je u njihovoj nadležnosti. Uzeli su izjave od učenika i njihovih roditelja, a u ponedjeljak je zasjedao tim za zaštitu od nasilja i diskriminacije, koji je donio mjere na osnovu kojih je pokrenut vaspitno-disciplinski postupak protiv tri učenika trećeg razreda.
– Učenici su u pojačanom vaspitnom radu i društveno korisnom radu i nakon 20 dana, tako kaže zakon, direktor u saradnji sa odjeljenskim starješinama, psihološko-pedagoškom službom i timom nalaže, odnosno uspostavlja mjere za dalje – navodi Milena Macura pomoćnik direktora OŠ “Momčilo Živojinović” u Mladenovcu.
Po prijavi roditelja, Prosvjetna inspekcija je tek danas bila u školi da ispita šta je urađeno povodom napada. Dečak se oporavlja od povrede, ali pitanje je kako se osjeća psihički. O tome će posljednju riječ dati psiholog, kod koga treba da ide na razgovor.
Izvjesno je samo jedno: “Zbog Jovanove bezbjednosti, više se neće vraćati u Osnovnu školu ‘Momčilo Živojinović'”, ističe Tamara Vukosavljević, majka povrijeđenog dječaka, prenosi RTS.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu