Politika

"DALEKO OD ULASKA" Pet godina od kada je BiH podnijela zahtjev za članstvo u EU

Pet godina je prošlo od kako je tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović predao aplikaciju BiH za članstvo u Evropsku uniju.

"DALEKO OD ULASKA" Pet godina od kada je BiH podnijela zahtjev za članstvo u EU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Pet godina kasnije još smo daleko od ulaska u EU. Smatra ovo prvi zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za evropske integracije Lazar Prodanović.

– Nažalost još smo daleko od ulaska u Evropsku uniju. Nisu u dovoljnoj mjeri ostvareni pomaci kojima bi BiH stekla status kandidata – rekao je Prodanović.

On smatra da su ostvareni sitni pomaci.

– Neka mala pitanja su urađena, kao što je strategija procesuiranja optuženih za ratne zločine, dogovo o reformi javne uprave. U određenom smislu je napravljen pomak, prije svega, mislim na onih 14 prioriteta koje smo prošle godine izvještajem imali kao obavezu – rekao je Prodanović.

Lazar Prodanović
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Svake godine od kako je BiH predala aplikaciju za članstvo u EU stižu poruke da ćemo sledeće godine dobiti status kandidata. Tako je Dragan Čović rekao da je realno očekivati da sredinom ove godine BiH dobije status.

Lazar Prodanović ističe da to nije optimistično očekivati ako Bosna i Hercegovina u narednom periodu ne napravi značajne pomake.

– Realno je očekivati da ćemo steći status kandidata u ovoj godini samo ako bude postojao stepen političke volje, makar minimalni pomaci u smislu usvajanja Zakona o sukobu interesa, o izmjeni dopuna Zakona o javnim nabavkama, o VSTS. Ako ne bude u tom smislu napretka nisam siguran da možemo očekivati status kandidata. Ako računamo vremenski, to je nešto više od tri mjeseca što je jako kratak period da bi se u parlamentarnoj proceduri kakva je kod nas došlo do dogovora – rekao je Prodanović.

On je istakao da bi trebala da postoji istinska politička opredjeljenost o ovom pitanju.

– Ako nema nema istinske opredjeljenosti, to dodatno kod građana u BiH, a posebno u Republici Srpskoj stvara evroskepticizam. Nažalost i sama EU je u problemima i odgovori na neka krizna stanja nisu bili optimistični za građane od država koje teže ka članstvu, odnosno, sticanju statusa kandidata – rekao je Prodanović.

Bosna i Hercegovina još ispunjava 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, a prepreka u tom pogledu često je nemogućnost postizanja konsenzusa na državnom nivou. U više navrata stizale su poruke iz oba entiteta da su opredjeljeni za Evropski put, ali značajnijih pomaka nije bilo. Pravosuđe nam i je i dalje na klimavim nogama, korupcija prisutna, a zakonodavstvo neuređeno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu