Politika

"Moraju da rade U INTERESU GRAĐANA" Predstavnici međunarodne zajednice u BiH pozivaju na usklađivanje Zakona o sukobu interesa

Ambasada SAD, Delegacija Evropske unije u BiH i Misija OEBS u BiH pozvali su sve nadležne institucije vlasti da omoguće usklađivanje Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH sa međunarodnim standardima.

"Moraju da rade U INTERESU GRAĐANA" Predstavnici međunarodne zajednice u BiH pozivaju na usklađivanje Zakona o sukobu interesa
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

U zajedničkom saopštenju ove tri međunarodne institucije navodi se da će usklađivanje navedenog Zakona sa međunarodnim standardima doprinijeti stvaranju robusnog sistema za sprečavanje sukoba interesa među javnim funkcionerima.

Podsjeća se da je sprečavanje sukoba interesa javnih funkcionera ključno sredstvo u borbi protiv korupcije.

– Napori u ovoj oblasti su suštinski dijelovi procesa integracije BiH u EU i ključni su za vraćanje povjerenja građana BiH u njene institucije. U Mišljenju Evropske komisije o aplikaciji BiH za članstvo u EU, jasno se ističe da su usvajanje i primjena propisa o sprečavanju sukoba interesa u skladu sa međunarodnim standardima i preporukama GRECO-a jedan od 14 ključnih prioriteta za BiH – podsjeća se u saopštenju.

Dodaje se da je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH zadužio Ministarstvo pravde BiH u januaru 2020. godine da izradi Prijedlog zakona o sukobu interesa i dostavi ga Savjetu ministara BiH u roku od 90 dana.

Taj rok je, kako navode, davno istekao.

U saopštenju se ističe da prijedlog Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, koji je Ministarstvo pravde BiH dostavilo u postupku javnih konsultacija u decembru 2020. godine, neće u značajnoj mjeri doprinijeti unapređenju efikasnosti mehanizama za sprečavanje sukoba interesa.

– Ovaj Prijedlog ne zadovoljava međunarodne standarde i ne uvažava preporuke GRECO-a, čija je realizacija nužna u borbi protiv korupcije. Zajednički napori uloženi u izradu zakona koji ne sadrži snažne odredbe, znak je nespremnosti političkih aktera da stvore istinski učinkovit sistem za sprečavanje sukoba interesa – navodi se u saopštenju.

Dodaje se da su Ambasada SAD, Delegacija Evropske unije i Misija OEBS u BiH više puta ukazivale na hitnu potrebu za reformama i daljnja kašnjenja u usvajanju ovog važnog zakona. Ukoliko do toga ne dođe to može jedino biti protumačeno kao neuspjeh da se ostvari napredak po pitanju jednog od 14 prioriteta.

– Usvajanje ovog zakona je pitanje oko kojeg nema pregovora. Napredak u ovoj oblasti ključan je ne samo za napredak BiH na putu integracije u EU, već je to i preduslov za vraćanje povjerenja građana u javne funkcionere i institucije i stvaranje uvjerenja među građanima da javni funkcioneri ne rade za sebe, već u interesu ove zemlje i njenih građana – ističe se na kraju saopštenja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije