Svijet

“Gdje je bilo obezbjeđenje” Gore komentari nakon SKANDALOZNOGA NAPADA na portret Kralja Čarlsa

Aktivisti Animal Rising danas su na prvi zvanični portret kralja Čarlsa III, izložen u galeriji Philip Mould u Londonu, prekrili njegovo lice loikom iz animiranog filma i dodali natpis: "Pogledajte okrutnost na farmama RSPCA" kao "riječi" koje izgovara monarh.

“Gdje je bilo obezbjeđenje” Gore komentari nakon SKANDALOZNOGA NAPADA na portret Kralja Čarlsa
FOTO: SABRINA MILLER/X/SCREENSHOT

 Napad na sliku koji se ocenjuje kao vandalizam, inicirao je veliki broj na društvenim mrežama. Na X nalogu Animal Rising objavljeno je više videa o tom činu. Za sada preovlađuju reakcije kojima se ističe da je ovo sasvim pogrešan potez i kranje nepriremen. Sam portret koji je sredinom prošlog meseca predstavljen javnosti, bio je predmet kontroverze zbog načina na koji je monarh predstavljen.

“I sve se slučajno desilo pa je filmska ekipa stajala u blizini kako bi sve to snimila, bez ikakve reakcije obezbjeđenja”, “Obezbjeđenje ih je pustilo sa svom tom opremom?”, “Ološ, nadam se da će zakon reagovati”, “Gdje je obezbjeđenje?”, “Zašto ih je obezbjeđenje pustilo?”, “Životinje će večeras sigurno bolje spavati znajući da ste “preuredili” umjetničko djelo”, “Narcisi”, “Ovo treba da se kvalifikuje kao izdaja”, “Sramotno i odvratno. Sve vas treba uhapsiti”, poručuju oni ogorčeni zbog dešavanja u galeriji i napada na sliku kralja Čarlsa.

Oni koji podržavaju potez akativista pišu na mrežama: “Obožavam ovo”, “Moji heroji”, “Bravo”. Interesanto je da neko smatra da se ovde ne radi o vandalizmu jer slika nije uništena kao što se dešava u sličnim napadima, pa je sve bilo prije svega “zabavno”.

Zbog čega su se aktivisti usmjerili na portret kralja Čarlsa

-Budući da je kralj Čarls tako veliki obožavalac “Wallace i Gromit”, nismo mogli da smislimo bolji način da privučemo njegovu pažnju na užasne prizore na farmama RSPCA Assured. Iako se nadamo da je ovo zabavno Njegovom Visočanstvu, takođe ga pozivamo da ozbiljno razmisli da li želi da bude povezan sa užasnom patnjom na farmama koje je odobrio RSPCA.

Čarls je jasno dao do znanja da je osjetljiv na patnju životinja na britanskim farmama, sada je savršen trenutak da se uključi i pozove RSPCA da odustane od programa i kaže istinu o uzgoju životinja – rekao je jedan od aktivista Danijel Džuniper.

Aktivisti tvrde da su na svakoj farmi pronašli dokaze o okrutnosti prema životinjama i patnji životinja, uključujući navodne scene mrtvih i umirućih pilića, mrtvih svinja ostavljenih na farmi i lososa kojeg morske vaši jedu živog.

RSPCA je najveća humanitarna organizacija za zaštitu životinja u Velikoj Britaniji i Čarls je njen pokrovitelj, aktivisti Animal Rising očigledno ne podržavaju rad te organizacije. Pozvali su kralja da obustavi podršku koju daje RSPCA, sve dok se ne odustane od proigrama Assured Scheme. Kako navodi Daily mail, program je tu da zaštiti standarde za brigu o životinjama.

Novi video na X nalogu organizacije čiji su aktivisti oskrnavili sliku kralja Čarlsa:

Kralj Čarls je prošlog mjeseca postao kraljevski pokrovitelj RSPCA, dobrotvorna organizacija je nakon te objave spomenula njegovu “ogromnu strast prema prirodi i regenerativnoj poljoprivredi kao i njegovu kontinuiranu podršku RSPCA i dobrobiti životinja”. Nema konkretnog opisa monarhove uloge, a kraljica Viktorija je prva među članovima dvora 1840. postala pokrovitelj RSPCA. Navedeno je da pokrovitelji igraju ključnu ulogu u prepoznavanju i podsticanju doprinosa i postignuća dobrotvornih organizacija poput RSPCA koja se u svom radu, kako se ističe, pridržava sledećih pravila od kojih neka glase: životinje se ne čuvaju u kavezima i obezbkeđuje im se adekvatno okruženje.

Portret je javno izložen dana u galeriji Philip Mold u Londonu, od sredine maja do 14. juna. Ulaz je besplatan. Očekuje se da će slika biti izložena u Drapers’ Hall od kraja avgusta. Moglo bi se reći da su aktivisti iskoristili psoljednju šansu da preko portreta kralja pošalju poruku.

Sve se dešava nekoliko dana pre obeležavanja službenog rođendana kralja Čarlsa III, koji će biti upriličen 15. juna u Londonu. Monarh pored onog pravog rođendana (14. novembar) ima i zvaničan rođendan, koji se prema tradiciji proslavlja druge subote u junu. O ovogodišnjoj ceremoniji znaju se sledeći detalji.

To što službeni rođendan i napad na portret deli samo nekoliko dana sigurno nije slučno.

Teorija o sotoni pratila portet

Portret kralja Čarlsa koji je sredino maja prikazan, prvi zvanični nakon ceremonije krunisanja šestog maja 2023. u Vestminsterskoj opatiji u Londonu, pokrenuo je veliki broj kritika. Ono što se najviše kritikuje jeste crvena boja koja preovlađuje na slici. Umetnik i autor portreta Džonatan Jeo prokomentarisao je takve reakcija, govorio o svojoj saradnji sa monarhom, a kraljica Kamila je imala veoma zapaženu reakciju na to umjetničko djelo, koje je čak pokrenulo pitanje da li se njime šalje upozorenje na budućnost monarhije.

Na toj slici je kralj u uniformi velške garde sa mačem u ruci i leptirom na ramenu, dok je celo platno obasjano tamnocrvenom bojom. Jeo nije skrivao da je želeo da raskine sa tradicijom i učini portret “dinamičnijim i savremenijim”. Ipak određeni tragovi tradicije jesu sačuvani, poput vojne opreme i mača, ali sa prizvukom modernog u upečatljivoj crvenoj boji i leptirom.

Jedan od najupečatljivijih detalja jeste leptir iznad ramena kralja Čarlsa čiji portret je pokrenuo ovakve komentare na društvenim mrežama. Jeo kaže da je uključivanje tog detalja zapravo bila ideja kralja i da je ideja o tome nastala dok su njih dvojica razgovarali o priči iza portreta. “Rekao sam: “Kada đaci budu ovo gledali za 200 godina i posmatraju ko je bio monarh, koje naznake im možemo dati?”. Odgovorio mi je: “Šta je sa leptirom koiji mu je sleteo na rame?”, ispričao je umjetnik.

Jeo je dodao da u istoriji umetnosti leptir simbolizuje metamorfozu i ponovno rođenje što je njega bilo savršeno sa obzirom da se Čarlsova titula promijenila. Umetničko djelo je prvobitno bilo naručeno 2020. kako bi se proslavilo 50 godina tadašnjeg princa od Velsa kao člana The Drapers’ Company. Leptir je takođe asocijacija na kraljevo dugogodišnje zanimanje za ekologiju, prenosi Žena Blic.

Portret je pokrenuo i priče o budućnosti monarhije. Koa i brojne teorije zavjere na mrežama među kojima se našla i ona da se na slici navodno krije lik Sotone. POgledajte kako se ta teoriaj prikazuje na snimku.

“Ništa nije slučajnost, nažalost”, “Slika se uznemirujuća”, “Ne dopada mi se portret”, glase komentari koji su pratili takve same po sebi uznemirujuće teorije.

Portret i mjesec dana nakon promocije pokreće brojne komentare na raznim mrežema, glavni utisak je i dalje da je slika poprilično čudna.

Podsjetimo, britanski monarh Čarls boluje od raka, Bakingemska palata je petog februara objavila to saopštenje. Kralj je 26. januara imao operaciju u Londonu, zbog beningnog povećanja prostate. Kancer je povezan sa drugim zdravstvenim problemom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu